Skocz do zawartości

Katowicka wyprawa obserwacyjna nr 3 - 20/21 czerwca


Marek Substyk

Rekomendowane odpowiedzi

Oooooo ja w tym klubie jestem już od 18-19 lat ! W listopadzie czy grudniu 1985 roku dostałem swój pierwszy "teleskop" - AstroCabinet 90 w zasadzie pastikową lunetkę. Kometa Halleya była jednak moja !

 

[ Add: Czw 17 Cze, 2004 ]

Pogoda się nie zapowiada. Niestety !

 

[ Add: Czw 17 Cze, 2004 ]

Wstepna prognoza numeryczna na podstawie danych z ICM

 

Sobota, godz. 18

 

temperatura: 17-18°C

wilgotność: 50%

deszcze: brak

ciśnienie: 1008 hPa

wiatr: pónocno-wschodni (co za zmiana?) 10 km/h

czyste niebo: 25%

chmry wysokie: 75%

 

chyba więc nie będzie tak, źle

clouds_18.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie jeszcze jest czas. Nie warto się denerwować. Ale swoją drogą to te chmury zaczynają mnie denerwować. Ile to już tygodni jest taka pogoda  :Cry:

 

... więc i statystycznie kolejna sobota nie może być do bani. Przypominam, że tydzień temu to właśnie w sobotę pojechaliśmy i wróciliśmy bez efektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowuje sie do fotografowania flar Iridium i dziś wykonałem jedną z prób, które miały mi pokazać czy efemeryda flary dotyczy jej początku widoczności czy centum zjawiska. Ponieważ w ostatniej chwili zawiódł mój zegar DCF, musiałem się posiłkować drugim zastępczym i przez to z opóźnieniem wyzwoliłem migawkę aparatu. Tak czy siak nie mam na fotografii początku flaty ale i tak wyszło ok.

flara_81.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydało by się coś takiego z horyzontem Sopotni. Tam góry zasłaniają części horyzontu a warto wiedziec, co i kiedy można obserwować.

 

 

To byłoby dosyć trudne :) A to z tej przyczyny, że Polaris w przeciągu 10-ciu lat wyznaczył na terenie tej miejscowości ponad 18-ście miejsc obserwacyjnych oznaczanych ogólnokrajowym skrótem M/O-numer. Np. Góra św. Doroty w Grodźcu ma M/O-17. Wiążą się z tym pewne oboszczenia prawno-sądowe, ale o tym mogę więcej opowiedzieć (gdyby ktoś był zainteresowany podczas spotkania).

 

Tak więc z tą panoramą było na prawdę trudno. Tam można zmienić M/O jak rękawiczki. Każde miejsce z innej perspektywy, tak niestety jest w górach.

 

Pozdrawiam i również nie mogę się już doczekać weeeeekendu :wink:

Admiral

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie macie tak jednego głównego miejsca obserwacji do którego można podjechać do końca samochodem ? Wiesz, sprzęt coraz więcej waży, a wchodzenie pod górę z 20-30 kg nieporęcznym bagażem to nie jest już prosta sprawa. Mało będzie ochotniczych "szerpów" lub mułów do noszenia :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem Ciebie na myśli Tomku, tylko ogólne podejście do tematu transportu ekwipunku himalaistów. Wiesz "muły" - "szerpowie" :lol:

 

A tak przy okazji jak Astrodziadek weźmie te swoje 140 kg, to dopiero trzeba "mułów" i to w naszych osobach

 

==========================================================

 

Niestey na ICM zmieniają prognozę szybciej niż ja skarpetki. Widze już przynajmniej 10 wersję prognozy na jutrzejszy wieczór. Co to do cholery za przepowiadanie prognozy, skoro nawet nie potrfią na teraz przepowiedzieć pogody.

Znów mi zostaną zdjęcia satelitane :(

 

[ Add: Pią 18 Cze, 2004 ]

Aby nie być gołosłownym w tym co piszę, zamiesczam dwie prognozy dla tego samego rejonu z wczoraj i dziś

 

[ Add: Pią 18 Cze, 2004 ]

Niestety idą chmury, chmury i raz jeszcze chmury.

 

Jak się nam uda, to przy wiekszej niz się zakłada prędkości poruszania się frontu atmosferycznego może przejdzie jutro to przez nasze tereny. Według ICM'mu będzie padać jutro u nas od 20-tej do 6 rano.

 

NIESTETY !

 

Nawet jednak jak przejdzie lub cudownie sie rozpłynie wcześniej, to i tak niebo nie będzie raczej całkowicie bezchmurne

 

:(:Cry::(:Cry::(:Cry::(:Cry::(:Cry::(:Cry::(:Cry::(:Cry::(:Cry::(:Cry::(:Cry::(:Cry::(:Cry::(:Cry::(:Cry::(:Cry::(:Cry::(:Cry::(:Cry::(:Cry:

piatek.gif

 

czwartek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co załamywać.

 

Szanse na dziś jeszcze są, ale pod warunkiem, że pogoda wg. ICM'u się nie sprawdzi. Oni cały czas upierają się nad deszczem od 21 do 5 rano, który miały przyjść z południowego-zachodu, a dokładnie z nad Czech

 

Na zdjeciach satelitarnych z godz. 5.00 wiadać obaszary czystego nieba nawet po 300 km, a co daje nam nawet ok. 5 godzin bezchurnego nieba, ale po warunkiem, że w taką lukę trafimy.

 

Sądze, że tak jak ostatnio do godz. 18, będziemy pewni pogody na 21-szą.

Proponuje się z decyzją wstrzymać do 18-tej.

 

==============

 

P.S. Nie dostałem jeszcze nowego szukacza z AstroKraka, więc dodatkowo się *%$*@ :cenzor: *^%#

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.