Skocz do zawartości

Kolimacja w SCT 9.25 - opinia


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj nareszcie uruchomiłem SCT 9.25. Pierwsze co, to oczywiście sprawdziłem kolimację. Jeszcze nigdy go nie kolimowałem, nawet po demontażu korektora. Zanim zacznę kręcić śrubkami do kolimacji, chciałbym poznać Waszą opinię. Czy należy kolimować, czy może taka kolimacja jest wystarczająca?

kolimacja sct 9.25.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nareszcie uruchomiłem SCT 9.25. Pierwsze co, to oczywiście sprawdziłem kolimację. Jeszcze nigdy go nie kolimowałem, nawet po demontażu korektora. Zanim zacznę kręcić śrubkami do kolimacji, chciałbym poznać Waszą opinię. Czy należy kolimować, czy może taka kolimacja jest wystarczająca?

 

Proponuje nic nie poprawiać .Moim skromnym zdaniem , kolimacja jest ok.

Edytowane przez staszekpapis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest fotka z ogniska głównego ? jeśli tak to kolimacja może być dokładna w 80% .

Musisz założyć barlowa-najwiekszego jaki masz i wówczas nakrecić filmik z przed ogniska i za ogniskiem wówczas można będzie powiedzieć coś więcej.

Inna metoda to zalozenie okularu 5-7mm i kolimacja na gwieździe - sztucznej lub prawdziwej.

 

Jezeli sie człowiek nie przyłozy dobrze do kolimacji to obrazy będą niby ostre ale niby.

 

ps. na pierwszym zdjęciu widać jasną smużkę , to efekt niewystudzenia telekopu , degraduje on obraz tak jak zła kolimacja , a jak sie połacza te dwie sprawy to potem ludzie narzekają że był słaby seeing a to sprzęt.

 

Sprawdzalem wielkrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wczoraj wziąłem się ponownie za kolimację, jednak chmury już nie pozwoliły nagrać Jowisza. Samą kolimację zdążyłem zrobić. Przy okazji znalazłem w sieci programik, który służy jako nakładka z okręgami na gwiazdę. Link do strony, z której można go pobrać (na samym dole): http://sweiller.free.fr/collimation.html#Chapter2

 

 

Kolimacja z PM 2,5X. Czy trzeba ją jeszcze poprawić?

 

 

 

 

 

 

 

k1.jpg

k11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku trochę przejechałeś , teraz w lewo do góry .

Musisz wykonywać bardzo minimalne ruchy śrubką i sprawdzać.

 

Kończenie kolimacji to najtrudniejszy etap , a trzeba pamiętać o tym aby kolimować przed i za ogniskiem , bo czasami wydaje się że jest już ok - przed ogniskiem , a kiedy przejedziemy za , już widać że jest krzywo .

 

Do dopieszczania używam mniej rozjechanej gwiazdy - zacieśniam , wówczas wyraźniej widać który prążek jest jaśniejszy - bo zachodzi na inne .

 

Nie przejmuj się dojdziesz do wprawy , ja wczoraj kolimowałem 2 godziny RC 8" i Jowisz mi zwiał , ale za to upolowałem Marsa i warto było się pomęczyć bo detal wyszedł fajny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz w dół w prawo .

 

 

Żartowałem :rofl:

 

Moim zdaniem jest dobrze , sprawdź jeszcze z duzym powiekszeniem na gwieździe.

 

Wybierz niezbyt jasna gwiazdę , załóż okular o dużym powiekszeniu , i rozogniskuj gwiazdę do mniejszego rozmiaru , przed i za odniskiem teleskopu.

Ewentualnie delikatnie dopieszczaj, powinno byc dobrze.

 

SCT jak sie dobrze skolimuje to długo trzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.