Skocz do zawartości

Okulary :(


22KUBA22

Rekomendowane odpowiedzi

witam, potrzebuję kupić ze dwa okulary, ale wszyscy mi coś wciskają (nawet chcą mi sprzedać okulary kitowe), masakra. Ja posiedam synte 10 +okular 13mm baadera i wiem że synta 10 jest wymagająca jeśli chodzi o okulary,
Chcę kupić coś około 25-30mm oraz 3,5mm - 4 mm, na jakie firmy warto zainwestować?

Edytowane przez 22KUBA22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3,5mm - 4 mm - powiększenie jakie uzyskasz z takim okularem chyba będzie zbyt duże jak na polskie warunki. Chyba że mieszkasz na końcu świata w Bieszczadach.

 

Proponuję ES6.7 którego sam posiadam z tą tubą i jestem w pełni zadowolony. Ewentualnie ES 4.7 jak masz super warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3,5mm - 4 mm - powiększenie jakie uzyskasz z takim okularem chyba będzie zbyt duże jak na polskie warunki. Chyba że mieszkasz na końcu świata w Bieszczadach.

 

Proponuję ES6.7 którego sam posiadam z tą tubą i jestem w pełni zadowolony. Ewentualnie ES 4.7 jak masz super warunki.

 

daszmi jakiegoś linka do tego okularka?? bo pod es6.7 nic nie znajduje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
3,5mm - 4 mm - powiększenie jakie uzyskasz z takim okularem chyba będzie zbyt duże jak na polskie warunki. Chyba że mieszkasz na końcu świata w Bieszczadach.

Witam co to znaczy zbyt duze powiekszenie .

Myslalem , ze o to sie rozchodzi sam posiadam SW 1309 i kupilem do niego Plossla GSO 4 mm czyzbym popelnil blad ?

Jak narazie chcialem wykorzystac go do ogladania ksiezyca i niestety nie moglem ustawic odpowiednio ostrosci .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ELMEK,

 

4mm Plossl da z teleskopem o ogniskowej 900mm powiększenie 225x - prawdopodobnie będzie trochę za duże.

 

Jest kilka powodów, by "ograniczać" powiększenie:

1. Zazywczaj w zależności od typu teleskopu (i jego jakości wykonania) przyjmuje się górne ograniczenie powiększenia równe 2*D (D - średnica w milimetrach), chociaż dla masowo produkowanego Newtona bezpieczniej przyjąć pewnie 1.5*D. Czyli w Twoim przypadku byłoby to 195x.

2. Ale na tym nie koniec. Jest jeszcze kwestia małej źrenicy wyjściowej (liczysz ją dzieląc średnicę teleskopu przez powiększenie, czyli np. 130mm/225 = 0.58mm). Chodzi o średnicę plamki światła, która wpada z okularu do Twojego oka. Niestety, nasze oko nie jest doskonałe optycznie i im mniejsza źrenica wyjściowa, tym bardziej na jakość obrazu ma wpływ "jakość wykonania" optyki Twojego oka. Zwykle można przyjąć, że nie warto używać źrenicy wyjściowej mniejszej od 0.7-0.8mm (czyli w Twoim przypadku powiększenie 185x-162,5x), dla osób starszych chyba nawet ok. 1mm (130x w Twoim przypadku).

3. To, jakiego powiększenia możesz użyć danego dnia będzie też zależało od tego, jak stabilna jest atmosfera (poczytaj o czymś, co nazywa się "seeing" - tu masz fajny przykład video: http://astropolis.pl/topic/44059-jaki-macie-seening/page-2 ). W Polsce seeing jest zwykle znacznie gorszy, niż np. na pustyni Atacama i może znacząco ograniczać możliwości stosowania dużych powiększeń. Może się okazać, że dużego powiększenia użyjesz tylko kilka razy w roku, bo atmosfera nie pozwala na więcej.

 

Odnośnie 3.: Koniecznie poczytaj też o wychłodzeniu teleskopu przed obserwacjami - jeśli wynosisz teleskop z nagrzaną w ciepłym pokoju optyką na zewnątrz różnica temperatur jest ogromna - tylko z tego powodu obraz będzie pływał (tak jakbyś patrzył latem nad rozgrzanym asfaltem). Warto też poczytać o tym, w jaki sposób możesz nieco powalczyć z seeingiem. Miejsce prowadzenia obserwacji może tu mieć znaczenie (np. gdy obserwujesz obiekt nad rozgrzanym budynkiem lub nawet nad kominem).

 

Co do powiększenia - obstawiam, że do Twojego teleskopu lepszym powiększeniem byłoby ok. 150x (6mm), może nawet odrobinę mniej. Dodatkowo, komfort obserwacji takim okularem też powinien być nieco większy niż 4mm. Poczytaj, jakie doświadczenia mają w temacie inni posiadacze podobnego sprzętu.

 

Pozdrawiam,

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje ale musze zaznaczyc , ze ja posiadam GSO SUPER PLOSSL 4mm FULLY MULTI-COATED made in Taiwan

Wiec moze to jest wina samego okularu poniewaz jest tani 79 zł .

Kolimacja tak moze ale na kitowych okularach 10 , 25 mm nie mam tego problemu ksiezyc w okularze 10mm wyglada cudownie

a zaznacze ,ze jako amator ,który dopiero sie uczy obserwuje z otwartego balkonu gdzie obok jest kaloryfer .

Juz sam nie wiem chce szybko nauczyc sie podstaw obserwacji aby wykorzystac moj telep .

Dziekuje za pomoc a dodam jeszcze , ze obiekty naziemne przy zastosowaniu soczewki prostujacej i owego Plossla maja nieziemskie powiekszenie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obserwuje z otwartego balkonu gdzie obok jest kaloryfer

 

Skoro tak, to obstawiam, że tu może być pies pogrzebany. Spróbuj wynieść teleskop na zewnątrz, daj mu z godzinę na wychłodzenie i możesz być zaskoczony różnicą w ostrości obrazu (przypuszczam, że w tej chwili widzisz coś w rodzaju "tańczących, rozmytych różyczek" zamiast ostro zarysowanej tarczy planety).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.