Skocz do zawartości

Jasny punkt na niebie


Konrad97tl

Rekomendowane odpowiedzi

Siedząc sobie w pokoju dzisiaj (tj. 08.12) o godzinie 16:00 zauważyłem przez okno bardzo jasny punkt, jak jasna gwiazda w nocy, ale od razu byłem pewny, że to nie gwiazda, bo było za jasno, tym bardziej, że było czyste niebo i żadnych innych gwiazd nie było widać. Niestety gwiazda była juz prawie za lasem więc nie miałem zbyt dużo czasu na obserwacje, tym bardziej, że nie mam teleskopu, więc musiałem posłużyć się lornetką i dużo mi nie podpowiedzialem, przypominała bardzo jasną gwiazdę, znacznie bliżej niż występują gwiazdy, ale nie sądzę, żeby mogła to być gwiazdy. Podrzuce zdjęcie, niestety w nienajlepszej jakości z powodu pośpiechu, wziąłem telefon, ale może jednak coś podpowie, albo ktoś zaobserował to samo.

Pytanie z ciekawości, ponieważ od niedawna zacząłem się bardziej interesować astronomią, choć od dzieciństwa mnie ciekawiła.

 

http://naforum.zapodaj.net/34a2c9959806.jpg.html

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Jutro ona (bo to jest ona) będzie podobnie widoczna jak dzisiaj. Polecam znalezienie i zainstalowanie sobie darmowego programu "stellarium".

Wenus to planeta dość niezwykła bo w przeciwieństwie do większości planet obraca się "przeciwbieżnie", a nie (jakby) toczy po kole swojej orbity.

Przyczyn tej odmienności obecnie nie znam (jeśli ktoś zna jakąś teorię to chętnie bym zobaczył).

Pozdrawiam

p.s.

Przy okazji powiem, że tytuł wątku jest bardzo dobry.

Dla większości ludzi to właśnie jest coś takiego.

Nie jest to jednak gwiazda. Ma mały ale jednak względnie (w stosunku do gwiazd) spory rozmiar kątowy i dlatego ...

nie mruga!

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie, czy w kolejnych dniach nadal będzie widoczny?
Tak jak Ekolog napisał: Wenus będzie "widoczna", bo to Wenus, Wenera - rzymska bogini miłości (utożsamiana z grecka Afrodytą).

 

Najciekawsze będzie za paręnaście dni: Wenus bowiem stanie się "pierwszą gwiazdką" na wigilijnym niebie. Świecić będzie w Wigilię stosunkowo nisko, ale zobaczymy ją z pewnością szybciej niż prawdziwe gwiazdy, z których w drugiej połowie grudnia jako pierwsze zabłysną Wega i Kapella!

Przyczyn tej odmienności obecnie nie znam (jeśli ktoś zna jakąś teorię to chętnie bym zobaczył).
Wikipedia: "Według Alex Alemi i Davida Stevensona z California Institute of Technology, badania modeli Układu Słonecznego z 2006 r. wskazują, że jest bardzo prawdopodobne, że miliardy lat temu Wenus miała przynajmniej jeden księżyc, utworzony przez ogromne zderzenie[59][60]. Około 10 milionów lat później, według tych badań, inne uderzenie mogło przyczynić się do odwrócenia kierunku obrotu planety. Oddziaływanie pływowe spowodowało, że księżyc Wenus stopniowo obniżał swoją orbitę[61], aż do uderzenia i połączenia się z Wenus. Jeśli później uderzenia stworzyły inne księżyce, także one zostały wchłonięte w ten sposób. Alternatywnym wyjaśnieniem braku satelitów jest wpływ silnych pływów słonecznych, które mogą destabilizować orbity dużych satelitów krążących wokół planet wewnętrznych[57]." http://pl.wikipedia.org/wiki/Wenus#Orbita_i_rotacja

 

Trochę tylko nie rozumiem, czy chronologicznie było tak, że Wenus miała księżyc, który powstał w wyniku kolizji (tak jak ziemski), a potem opadł na planetę (tak jak opadają księżyce marsjańskie) i to drugie uderzenie mogło spowodować odwrócenie rotacji. Czy należy to rozumieć tak, że księżyc księżycem, a jakaś planetoida walnęła w młodą Wenerę i obróciła planetę tak, że ta zatacza bączka w drugim kierunku.

 

Wenus na niebie ma oczywiście jeszcze jedną właściwość: jest jasna, często widoczna (czasem rano, czasem wieczorem), a jej tarcza jest zawsze w fazie - tak jak znany wszystkim Księżyc i trudniejszy do zaobserwowania Merkury!

 

RKP

Edytowane przez rkpior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.