Skocz do zawartości

Tani teleskop + drogie szkła - czy to ma jakiś sens?


sokrates

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Na wstępie chciałbym się przywitać jako nowy na forum. Zadam jedno nurtujące mnie pytanie. Ale od początku...

Zupełnie przez przypadek wszedłem w posiadanie zestawu: Teleskop Sagittarius NT 76/700.

Pomijając takie sprawy jak ogólna słabość samego teleskopu, słabość i chwiejność montażu zastanawiam się czy jest sens inwestować w jakieś lepsze okulary?

Po kilku obserwacjach zaczyna mnie tematyka wciągać, natomiast wydaje mi się że z okularem 20mm jaki jest w zestawie teleskop daje całkiem znośny obraz. Czego nie można powiedzieć o mniejszych ogniskowych. Na 4mm jest wg mnie tragedia. Pytanie do tych co próbowali takich połączeń - czy inwestując kwotę np. 200 - 300 zł w używane okulary zauważę jakąś większą różnicę - szczególnie chodzi mi o kąty widzenia (chciałbym coś szerszego) oraz o ogólną ostrość i kontrastowość obrazu?

 

Interesują mnie na wstępie takie zakresy 10 - 12mm oraz 6 - 8 mm (chcę kupić 2 okulary - ten z zestawu 20mm jest na tyle OK że póki co go zostawię)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogie - nie wiem co to dla kogoś znaczy ?

Ja akurat kupiłem na giełdzie Kellnery kitowe 25 i 10 mm za 2 z przesyłką zapłaciłem 60 zł gdyż jakieś 2 minuty się spóźniłem po 4 Plossle za 120 zł . Szukaj na giełdzie a znajdziesz. W każdym razie H i SR są do bani - jak zmienisz to się dowiesz - ale warto zmienić . Wprawdzie jak kupisz dobry sprzęt to będą w komplecie okulary Kellnera (zwane Super albo LER) lub - rzadziej - Plossl . Zawsze potem sprzedasz je bez straty bo tu jak widzę walutą przeliczeniową jest Plossl więc 1 - Kellner to jest jakieś 1/2 Plossla.. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogie - nie wiem co to dla kogoś znaczy ?

Ja akurat kupiłem na giełdzie Kellnery kitowe 25 i 10 mm za 2 z przesyłką zapłaciłem 60 zł gdyż jakieś 2 minuty się spóźniłem po 4 Plossle za 120 zł . Szukaj na giełdzie a znajdziesz. W każdym razie H i SR są do bani - jak zmienisz to się dowiesz - ale warto zmienić . Wprawdzie jak kupisz dobry sprzęt to będą w komplecie okulary Kellnera (zwane Super albo LER) lub - rzadziej - Plossl . Zawsze potem sprzedasz je bez straty bo tu jak widzę walutą przeliczeniową jest Plossl więc 1 - Kellner to jest jakieś 1/2 Plossla.. .

to kupiłeś bardzo tanie okulary...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież sokrates napisał w poście - 200-300 zł.

 

Przepraszam ...

 

Masz rację - 200-300 zł nie dojrzałem . No nie wiem nie wydałbym 200-300 zł na taki zakup bo jak kiedyś przyjdzie drogi teleskop to trudno przewidzieć co będzie potrzebne . Ale jak napisałem Plossl jest tu jak waluta i jak kupisz używany to raczej nie stracisz ( na nowym stracisz połowę ) a Kellner za 30 zł/szt też warto było kupić na giełdzie bo tani ... i daje dobrej jakości obraz zwłaszcza 25"

Sokrates - Warto poczytać www.celestia.pl tam jest dużo o okularach ...

 

Reasumując warto kupić lepsze okulary bo gorszych od H i SR ( bo sądzę że takie masz w zestawie ) chyba nie ma - są naprawdę beznadziejne . Za 300zł kupisz 3 nowe Plossle albo półtora zależy jakie wybierzesz...

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym powiedział tak: za ok. 300-400 zł czasem można upolować coś klasy Newtona 130mm (ostatnio chyba nawet był taki temat).

130mm zwierciadło zbiera prawie 3x więcej światła od 76mm. To jest przepaść, której nie da się skompensować okularami choćby i ze złota. A możliwości Newtona 76mm szybko się "kończą" - obraz będzie ciemniejszy i mniej kontrastowy (lusterko wtórne), niż w małym refraktorze 70mm - dobry okular nawet nie ma z czego "wydobyć" lepszego kontrastu.

 

Jeśli ktoś rozważa wydanie ok. 300zł na okulary do teleskopu 76mm (choćby nawet miały w przyszłości służyć w większym sprzęcie) to zastanowiłbym się, czy nie warto:

1. Upolować coś klasy 130mm za wspomniane 400zł (ostatnio chyba za 350 była oferta) - nie jest to cudo, ale teleskop, który coś już może pokazać; kitowe okulary też ma zapewne lepsze od tych z zestawu 76mm.

2. Sprzedać 76mm za 150zł (przykładowa cena ;) )?

 

Na powyższej operacji jesteś jeszcze ciągle "do przodu" - zostaje na dokupienie powiedzmy 1 plossla. Ale nawet i bez dodatkowego okularu obraz powinien być o klasę lepszy.

 

To jest luźna propozycja do zastanowienia i moje subiektywne odczucia.

Oczywiście apetyt rośnie w miarę jedzenia... ;)

 

Pozdrawiam,

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sokrates :

"Interesują mnie na wstępie takie zakresy 10 - 12mm oraz 6 - 8 mm (chcę kupić 2 okulary - ten z zestawu 20mm jest na tyle OK że póki co go zostawię)"

 

H 20 zostawić można ale i tak nic z min nie zrobisz bo chyba nikt nie kupi go... Jak ja załozyłem K25 to obraz pojaśniał i pole widzenia mam " ogromne " w porównaniu do H20 (praktycznie nie wynoszę go na pole z teleskopem) . Poszukaj Kellnerów 25 i 10 mm czasem ktoś się pozbywa... albo Plossla 25 , 10 i 6 mm dają je do lepszych teleskopów jako kitowe więc czasem tanio można kupić - lepsze okulary nie wiele zmienią w tym słabiutkim sprzęcie. Jak pisał DuRuS i wielu innych potwierdza barlow wiele nie pomoże chyba że drogi i w dobrym sprzęcie ..... Ja mam minidobsona więc go nie sprzedam chyba nigdy bo się przyda na szybkie wyjście - bierzesz jak butelkę Cocacoli i idziesz na plener.

W przyszłości jak się "zapalisz" do astro to i tak kupisz coś na miarę 8" lustra, a w GSO dają już Plossle zaś w SW dają Kellnery jako kitowe okulary.

Klellnery w rozmiarze od 25 do 10 mm "dają radę" . Oczywiście Plossl lepszy.

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesują mnie na wstępie takie zakresy 10 - 12mm oraz 6 - 8 mm (chcę kupić 2 okulary - ten z zestawu 20mm jest na tyle OK że póki co go zostawię)

Z jednej strony:

W tym przypadku warto zakupić coś lepszego. Tych samych ogniskowych będziesz używał w przyszłym ewentualnym sprzęcie.

Krótszy do planet i Księżyca (6-8mm), a z średnio ogniskowym raczej bym kierował się w stronę 12-18mm.

Z drugiej strony:

Zakup tańszej wersji okularów nie nadwyręży budżetu, a poprawa w Twoim sprzęcie będzie zauważalna i w razie zniechęcenia za dużo nie stracisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi. Tak mysle ze na poczatek wezme jakiegos possla 15 do 20mm. Jak roznica obrazka bedzie znaczna lub conajmniej mocno zauwazalna na korzysc, w stosunku do posiadanego H20mm to wtedy bede polowal na gieldzie na cos w przedziale 8 do 10mm ale z szerokim katem.

 

wyslane z mojego Asus MeMo pad 7hd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy okular lepszy od H i SR ( K czy PL - pole widzenia średnio 45-52 ) będzie dla ciebie miłym zaskoczeniem. Oczywiście są okulary o szerokim polu widzenia 58 czy 66 a nawet większe. Dla tej apretury 76 mm powiększenia w granicach 80x są optymalne przy dobrych okularach może 120x - nie sprawdzałem . Ty masz dłuższą ogniskową 700 więc przy PL6 ( 117x) powinno być przyjemnie z tym że nie napewno bo źrenica wyjściowa będzie wynosić 0,64 .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.