Skocz do zawartości

budowa obserwatorium - typy konstrukcji


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

gratulacje Marcinie tak pięknego obserwatorium, wygląda jak wnętrze stylowego yachtu,

kapitalny pomysł na te wnękowe półki, choć wydaje mi się, że to w nich powinieneś umieścić oświetlenie

 

co do tłumika, to wydaje mi się, że w ten sposób to nie zadziała, tłumik powinien raczej oddzielać to co drga, od tego co ma chronić przed drganiami, więc drgania lepiej już tłumić samą masą niż sposobem, a że beton jest cięższy od piasku (2,4 t/m3 - beton, 1,6 t/m3 - piasek) wiec chyba wypełnij cały pier betonem, no chyba, że ołowiem - 11 t/m3 ;)

przepięknie to wygląda! :notworthy:

pozdrowienia

 

dzięki Sumas za wyrazy uznania :)

 

co do oświetlenia to docelowo cztery z sześciu lamp maja świecić na czerwono , ale nie wiem czy będzie to konieczne ponieważ aktualnie zastosowałem małe 1 W czerwone lampki nocne które nie dość że sa zamontowane nisko w kontaktach to jeszcze świeca w kierunku podłogi - rozwiązanie tymczasowe a okazało sie ze sprawdziło sie idealnie - choć narazie obserwowałem moze z 3 razy...

 

jeżeli chodzi o półki to podpatrzyłem pomysł z obserwatorium Jacka Pali - takie miejsce zawsze sie przyda choćby na postawienie jakiegoś "słoika" :)

 

wiem że masa słupa jest na tyle duża że drgania nie powinny wystepować ale zanim zaleje słup to mam jeszcze możliwość wprowadzenia pewnych modyfikacji potem mogło by byc to dość pracochłonne :Boink:

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin... opad szczeny!

Faktycznie, jak "Dar Pomorza"

Czy istnieje opcja upgrade'u dla mojego Solarisa?:)

NATYCHMIAST dawaj zdjęcia z zewnątrz!

Jak sie będzie nazywało?

Na jakim etapie rozmowy z Andrasem?

 

Pozdrawiam

Michał

 

dzięki - mi też się podoba :) choć jeszcze mu troche brakuje tu i tam... ale nie pytaj ile to trwało i ile roboczogodzin pochłoneło :szczerbaty::Boink:

 

co do zdjęć z zewnątrz to jeszcze będziecie musieli troche poczekac bo z zewnątrz niewiele się zmieniło - tzn dalej jest to stan surowy - aktualnie trwaja prace przy ocieplaniu budynku i za jednym zamachem ocieplone i otynkowane zostanie obserwatorium

 

obserwatorium nazywać się będzie .... uwaga , uwaga !!!!!! Sunshine Observatory :):D:sunsmiley::Cheers:B)

 

rozmowy z Andrasem bardzo owocne - za 3 tygodnie będzie montaż :) dzięki Michał za namiary

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia to z oswietleniem jest u mnie tak. Albo nie potrzeba nic i wszystko wyłaczone. Blask monitora i nieba pozwala na odróżnianie konturów sprzętu itp. A jak się coś podzieje to jest potrzebne na maksa czyli 100W żarówka lub halogen, bo wtedy dokładnie trzeba rozpoznac problem i poczynic działania naprawcze, korygujące i zapobiegawcze* :) Przyciemnione światełka jakoś nie znalazły u mnie zastosowania. Co do Gemini G42 Observatory. uważam, odpukac, że to swietny montaż. Jak na razie prawie same zalety. Polecam.

 

* za dwa tygodnie mam odnowienie w firmie ISO :)

Pozdrawiam

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

początkiem tygodnia planuje zabetonować pier ...

 

takie szybkie pytanie : kto jest ZA aby do prawie 4 m słupa o przekroju 50x50 cm włożyć kartonową rure śr. 20 cm wypełnioną piaskiem ?

 

bo jeżeli wszyscy sa zgodni , że jest to bez sensu , z racji tego że i tak sam słup wędzie ważył ok 3 T , to po co się bawić z piaskiem

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ pięknie to wyglada, jestem w ciężkim szoku :Salut::rolleyes::notworthy:

 

Marcin, ja proponowałbym Ci zamocowanie montażu, na nim teleskopu i ocenienie w trakcie testowych obserwacji, czy potrzebne jest dodatkowe usztywnienie słupa. 4m wysokości to bardzo dużo, jeszcze może być tak, że nie tylko zalejesz rure kartonową betonem, ale cały przekrój słupa nim wypełnisz, czego oczywiście Ci nie życzę, brrrrrr.Czekam na dalsze wieści z frontu robót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ pięknie to wyglada, jestem w ciężkim szoku :Salut::rolleyes::notworthy:

 

Marcin, ja proponowałbym Ci zamocowanie montażu, na nim teleskopu i ocenienie w trakcie testowych obserwacji, czy potrzebne jest dodatkowe usztywnienie słupa. 4m wysokości to bardzo dużo, jeszcze może być tak, że nie tylko zalejesz rure kartonową betonem, ale cały przekrój słupa nim wypełnisz, czego oczywiście Ci nie życzę, brrrrrr.Czekam na dalsze wieści z frontu robót.

 

Maciek , gdyby sie tak dało zrobić juz dawno bym przetestował wiele wariantów - ale słup jest na tyle cienki że nie ma moziwości zamontowania na nim montażu - tzn jest to tylko "forma" do zalania betonem . Od poczatku miał spełniać taka funkcje - gdyby miał byc to słup samonośny musiałby byc wykonany z blachy co najmniej 10 mm a wtedy jego koszt wyszedłby mało sensownie . Nie wspominając o dźwigu który musiałby go wstawić od góry. Ale jestem dobrej myśli :)

 

dzis ostatnie przygotowania : czyli zamontowanie rur które posłużą do przeprowadzenia przewodów wewnątrz piera

 

pytanie : czy wibrować beton podczas zalewania ? pytanie pod kątem ew. drgań piera - teoretycznie zawibrowany beton będzie sztywniejszy przez co pier moze wolniej wygaszać drgania...

 

pytanie nr 2 : pier ma być zakończony blachą z Al - będzie to element wykańczający oraz przedewszystkim płyta do której będzie przykręcony montaż . Jaką przyjąć grubość blachy Al na ww płyte ? czy nierdzewne prety gr. 12 mm wystarczą do przykręcenia płyty do piera ?

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jak wyglada sprawa piera?

 

Ja właśnie dolewam betonu, dodaje mojemu pierowi przekroju, teraz będzie to kwadrat 70x70cmx200cm część nadziemna i 110x 110cmx150cm część podziemna. Mam nadzieję ze to juz koniec moich kłopotów:) Ciekawi mnie czy przekrój Twojego słupa 50x50 cm okaże sie wystarczający dla 4 metrowej wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.