Skocz do zawartości

budowa obserwatorium - typy konstrukcji


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

o podescie na ktorym bedzie stal teleskop juz wczesniej myslalem i faktycznie to jest swietny pomysl - bo jezeli obserwujesz dobsonem nisko nad choryzontem to nawet wskazane jest aby byl wyzej niz osoba obserwujaca - jedyny problem jest w tym aby nie trzeba bylo podnosic teleskopu ( przez to tez powstala idea stworzenia obserwatorium - mam problemy z kregoslupem i jest to dla mnie bardzo niewskazane )...

 

wlasnie podsunales mi nieco inny pomysl - mozna podniesc o 90 cm cala podloge w czesci gdzie bedzie stal taurus - wtedy sciany nie beda zaslaniac pola widzenia , a slup z montazem zmieszcza sie pod dachem :helo::banan:

 

pomysl z odchylana scianka boczna juz wczesniej mialem na uwadze tyle ze jest dosc skomplikowany do wykonania ( usztywnienie konstrukcji ) , jednak wystarczylo by nawet aby zrobic drzwiczki w scianie bocznej i przez nie obserwowac wschod i zachod :)

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a może do podstawy Taurusa zamontowałbyś coś w rodzaju windy a racze coś na bazie podnośnika Wydaje mi sie że to by zdało egzamin

O np. coś w tym rodzaju

podnosnik.jpg

 

 

AstroPozdro.

Edytowane przez BODI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopuła jest cacy, ale układ jezdny jest niedopracowany.

 

Witam wszystkich

Układ jezdny tylko wygląda na niedopracowany.Działa bez zarzutu.Rolki jezdne to rolki stosowane w wózkach widłowych aluminowo gumowe na łożyskach o dużej wytrzymałości na obciążenia. Cała kopuła z pierścieniem jezdnym waży tylko 250 kg.Wysokiej jakości guma na rolkach nie powoduje wgnieceń w pierścieniu ze sklejki przy dłuższym posoju w jednym miejscu.Jedna z rolek jezdnych na przedłużeniu swej osi ma zamontowaną zwykłą korbe taką jak przy maszynce do mielenia mięsa .Jeden obbrót rolką to przesunięcie kopuły po obwodzie o 25 cm.Układ jest cichy nie powoduje drgań,łatwy w obsłudze i świetnie śię sprawdza w użyciu.Oczywiście są sprawy których nie przemyśleliśmy do końca ,to sprawa zamykania i otwierania kopuły, ale niedługo i to doczeka się właściwej realizacji bo pomyśł już jest.

Myśle że tym kótkim wywodem obaliłem cytowaną powyżej wypowiedż oczywiście po przecinku.

Pozdrawiam

Edytowane przez staszekpapis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

rozpoczecie budowy zbliza sie juz wielkimi krokami :)

 

bylo wiele koncepcji takze wersja z kopula , jednak zdecydowalem sie na obserwatorium z odsuwanym dachem , przedewszystkim z uwagi na proste i skuteczne rozwiazania techniczne , niewielkie koszty oraz nie rzucajaca sie w oczy architekture

 

obserwatorium bedzie mialo 3,3 m szerokosci i 3,2 m glebokosci , w centralnej czesci bedzie stal zelbetowy slup z umieszczonym refraktorem 220 f/12 + taurus 400 na podlodze obok

 

musze ustalic jeszcze kilka szczegolow w tym wysokosc podlogi w obserwatorium tak aby taurus widzial cos poza zenitem ;) i obserwujac refraktorem nie trzeba bylo glowy przyklejac do podlogi :/ rozwazam takze zrobienie podestu na ktorym bedzie stal taurus - wersja z podnosnikiem byla by niezlym rozwiazaniem ale to wyjdzie w praniu ...

 

najwieksze pole widzenia teleskopy beda mialy w kierunku poludniowym ( mozliwe ze sciana poludniowa bedzie na zawiasach aby w zasiegu byl takze poludniowy horyzont ) , nie bedzie rewelacji ale coz - kompromisy musza byc , dach nie bedzie odsowal sie na calej dlugosci obserwatorium od strony polnocnej bedzie stale przysloniete na dl. ok 50 cm - myslalem aby dach zrobic dwuczesciowy - aby jedna czesc byla przewieszona nad druga , ale na ta chwile jest zbyt duzo niewiadomych na taka skomplikowana konstrukcje , zreszta jezeli calosc niebedzie funkcjonalna z jakis powodow , to w przyszlosci bedzie podstawa do postawienia kopuły B)

 

przedstawiam szkice we wstepnej wersji :

 

elewacja poludniowa :

elewacjagm6.jpg

 

elewacja wschodnia :

elewacjabocznagk8.jpg

 

 

przekroj poprzeczny :

przekrojvx5.jpg

 

wszelkie uwagi mile widziane

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie gratulacje decyzji, fakt, że szewc bez butów chodzi, ...ale w końcu kiedyś musi :)

ale przy okazji parę uwag, czy naprawdę nie masz innego wyjścia niż obserwatorium na dachu domu?

czy chęć sięgnięcia jak najniżej horyzontu, jest silniejsza niż obawy o zakłócenie seeingu przez konwekcję termiczną dachu?

jeżeli niemasz innego wyjścia, to pamiętaj o tym i postaraj się jak najstaranniej docieplić poddasze, bez mostków termicznych, pamiętaj również o odpowiednim dociepleniu komina itp

po zatym bezpośrednio pod południową ścianą obserwatorium będziesz miał okno, chociaż to jedno daj z np. potrójnie szklone, żeby jak najmniej promieniowało ciepłem

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warpal : najlepiej tlumi drgania ciezka sztywna masa jaka jest beton ;) naprawde to jest prawie idealny material do wykonania slupa

 

sumas : masz w 100 % racje :icon_wink: stawiamy conajmniej jadna konstrukcje miesiecznie a za obserwatorium nie moglem sie zabrac , ale na szczescie wszystko nabralo juz tempa , sa odpowiednie moce przerobowe wiec mozna ruszac :)

 

odnosnie izolacyjnosci cieplnej : w obserwatorium bedzie klimatyzacja aby sprzet byl wychlodzony w momecie rozpoczecia obserwacji , pomieszczenie pod obserwatorium nie bedzie ogrzewane , a byc moze takze bedzie lekko chlodzone aby zminimalizowac turbulencje spowodowane konwekcja , dach oczywiscie na ile to tylko mozliwe bedzie zaizolowany termicznie , okno pod obserwatorium bedzie spelnialo raczej funkcje ozdobna niz uzyteczna , zreszta bedzie w pomieszczeniu nieogrzewanym , a komin obok na szczescie bedzie nieczynny

 

niestety jedyne sensowne miejsce na obserwatorium to wlasnie dach domu , glowna przeszkoda sa liczne ozdobne drzewka i krzewy w ogrodzie ktore siegaja czasem nawet 6 m oraz wysokie drzewa jakies 20-30 m dalej , po drugie fragment dzialki ktory jest na lekkiej gorce jest niewielki i ciezko bylo by zmiescic tam obserwatorium wolnostojace , myslalem nad obserwatorium wiezowym ale generuja sie bezsensowne koszty i nie ma pewnosci ze wszystko wyjdzie tak jak sie planowalo

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

narodzila sie kolejna koncepcja , a w zasadzie rozwiniecie poprzedniej koncepcji... ;)

 

aby zmiescil sie refraktor 220mm f/12 i aby uzyskac wysokosc stania dobrze by bylo zlikwodowac pozioma belke kratownicy dachu - i tu pojawia sie problem poniewaz jest to jednak element spinajacy krokwie , ktory niweluje sily poziome na prowadnicach...

 

koncepcja jest taka aby zastosowac :

 

1. stalowe krokwie zespawane w kalenicy

2. drewno klejone giete w łuk

cos w tym rodzaju :

engine_akapit_foto.jpg

3. inne rozwiazanie - jestem otwarty na wselkie sugestie

moze cos takiego :

472440_1.jpg

 

jezeli sie to uda bede mogl wykonac obserwatorium nad ktorym czesciowo bedzie staly dach ( ze wzgledow architektonicznych in plus ) , na ktory bedzie nasowac sie czesc odsowana...

 

wygladac to bedzie mniej wiecej tak :

obser.jpg

 

co o tym sadzicie ?

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak , uklad krokwiowo jetkowy tylko po czesci niweluje problem ( pomijam fakt ze w tym ukladzie niewielkie sily poziome jednak wystepuja ) , poniewaz ze wzgledu architektonicznego obydwie czesci dachu - stala i odsuwana powinny miec podobny ksztalt , a jetka bedzie przeszkadzac w odsuwaniu dachu :(

 

taki swietlik lukowy bylby super rozwiazaniem tylko czy sa wersje o rozpietosci 3,5 m ? to sporo :blink:

 

a moze znasz producenta takich konstrukcji "lukowych-poliweglanowych" ?

 

mysle nad wykonaniem lukow z drewna klejonego tylko nie wiem czy beda wystarczajaco sztywne przy tej rozpietosci , krokwie stalowe natomiast beda dosc ciezkie i trudniejsze w obrobce

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...

w temacie cisza a obserwatorium pnie sie w góre... tylko czasu na pisanie brak... <_<

 

załączam , już w sumie , archiwalne zdjęcia budowy obserwatorium - zakładanie "krokwi łukowych" czyli więźby obserwatorium

 

obserw1.JPG

 

oserw2.JPG

 

jutro dalsza część fotek :rolleyes:

 

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

obiecana , dalsza część zdjęć nieco sie przesuneła w czasie... ale postaram się nadrobić zaległości...

 

 

Przetransportowanie 320 kg słupa , na wysokość I-go piętra , który ma stanowić podpore pod montaż , okazało sie bardziej problematyczne niż początkowo sądziłem ...

 

slup1.jpg

 

nie obyło się bez pomocy ręcznęj wyciągarki

 

slup2.jpg

 

w końcu udało się ! słup stoi w docelowym miejscu :D

 

slup_na_miejscu.jpg

 

Słup o przekroju 50x50 cm ma wysokość 4 m , nie sięga aż do gruntu jak początkowo zakładałem . Stoi na żelbetowym stropie , w miejscu gdzie na poziomie parteru krzyżują sie 2 ściany . Czy oszczędność okaże się słuszna tego jeszcze nie wiem . Są plusy i minusy takiego rozwiazania . Teoretycznie mogą pojawić się drgania powodowane chodzeniem po piętrze ( w co wątpie ) . Plusem jest to że słup nie będzie przenosił drgań gruntu od np przejeżdzających samochodów , co zasugerował Hanysiak na podstawie własnych doświadczeń w jego obserwatorium .

Stopa słupa jest przymocowana do stropu za pomocą ok 30-tu kotew rozporowych . Dodatokowo wewnątrz słupa do stropu jest wklejonych kilkanaście prętów zbrojeniowych - sądze że jest to aż na wyrost . ;) Po zalaniu słupa betonem powinien wytrzymać nawet wybuch atomowy :D

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Słup o przekroju 50x50 cm ma wysokość 4 m , nie sięga aż do gruntu jak początkowo zakładałem . Stoi na żelbetowym stropie , w miejscu gdzie na poziomie parteru krzyżują sie 2 ściany . Czy oszczędność okaże się słuszna tego jeszcze nie wiem . Są plusy i minusy takiego rozwiazania . Teoretycznie mogą pojawić się drgania powodowane chodzeniem po piętrze ( w co wątpie ) . Plusem jest to że słup nie będzie przenosił drgań gruntu od np przejeżdzających samochodów , co zasugerował Hanysiak na podstawie własnych doświadczeń w jego obserwatorium .

Stopa słupa jest przymocowana do stropu za pomocą ok 30-tu kotew rozporowych . Dodatokowo wewnątrz słupa do stropu jest wklejonych kilkanaście prętów zbrojeniowych - sądze że jest to aż na wyrost . ;) Po zalaniu słupa betonem powinien wytrzymać nawet wybuch atomowy :D

 

pozdrawiam

Marcin

 

gratulacje Marcinie postępu prac, już bardzo fajnie to wygląda :)

teraz to już pewnie musztarda po obiedzie, ale skoro zdecydowałeś się już na takie rozwiązanie, żeby słupa nie posadawiać na gruncie, to nie powinieneś na sztywno kotwić słupa do stropu, bo im bardziej sztywne zrobiłeś to połączenie, tym bardziej będą się przenosić drgania z konstrukcji budynku na piera.

Mam nadzieję, ze nie skończy się to "terroryzowaniem" rodziny, żeby w czasie Twoich obserwacji, np. chodziła na palcach, czy nie trzaskała drzwiami

ale jest nadzieja, że tak się nie stanie, bo ta stopka słupa wygląda na dość cienką i wygląda że może pracować jak "przegub" jakbyś jeszcze mógł oddylatować słup od stropu przez jakąś podkładkę np. z twardej gumy, tuleje, podkładki antywibracyjne pod śruby itp

strop potraktować jak poziom posadowienia i na nim zrobić poduszkę amortyzującą

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie słup już jest przykręcony i raczej nie bede go ruszać . ... że tak powiem ciężka sprawa.... ;)

 

Myśle że będzie dobrze , bo :

w domu narazie nie przewidujemy stałych mieszkańców ... a nawet jeżeli ktoś będzie sie poruszać to będzie miał zakaz tupania :) ...żartuje , tak naprawde pod stropem krzyżują sie 2 ściany także strop jest tylko elementem usztywniającym .

Jak będzie źle to zawsze moge dolać słup przy ścianie pod stropem .

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, ze nie skończy się to "terroryzowaniem" rodziny, żeby w czasie Twoich obserwacji, np. chodziła na palcach, czy nie trzaskała drzwiami

W nocy przyzwoita rodzina śpi :angry: nie łazi :angry: A poważnie - wszystko zalezy od ogniskowej. Przy 8 - 12 m ogniskowej przeszkadza tir w odległości 200m.

 

Gratuluję obserwatorium w domu - mnie może by pomogło czasem "się zwlec". Do swojego mam 150m i jak czegoś zapomnę - mówię brzydkie wyrazy :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słup o przekroju 50x50 cm ma wysokość 4 m , nie sięga aż do gruntu jak początkowo zakładałem . Stoi na żelbetowym stropie , w miejscu gdzie na poziomie parteru krzyżują sie 2 ściany .

 

Po zalaniu słupa betonem powinien wytrzymać nawet wybuch atomowy :D

 

Czy ja dobrze zrozumiałem, chcesz zabetonować słup o objętości 1m3?!? Przecież to 2700kg + masa samego słupa 300kg daje nam 3 tony obciążenia! Z czego masz te dwie ściany na dole i jaka jest konstrukcja stropu (gęstożebrowy, monolityczny), bo nawet jeśli podstawa słupa ma powierzchnię 1x1mb, to nacisk jednostowy na 1m2 jest wielokrotnie większy niż normowy.

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam, znalazłem ciekawą konstrukcję przydomowego obserwatorium.

Oto link do filmu obrazującego typ, budowę oraz produkcję obserwatorium :)

oraz link do producenta

http://www.skyshedpod.com/

 

 

Pozdrawiam

Tomek

Edytowane przez Tomuś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

budowa obserwatorium powoli bo powoli ale trwa...

 

w obserwatorium pozostało już niewiele do wykonania :D : tzn zabetonowanie piera i wykonanie podłogi z wykładziny technicznej oraz na sam koniec zamontowanie montażu na owym słupie

 

stan prac na dzień dzisiejszy wyglada nastepująco :

 

zamknięty dach - widać jeszcze luki przy skosach które trzeba uzupełnić drewnianymi elementami które będa demontowalne w miare potrzeby

DSC00014z.jpg

 

ściana od strony południowej jest uchylna aby nie ograniczała pola widzenia niso położonych obiektów

DSC00015z.jpg

 

dach otwarty - "oprócz błękitnego nieba nic mi więcej nie potrzeba"..... :)

DSC00016z.jpg

 

widok na strone NW

DSC00019z.jpg

 

dla skali porównanwczej w głębi taurus 400

DSC00020z.jpg

 

z racji tego że lity beton może być za sztywny i zbyt wolno wygaszać drgania , zastanawiam się nad umieszczeniem wewnątrz piera rury szalunkowej fi=200 mm wypełnionej piaskiem jako "tłumik drgań" - wszelkie sugestie odnośnie tego czy jest sens montowania takiego "tłumika" mile widziane :Beer:

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratulacje Marcinie tak pięknego obserwatorium, wygląda jak wnętrze stylowego yachtu,

kapitalny pomysł na te wnękowe półki, choć wydaje mi się, że to w nich powinieneś umieścić oświetlenie

 

co do tłumika, to wydaje mi się, że w ten sposób to nie zadziała, tłumik powinien raczej oddzielać to co drga, od tego co ma chronić przed drganiami, więc drgania lepiej już tłumić samą masą niż sposobem, a że beton jest cięższy od piasku (2,4 t/m3 - beton, 1,6 t/m3 - piasek) wiec chyba wypełnij cały pier betonem, no chyba, że ołowiem - 11 t/m3 ;)

przepięknie to wygląda! :notworthy:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.