Skocz do zawartości

Aparat fotograficzny w astronomii.


Konrig

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Teleskop mam od niedawna ale mam juz za sabą pierwsze obserwacje.... jak dla kogoś początkującego to zapierające dech :-)

Teraz chciałbym zacząć coś sfotografować. Widziałem tu na forum dużo tematów pod tytułem "jaki aparat?"

Ale mi chodzi bardziej co aparat powinien mieć:

1. Lustrzanka / kompakt?

2. ISO?

3. Czas otwarcia migawki?

4. Możliwość zapisu w RAW?

5. Tłumienie drgań?

6. Połączenie WiFi z laptopem w celu jego obsługi z odległości przy założeniu ze jeszcze mam GOTO.

7. Gwint na obiektywie?

8. Jasność obiektywu?

cos jeszcze........ ?

Bardzo proszę o pomoc znawców - a konkretny model wybiorę sobie sam :-)

a jakby ktoś jeszcze napisał do dla aparatu "w wersji minimum" i "w wersji zaawansowanej" to juz byłby wypas.

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na szybko:

1. Lustrzanka z silnym ukierunkowaniem na Canona

2. Zwykle 800

3. Zależy od wielu czynników, ale przeciętnie od 4 do 10 minut.

4. Koniecznie

5. Nie będzie potrzebne.

6. Ciekawy pomysł. Nie próbowałem. To zależy od tego, czym będziesz zasilał aparat. Jeśli z sieci - fajna rzecz. Jeśli z aku - szkoda prądu.

7. Bez znaczenia.

8. Jak największa.

 

Koledzy coś dopiszą, a ja i może wieczorkiem coś doskrobię.

 

A tak nawiasem mówiąc to powinieneś zacząć od decyzji co chcesz focić. DS-y (mgławice, galaktyki), czy planety, a może Księżyc lub Słońce?

Przeglądnij galerię astrofotografii, upewnij się, które fotki Cię kręcą i czytaj opisy, czym zostały zrobione. Złapiesz sporo rozeznania.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytaniem jest mało precyzyjne i ja zinterpretowałem je, jako pytanie o gwint mocowania filtrów, bo po co gwint M42 do lustrzanki, która będzie miała bagnet?

Przejściówka T2 służy do podłączenia w miejsce obiektywu teleskopu - nieważne czy robisz zdjęcia w ognisku czy nie.

Jeśli będziesz używał standardowego obiektywu to wówczas przejściówka jest niepotrzebna ale jednocześnie wymagania co do obiektywu wzrastają min powłoki APO, ogniskowa, jasność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze chodzi o jeszcze jeden możliwy gwint w obiektywie - statywowy ?

 

5. Tłumienie drgań?

Można go wykorzystać https://www.google.pl/search?q=pentax+OGPS-1+astro&client=opera&hs=hCk&channel=suggest&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=W23FUr3wGuaD4ASq7YDgDA&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1366&bih=639

jako kieszonkowy zestaw "wakacyjny" .

Co do ISO , warto mieć jak najwyzsze użyteczne ( pewno większość nowych lustrzanek/bezlusterkowców takowe posiada ) bo przykłady - jak choćby tu http://astropolis.pl/topic/42878-c-2013-r1-lovejoy/page-7?do=findComment&comment=521505 pokazują ze można to fajnie wykorzystać .

Co do firmy/modelu koledzy na forum pokazują że nie tylko Canon ( choc jak sie chce na przykład przerabiać filt na matrycy to z Canonem najłatwiej ) bo i Olympus http://astropolis.pl/topic/42878-c-2013-r1-lovejoy/page-5?do=findComment&comment=518001 , przegladajac forum znajdziesz i Sony i Pentaksy , wszystko co ma kawałek matrycy ;)

Edytowane przez gezeb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo i Pentax tym sie za bardzo nie chwali , byc moze to tylko jednorazowy wyskok bez przyszłości i kontynuacji . Może lepiej by było gdyby to Sony wprowadził , mają większe moce i mogliby to rozwinąć ... tak sobie tylko gdybam bo kompletnie nie znam zasady działania stabilizacji , tak w P jak i S ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.