Skocz do zawartości

[S] Synta 10" FLEX + ES 8.8 + SWA 17 + kolimator + inne dodatki!!!


tranox

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Niestety, długo do tej myśli dojrzewałem, ale muszę sprzedać mój sprzęt do wizuala. Brakuje mi na niego czasu i warunków. Za parę lat na pewno do tego wrócę i kupię sobie podobny sprzęt smile.png

Pozwolę sobie skopiować wybrane fragmenty opisu z mojego bloga.

 

Synta.jpg

 

 

Jestem II właścicielem teleskopu

 

Teleskop ten ma szereg zalet, a mianowicie:

- 25.4 cm lustra w porównaniu do wcześniejszego 11.4 cm to ogromny skok apertury!

- konstrukcja Dobsona zapewnia niesamowitą stabilność

- wybrałem wersję rozsuwaną, która zajmuje mniej miejsca podczas przechowywania oraz transportu (zsunięta tuba mieści się w bagażniku Fiata Pandy i zostaje w nim sporo miejsca na inne rzeczy)

- wersje rozsuwaną jest za co chwycić, dzięki czemu przenoszenie tuby jest dość łatwe. Osobiście nie wyobrażam sobie przenoszenia 10" w wersji "pełnej". Nie miałbym za co złapać...

 

Ale ma też swoje wady:

- wersja rozsuwana w porównaniu do tuby pełnej jest gorzej wyważona

- wersja rozsuwana "łapie boczne światło" co drastycznie obniża kontrast dawanych obrazów

 

Na obie przypadłości wersji rozsuwanej da się "coś" poradzić.

Na złe wyważenie mam dorobioną przeciwwagę:

 

Synta_2.jpg

 

Obracając ciężarkiem możemy przesunąć środek ciężkości teleskopu co pozwala na wygodne obserwacje z cięższymi okularami nisko nad horyzontem. Widać również że w moim teleskopie został zamontowany wentylator przyśpieszający chłodzenie lustra głównego. Warto w tym miejscu wspomnieć, że (czy to podczas obserwacji wizualnych, czy w astrofotografii) teleskop musi mieć temperaturę otoczenia. Jeśli jest cieplejszy, wewnątrz tuby powstają turbulencje powietrza degradujące obraz. Z tego samego powodu nie obserwuje się przez otwarte okno.

 

Natomiast aby nie przeszkadzało mi światło boczne wpadające do tubusa, uszyłem sobie osłonę na kratownicę. Nie jestem zbyt uzdolnionym krawcem, ale osłona pasuje idealnie i, co najważniejsze, spełnia swoje zadanie smile.png

 

 

Synta_3.jpg

 

 

- szukacz 9x50 z krzyżem Szukacz jest taką małą lunetką wyposażoną w krzyż, wyglądający jak celownik, której tor optyczny jest równy z torem optycznym teleskopu. Mówiąc w skrócie: jeśli ten "celownik" ustawie na jakąś gwiazdę, to ta gwiazda znajdzie się dokładnie w centrum pola widzenia teleskopu. Znacząco ułatwia to wyszukiwanie obiektów, gdyż pole widzenia szukacza jest kilkakrotnie większe od pola widzenia teleskopu.

 

Szukacz.jpg

 

Jestem I właścicielem okularu SW SWA 17mm (kupiony w Delcie)

- okular SWA 17mm całkiem fajny okular o ogniskowej 17mm dający w moim teleskopie powiększenie (1200mm/17mm) x70.5. Jego własne pole widzenia to 70* więc w moim teleskopie daje on (70*/70.5) czy ok. 1 stopnia. Jest to tyle ile 2 średnice tarczy Księżyca.

Ma on zarówno tuleje 1.25" jak i 2" więc można go używać w wyciągach o tych standardach. Ale nie jest to wygodne rozwiązanie sad.png

 

 

SWA 17.jpg

 

 

Jestem I właścicielem ES'a, przywiozłem go sobie z USA

- okular Explore Sciencetific 8.8mm zdecydowanie mój najlepszy okular!! W 10" daje on powiększenie (1200mm/8.8mm) x136. Jego własne pole widzenia to aż 82* więc rzeczywiste pole widzenia to (82*/136) to 0.6 stopnia. W prawidłowo skolimowanym teleskopie daje piękne obrazy!! Nie ma mowy o gwiazdkach w postaci kalafiorków. Po prostu szpilki ohmy.png

 

ES 8.8.JPG

 

- okular SP 25mm to popularny Super Plossl. "Najdłuższy" okular w moim zestawie. Jest to okular dawany fabrycznie do Synty 10". Daje powiększenie x48 i rzeczywiste pole widzenia troszeczkę ponad 1 stopień

 

25mm.jpg

 

- okular SP 10mm to popularny Super Plossl. Jest to okular dawany fabrycznie do Synty 10". Daje powiększenie x120

 

10mm.jpg

 

Jestem II właścicielem kolimatora

- kolimator laserowy Baader Mark III to urządzenie które za pomocą wiązki laserowej pokazuje mi lustro główne i wtórne są ustawione prawidłowo względem siebie. Proces ich ustawiania nazywa się kolimacją. Jeśli teleskop jest rozkolimownay to daje kiepskie obrazy

 

Kolimator.jpg

 

Wszystkie akcesoria przechowywuję w walizce aluminiowej, która nie jest przedmiotem sprzedaży. Posiadam chyba wszystkie oryginalne kartoniki, pudełeczka itd.

 

Walizka.jpg

 

 

Nie przewiduję rozbicia zestawu chcę sprzedać wszystko razem.

 

Posiadam oryginalne kartony od teleskopu, ale tylko odbiór osobisty.

 

 

 

Sprzęt jest zadbany, przechowywany w suchym pomieszczeniu w domu. Nie wątpliwie będzie mi brakować tych obrazów Księżyca, Jowisza i DSów spod nieba ok 5 mag, ale cóż...


Myślę, że cena 2000zł usatysfakcjonuje obie strony.

 

Kontakt na PW

 

Pozdrawiam i zapraszam!

P.S. Widoczny na foto motofocus nie jest przedmiotem sprzedaży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal aktualne, gorąco polecam! Sprzęt naprawdę zadbany, w stanie idealnym! Czego chcieć więcej? :)

Po odliczeniu "giełdowej" ceny akcesoriów, goła Synta 10" wychodzi za ok. 1100 złotych !!

 

Jeśli aktualne,to chętnie kupiłbym sam teleskop bez okularów i kolimatora (tylko z szukaczem, pokrowcem, przeciwwagą i wiatrakiem). Niestety w moim przypadku odbiór własny nie wchodzi w grę, ale skłonny jestem partycypowac w kosztach wysyłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal aktualne!

 

Ewentualnie mogę zaproponować rozbicie zestawu:

 

- Synta 10" z "kaftanikiem", szukaczem itd 1400 złotych

- okulary dodawane fabrycznie tj. 10 i 25mm - 80 złotych

- SW SWA 17mm - 250 złotych

- ES 8.8mm - 450 złotych

 

Kolimator wypada ze sprzedaży.

 

Nie sprzedam żadnych akcesoriów dopóki nie sprzedam teleskopu. Proszę pisać na PW, rozważe każdą propozycję.

W przypadku teleskopu tylko odbiór osobisty.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem chętny na sam teleskop (czyli Synta 10" na Dobsonie, szukacz, przeciwwaga, ,,kaftanik" na kratownicę). Nie rozumiem tylko, dlaczego w tym zestawie nie ma okularów dodawanych do tego teleskopu przez producenta. Zestaw to zestaw, powinien byc taki, jaki jest w sklepach. Wolałbym kupic tą Syntę z jej zestawowymi okularami, niż z osłoną na kratownicę i przeciwwagą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.