Skocz do zawartości

Pytanie do posiadaczy ALT-AZ (AZ5) oraz AZ4


WilkFenris

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie...

 

Mam pytanie do posiadaczy ALT-AZ (AZ5) oraz AZ4.

Jak wam się użytkuje te montaże? Jakie odczuwacie wady i zalety... co was najbardziej denerwuje (np. luzy)... itp. itd. O AZ4 jest sporo opinii i łatwo znaleźć materiały. Gorzej z ALT-AZ i głównie na informacjach o tym montażu mi zależy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam AZ4 na aluminiowym statywie. Zakres i stopniowość regulacji oporu mógłby być większy (ale pokrętła są wygodne). Bardzo wygodnie kręci się długim refraktorem 102/1000, znacznie mniej wygodniej Maczkiem 127 (nie miałem akurat wkręconej „rączki”). Nie używałem do planetarnych powiększeń. Bez problemu powiesiłem Maka 180 (do krajobrazu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na AZ4 ze stalowymi nogami wieszam SCT 8". Wcześniej miałem refraktor 150/750. W obu przypadkach jest komformtowo i stabilnie (jak dla mnie) nawet przy dużych powiększeniach. Obserwuję planety w powiększeniu 170-250x. Wkręcaną rączkę szybko wykręciłem, bo wygodniej prowadzi mi się trzymając za kątówkę teleskopu. Problematyczne są obserwacje w zenicie (nie da się C8 w pionie postawić, tylko prawie w pionie). Nie jest to wielki problem, bo obiekty przesuwają się na niebie i jeśli nawet coś w zenicie mi się akurat spodoba, to za pół godziny mogę już do tego obiektu wrócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Różnica w cenie pomiędzy AZ4 a ALT-AZ5 ze sklepu jest niewielka dlatego zdecydowałem się na AZ5.

Ten montaż w rzeczywistości jest dużo masywniejszy niż wygląda na zdjęciach. Mam na nim tubę R 152/750, z którą radzi sobie b.dobrze. Mikroruchy działają płynnie, ale gdy zawracasz w drugą stronę, to kawałek obrotu jest jałowy - ślizga się.

Po ustawieniu głowicy o 60* w dół można oglądać w zenicie. Gdy dokonałem tej zmiany w głowicy, zaczęła się ona lekko wychylać, co utrudnia obracanie tuby w osi azymutalnej. Trzeba odpychać ją do pionu, wtedy chodzi lekko. Może trzeba coś jeszcze ustawić, ale wydaje mi się, że więcej nie da się nic zrobić. Mam ten montaż od około miesiąca i jeszcze pewnie nie wiem o nim wszystkiego.

Co do masy, to osobno montaż i tubę można nosić na rękach bez problemu. Razem ważą już dość sporo i lepiej trzymać to w miarę blisko miejsca obserwacyjnego. Z powodu wagi lepiej wysunąć nogi od statywu bez tuby. Ja trzymam na wpół wysunięte w schowku, ale przy obserwacjach w zenicie będę musiał wysunąć nogi do końca.

Więcej nic nie przychodzi mi do głowy.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie...

 

Dziękuję wszystkim za odpowiedź... już zdecydowałem i wybiorę AZ4. Zarówno wy, jak i użytkownicy na innym forum potwierdzacie jedno... AZ5 ma spore luzy i nie za bardzo jest jak je usunąć. AZ4 jest znacznie stabilniejszy, a ramię sztywniejsze i to właśnie ta cecha jest dla mnie ważniejsza. AZ5 kusił mikroruchami, ale biorąc pod uwagę całość, to nie jest to aż takie ważne, aby miało decydujące znaczenie.

 

Polecacie na stali, czy na alu?
Mam do wyboru oba rodzaje icon_wink.gif

Kwestia tylko taka, że będę często chodził z nim pieszo. Stal to 6,5kg (czyli tyle co EQ3-2 bez przeciwwag), a na alu to tylko 3,5kg. Mam też AZ3 i jeżeli da się przełożyć głowicę AZ4 na statyw od AZ3, to mogę zakupić stal i w zależności od potrzeb tylko zmieniać statywy icon_smile.gif

 

Jeszcze raz dzięki...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Warto pamietac, ze AZ4 (i inne montaze azymutalne z pionowym siodlem) mozna "przepoczwarzyc" na glowice gimbalowa. Dobry statyw fotograficzny, w ktorym srodek ciezkosci prawie przechodzi przez os obrotu. Ulatwia to plynne prowadzenie oraz minimalizuje problem opadania sprzetu przy jego niezaaretowaniu.

Odsylam do watku http://astropolis.pl/topic/45179-sw-80-ed-jaki-statyw-foto/?do=findComment&comment=539029

 

Mozna kupic gotowe "L-ksztaltne" adaptery. Ponizej przyklad domowego strugactwa.

Gimbal head on Sky-Watcher AZ-4.jpg

Gimbal head on Sky-Watcher AZ-4B.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.