Skocz do zawartości

StarSense Autoalign - szybkie ustawianie do obserwacji...


zbignieww

Rekomendowane odpowiedzi

Gorący produkt Celestrona: http://www.celestron.com/astronomy/celestron-starsense-accessory.html

 

Co o tym sądzicie, "oblatani" w montażach i goto systemach? Jak on by się miał do cg5gt / Advanced GT z pilotem NexStar.

Z tabeli o kompatybilności nie jest mi to jasne, mój angielski gorzej niż mizerny. Być może pozycja 3, ale tam potrzebny jeszcze jakiś Aux Port Splitter: http://www.celestron.com/portal/aux-port-splitter.html

 

Oszczędziłbym na czasie, co w wieku 72 nie jest bez znaczenia :) . A poza tym przyjemny gadżet, jeśli nie mówić o cenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w cg5gt ale np w moim CGEM-ie takowy porcik się znajduje.

Trzeba by poszukać jakowychś recenzji - co to za zwierze, bo recenzje producenta są zawsze The Best ;-)

To wygląda na zwykłe guide, port AUX w montażu jest pusty, idzie po porcie w dole pilota.

Teoretycznie powinno być szybciej ale czy to będzie prawdą ???

NOW CEL.jpg

 

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mi wygląda na odpowiednik StarLock Meade, który zastosowali w montażu LX800. Ja bym bardziej się skłaniał ku pozycji 6 w tabelce dla Ciebie, ale ona mówi to samo, co 3, czyli że potrzeba tego Aux Port Splitter. Z opisu wnioskuję, że ten system pozwala na automatyczne alignowanie montażu, nawet na wiele gwiazd. Ustawia montaż na jakąś gwiazdę, robi fotkę, przelicza współrzędne fotki (taki plateslove), poprawia pozycję, znowu fotka i jak jest dobrze, to przechodzi do drugiej gwiazdy itp. To takie jakby automatyczne alignowanie w stylu maxima :) Nie wiem, czy on również przy zrobieniu GOTO sobie fotką potwierdza pozycję i się ewentualnie dokorygowuje (StarLock to chyba robi).

 

To wygląda na zwykłe guide, port AUX w montażu jest pusty, idzie po porcie w dole pilota.

 

To nie wygląda na posiadające możliwość guidowania (StarLock może guidować, ale ma do tego drugą, większą lunetkę). Podpięte jest właśnie do AUX w montażu.

 

W instrukcji piszą coś o pilocie specjalnym do tego. Jeśli dobrze to zrozumiałem, to dają w zestawie drugi pilot, który podłączamy zamiast oryginalnego. A ciekawy jestem, czy to jest system samodzielny, czy wymaga laptopa? Ta fotka sugeruje, że laptop jest wymagany, ale w instrukcji nic o tym nie ma.

 

Osobiście myślę, że za 1000 zł nie warto się w to bawić. Jeśli byłby w tym guiding, to do astrofoto byłaby to ciekawa propozycja, bo kamery guidujące też gdzieś tyle kosztują. Ale do samego alignowania to raczej dla bardzo leniwych, bo w 3 minuty to ja sam zalignuję montaż, a 1000 zł przeznaczę na inne akcesoria :)

 

Polecam poczytać o tym StarLock: http://www.astrokrak.pl/-montaze-paralaktyczne/1300-montaz-lx800-eq-meade-z-systemem-starlock.html. No ale to zupełnie inna klasa montażu :)

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wygląda na posiadające możliwość guidowania (StarLock może guidować, ale ma do tego drugą, większą lunetkę). Podpięte jest właśnie do AUX w montażu.

 

Ta fotka jest wygenerowana z pliku Celestrona - CFM 1,7 i port AUX jest właśnie wolny - kamerka idzie do guide port. tak wygląda połączenie mimeico_zip.gif Celestron Firmware Manager (CFM) v.1.7.3310

http://www.celestron.com/astronomy/celestron-starsense-accessory.html

Zrób sobie podgląd zassanego pliku - jest w nim jpg.

Mam ten montaż i widzę wolny port AUX. RS232 podpięty do pilota steruje montażem przez lapka lub można tam podłączyć BT i zdalne sterowanie. Przez specjalny program Celestrona Remote, lub np, Stellarium Scope.

A pilot, o którym piszesz to dla montaży, których piloty tego gniazda w dole nie mają.

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak pomyliłeś porty :) Tutaj wycinek z instrukcji CGEM str 5:

Przechwytywanie2.JPG

Port D, gdzie jest podłączona kamera to AUX. No chyba, że są różne wersje tego panelu w CGEM, ale nie sądzę. Port AutoGuidera z resztą się kłóci trochę z ideą tego rozwiązania moim zdaniem.

Myślisz, że ten system wymaga laptopa i nie może działać samodzielnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak pomyliłeś porty :) Tutaj wycinek z instrukcji CGEM str 5:

attachicon.gifPrzechwytywanie2.JPG

Port D, gdzie jest podłączona kamera to AUX. No chyba, że są różne wersje tego panelu w CGEM, ale nie sądzę. Port AutoGuidera z resztą się kłóci trochę z ideą tego rozwiązania moim zdaniem.

Myślisz, że ten system wymaga laptopa i nie może działać samodzielnie?

 

AAA sorki - jak ja patrzyłem??? - a mont stoi przykryty 2 metry ode mnie ;-)

Tak to wymaga lapka - ogólna lipa, bo na dobra sprawę CGEM nie potrzebuje do wuizuala ustawiania dokładnego na Polarna, on nawet fabrycznie nie posiada lunetki biegunowej.

Moim skromnym zdaniem to zbędny gadżet.

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli do układu potrzebny jeszcze laptop - dziękuję! Faktycznie zbędny dla mnie gadżet! Mateuszu, nigdy nie byłem bardzo leniwy, od czasu do czasu trochę - ale staję się coraz bardziej wygodny ;):) . Zresztą ustawianie nigdy mi nie szło gładko i szybko. Chciałem ewentualnie połączyć przyjemne z pożytecznym a zauważyłem ten produkt u czeskiego sprzedawcy:

 

http://www.supra-dalekohledy.cz/prislusenstvi---celestron-94005-starsense-system-3-4485.html

 

Nie ma tu żadnej wzmianki o laptopie ( może celowo ), natomiast jest uwaga, że trzeba użyć funkcji "All Star Alignment" - a ja nic takiego nie znalazłem w moim montażu.

 

Ale powiedzcie mi jeszcze o jednym aspekcie: ten układ nie wymaga ustawienia montażu na NPC czy Polarną? Jeśli tak, to odpadają też krótkie ekspozycje, do 1 min., które czasem robiłem i chciałbym jeszcze czasem...

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli do układu potrzebny jeszcze laptop - dziękuję! Faktycznie zbędny dla mnie gadżet! Mateuszu, nigdy nie byłem bardzo leniwy, od czasu do czasu trochę - ale staję się coraz bardziej wygodny ;):) . Zresztą ustawianie nigdy mi nie szło gładko i szybko. Chciałem ewentualnie połączyć przyjemne z pożytecznym a zauważyłem ten produkt u czeskiego sprzedawcy:

 

http://www.supra-dalekohledy.cz/prislusenstvi---celestron-94005-starsense-system-3-4485.html

 

Nie ma tu żadnej wzmianki o laptopie ( może celowo ), natomiast jest uwaga, że trzeba użyć funkcji "All Star Aligment" - a ja nic takiego nie znalazłem w moim montażu.

 

Ale powiedzcie mi jeszcze o jednym aspekcie: ten układ nie wymaga ustawienia montażu na NPC czy Polarną? Jeśli tak, to odpadają też krótkie ekspozycje, do 1 min., które czasem robiłem i chciałbym jeszcze czasem...

 

a który masz montaż?? jeśli CG5GT to spoko z pilota można bez notebooka pojechać tą opcję

do ustawiania montażu nie znalazłem lepszego rozwiązania (no może to teraz że dodatkowo kamerkowanie :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadeo, już się pogodziłem z losem a Ty mi dajesz nadzieję...na tak duży wydatek ;)

 

Tak, mam cg5gt, kupiony w 2006. Ale nie aktualizowałem softwaru w nowsze wersje ( a wiem że to robiłeś i pisałeś o tym na forach). Jak mawiają Czesi, ja na takie czynności jestem "za krótki". A być może jest to potrzebne. Wspomniałem w poprzednim poście, że nie znalazłem u mnie funkcji " All Star Alignment", o której wspomina czeski sprzedawca.

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadeo, już się pogodziłem z losem a Ty mi dajesz nadzieję...na tak duży wydatek ;)

 

Tak, mam cg5gt, kupiony w 2006. Ale nie aktualizowałem softwaru w nowsze wersje ( a wiem że to robiłeś i pisałeś o tym na forach).

 

Trzeci post na tej stronie są tutoriale Tadeusza dotyczące aktualizacji i pilotów i montów Celestrona http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1862-tutoriale-do-astro-foto-dso-i-planet/page-2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadeo, już się pogodziłem z losem a Ty mi dajesz nadzieję...na tak duży wydatek ;)

 

Tak, mam cg5gt, kupiony w 2006. Ale nie aktualizowałem softwaru w nowsze wersje ( a wiem że to robiłeś i pisałeś o tym na forach). Jak mawiają Czesi, ja na takie czynności jestem "za krótki". A być może jest to potrzebne. Wspomniałem w poprzednim poście, że nie znalazłem u mnie funkcji " All Star Aligment", o której wspomina czeski sprzedawca.

 

zobacz czy po uruchomieniu montażu wchodzisz na pilocie

po uruchomieniu wszystkiego (daty wyrównywanie na gwiazdkach itd)

 

wciskasz klawisz ALIGN - lewy górny róg pilota

i zobacz czy masz opcje Polar Align (tak to się chyba nazywało - nie mam już CG5GT)

jesli tak to masz All-Star-Alignment

dokupowanie kamerki do tego udogodnienia to już kolejne udogodnienie - ja bym kasy nie wydawał - tylko korzystał z tej funcji

ona pozwala bardzo dokładnie ustawić montaż w "parę sekund"

 

AstroPozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polar Alignment to jest dokładnie All-Star-alignment

kiedyś w pierwszych wersjach pilota można było robić tą procedurę tylko i wyłacznie na Polaris

potem zrobili tak że każda gwiazda może do tego służyć (stąd nazwa)

ja robiłem tak że ustawiałem montaż na 2-3 gwiazdki - i na tej ostatniej allignment star - na koniec jak już montaż pisął że jest ready

robiłem Polar Alignment

najpierw odjeżdża od gwiazdy i dojeżdża do niej - musisz ustawić gwiazdkę w szukaczu - wciskasz ENTER chyba - pisze wszystko na pilocie

potem musisz ustawić gwiadkę w centrum okularu

w tym kroku używasz pilota i silników

(czytaj ci pisze na pilocie)

potem znowu odjeżdża teleskopem i najeżdża na gwiazdkę

ALE tym razem gwiazdkę w szukaczu a potem w okularze

ustawiasz TYLKO PRZY POMOCY ŚRUB - NIE UŻYWASZ JUŻ SILNIKÓW bo to spartoli całą procedurę

 

oczywiście im dokładniej ustawisz w okularze tym lepiej

czyli warto mieć okular z krzyżem i jakiś krótki

 

jeśli takowego okularu nie masz

 

bierzesz to co masz - ustawiasz gwiazdkę rozjechaną - nieostrą

wtedy ustawiasz jej plamkę w miarę na środku

 

i po paru minutach takiej procedury masz dokładnie ustawiony montaż na polarną

 

AstroPozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polar Alignment to jest dokładnie All-Star-alignment

kiedyś w pierwszych wersjach pilota można było robić tą procedurę tylko i wyłacznie na Polaris

potem zrobili tak że każda gwiazda może do tego służyć (stąd nazwa)

 

I ja mam taką pierwszą wersję, wyłącznie na Polaris

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ale jajca...! Jestem niegdysiejszy i praktycznie bezbronny w bojach z elektroniką. Im dalej w las, tym więcej drzew, ale może trafię na polanę oświetloną słońcem, he,he !

 

Mam 3 porty w obudowie silnika:

 

Hand Control - wiadomo, do pilota

Dec Port - wyjście dla kabla deklinacji

Auto Guide - nie używałem, to dla mnie wyższa szkoła jazdy przy foto...

 

Ale żeby było ciekawiej, w angielskiej oryginalnej instrukcji w tabeli z parametrami i możliwościami montażu, we wierszu Motor Ports jest napisane Aux Port, Autoguide Ports.

 

Tak mam ten Aux Port, czy nie mam ?

 

:Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co ja pamiętam do CG5GT trzeba było dokupić to

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/port-celestron-aux,d1343.html

 

nie podejrzewam w środku high sophisticated elektroniki raczej zwykły splitter a może nawet chamska "roztrojawka" jednego kabla

nie znam nikogo niestety z tym ustrojstwem - bo bym popędził z miernikiem - ustawił na "piszczące omy" i zobaczył czy jest przelot jeden w jeden :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dec port to przecież port do silnika Dec, nic specjalnego. To nie moze byc zaden AUX. Mysle ze w tej instrukcji przez port AUX w cg5 gt mogli nazwac port pilota. Tam sie tez pewnie podlacza tego splitera (a pilot do niego). Trzeba splitera, bo musisz podlaczyc 2 rzeczy - pilot i kamere, a masz jeden port.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Port pilota ma oznaczenie Hand Control, pisałem. Dec Port to wyjście dla kabelka do silnika deklinacji, gdzie jest z kolei port wejściowy. Pozostaje mi domniemanie, że ten Motor Ports może pełnić funkcję Aux, albo Autoguide - skoro w jednym wierszu tak to umieścili; czyli jakiś tam splitter / spliter :g:

 

Czekam, co mi odpowie kompetentny w tych sprawach sprzedawca i szef Supry w Pradze, ale mogę długo czekać , nie pierwszy zresztą !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnego filozofowania nie trzeba, wystarczyło zobaczyć na opis splittera na stronie celestrona, co właśnie uczyniłem :)http://www.celestron.com/portal/aux-port-splitter.html Pisze jak byk, że podłączamy go pod port Hand Control w Twoim wypadku. Do splittera podłączamy pilota i drugie urządzenie, w tym wypadku kamerę.

Nie wiem, gdzie Ty masz coś takiego o tych portach napisane. Ja nic takiego nie widzę: http://www.telescopes.com/images/pdf/CELE054.pdf. Wskaż to miejsce, albo jak masz inną instrukcję, to zrób fotkę, czy coś. W tym montażu nie ma typowego portu AUX i tyle. Za to port Hand Control jest równoważny portowi AUX, a splitter jest po to, żebyś miał 2 porty.

Port Autoguide nie może mieć funkcjonalności AUX, bo to fizycznie niemożliwe (4 z 6 pinów jest zużytych na guiding, piąty to masa, a do AUX potrzeba 2 innych pinów i masy).

Dla mnie temat jest jasny, jak dalej coś nie pasuje, to pytaj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, być może masz rację, ale przecież nie wymyślam sobie. Podana przez Ciebie instrukcja w pdf jest nieco krótsza. W mojej, "papierowej", w j. angielskim jest nieco więcej. Na stronie 53 jest "Dodatek A - Techniczna specyfikacja" ( Appendix A - Technical Specifications ). Górna tabela traktuje o tubach od 6 do 11 cali, dolna o montażu Advanced GT - Additional Specifications. I z tej dolnej przepisałem to, co w poście nr 17. Myślę, że fotka jest zbyteczna, zresztą mógłbym ją posłać tylko na mail, bo nie umiem ich dawać na net ( potem już gładko mi idzie na Astropolis czy inne forum )

 

PS.: a może to pomyłka w instrukcji, że ten AUX tam wpisali ? Ogólnie instrukcja jest solidna, ale np. pomylili się przy tubie 6 calowej, bo napisali w nagłówku 1250mm ( 6") Dotyczyło to średnicy lustra.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.