Skocz do zawartości

Pytanie o obiektywy


hanysiak

Rekomendowane odpowiedzi

     Kcialbym zapytac,czy jakiekolwiek firmy sprzedają same obiektywy do refraktorów o średnicach 150mm lub większych?Chodzi mi o uznane firmy i uznaną optykę.

 

  Uprzejmie prosze o informacje  szczegolnie uzytkownikow refraktorów.

 

                                                 hanysiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie, to jedyna sluszna metoda kupowania teleskopu - szczegolnie drozszych refraktorow. Kupowanie zestawu od np Celestrona mija sie z celem - np w niemczech moja 150/1200 z CG6 w zestawie kosztuje 2325Euro (!!!) - http://www.celestron-nexstar.de/preisliste...e.htm#refraktor

Kombinujac osobno mozna znacznie te cene opuscic!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uzupełnieniu:

U Ludesa można kupić nie tylko same tuby, ale i same obiektywy. Już od - zdaje się - 130 euro (80/500) do 11.990 euro (304/3900). Takie szkiełko, jak moje, ale nieporównywalnie lepsze bo dotknięte przez samego Marcusa Ludesa kosztuje tylko 545 euro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja kiedyś znalazłem fajne szkiełka tylko że są troszke daleko :

http://www.apogeeinc.com/scopeoptics.html

 

ale zobaczcie np. na to :

 

"..

****SPECIAL****

102mm x 550mm F.L. 5.4 Semi-Apo Triplet w/cell. Price: $275

 

 

 

****SPECIAL****

5" (127mm) Air-Spaced Achromat 2/Cell

Focal Length 1140mm, 9 Coated MgF2

Price: $299.00

Tubes & Focusers Available

.."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem dość ogólnie bo zani zmienie teleskop chce wycisnac wszystko z mojego obecnego sprzetu.

 

   Jednak nastepnym moim teleskopem bedzie prawdopodobnie refraktor.

  jednak za wszelkie linki i podpowiedzi jestem wdieczny.

 

 A właśnie,jakich parametrów Newton przerośnie jakością obrazów planet 150 milimetrowy,dobry refraktor? Jasne ze im wiekszy  Newton tym róznica jakosci obrazów  wieksza,jednak jakich minimanych rozmiarow musi byc Newton zeby mozna było napewno powiedziec,ze juz jest lepszy niz wspomniany refraktor??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kosmosie już 25cm Newton dałby więcej szczegułów na planetach niz 150 mm achromat ale w Ziemskiej atmosferze z terenu Polski ciężko go będzie pobić nawet 35 cm Newtonem ze wzgledu na niestabilność atmosfery mocno widoczną w coraz większych teleskopach  : :)

Ua się to zapewne tylko kilka razy do roku  :'(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to wygląda w górach?

np. 1000 m i 2000 m , gdzie realnie można dojechać samochodem.

 

Najwyższe jak dotąd systematyczne obserwacje prowadziliśmy z wysokości do 750m dużym sprzętem i tu z seingiem i czystością atmosfery jest już o wiele lepiej, nie zapomnę nocy z "Syriuszem", obecnie w posiadaniu Piotra Z. gdzie na Kudłaczach prowadziliśmy chyba w pażdzierniku lub listopadzie 2 lata temu całonocne obserwacje, w tym w drugiej połowie nocy planetarne, takiego Jowisza i Saturna widziałem potem już tylko na zdjeciach z Voyagerów lub Hubbla po remoncie, Cassini, Encke a nawet radialne smugi na pieścieniu w jego zakolu i jakieś sztormy na powierzchni Saturna, o mgławicy Oriana M42 i M43 nad ranem tu już nie wspomnę bo widok był po prostu kosmicznie zajebisty, szczególnie z fitrem Swan Band który już wtedy posiadałem :o:o:o

 

Janusz P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnię odpowiedź El Capitano . U Ludesa można kupić obiektywy w oprawie gotowe do montażu w tubusie, który chyba bez problemu może dorobić np. Janusz   ;) .

 

 

Model  Techn. Spezifikationen Bilder Lieferzeit  Preis inkl. 16% Mwst

 80 F/ 500  here  ~ 2 Monate € 130

102 F/1200  here  ~ 2 Monate € 260

102 F/600  here  ~ 2 Monate € 260

120 F/1000  here  ~ 2 Monate € 545

155 F/750  hier  ~ 2 Monate € 690

152 F/1200  hier  ~ 3 Monate € 690

152 F/1500  here  ~ 2 Monate € 690

152 F/1800  here  ~ 2 Monate € 690

152 F/ 2250  hier   ~ 2 Monate € 690

203 F/1200 hier         3~4 Monate  € 2.490

203 F/2000  here 3~4 Monate  € 2.490

203 F/3000  here  3~4 Monate  € 2.490

220 F/2700  here 3~4 Monate  € 4.490

223 F/3300  here 3~4 Monate  € 4.490

254 F/2000  here 4~5 Monate € 5.995

304 F/3900  here 5~6 Monate  € 11.990

Interferometrischer Testreport pro Linse 6" bis 8" € 150

Interferometrischer Testreport für grössere Linsen  auf Anfrage  

Ceny gotowych obiektywów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

ogolny przelicznik to : sred.soczewki =1.5 x sred.lustra

ale nie do konca jest to prawda,jezeli obstrukcaj w newtonie jest w granicach 15% to wyglada to troche inaczej.

W Jachrance byla 150 soczewka i dobry newton 250/1750 , powiem szczerze-jedyny "+ "na strone soczewki to b.stabilny obraz<ogladalismy Jowisza>,ALE MOBILNOSC JEDNEGO I 2GIEGO ... :o

Jezeli obserw. w miescie to do planet 100mm to swiat i ludzie,ale juz pare km. od miasta taki dlugoogniskowy newton o dobrej optyce< np. 200mm >dowali soczewce i to zdrowo.

150 mm soczewka chyba dobra tylko w terenach gorzystych-<seeing> inaczej nie rozwinie skrzydel a wiec nie ma co szalec dobrym zachodnim wozem o niskim zawieszeniu po "polskich" drogach ,bo i tak max. predkosci nie osiagniesz .

miro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Jachrance byla 150 soczewka i dobry newton 250/1750 , powiem szczerze-jedyny "+ "na strone soczewki to b.stabilny obraz<ogladalismy Jowisza>,ALE MOBILNOSC JEDNEGO I 2GIEGO ... :o

Jezeli obserw. w miescie to do planet 100mm to swiat i ludzie,ale juz pare km. od miasta taki dlugoogniskowy newton o dobrej optyce< np. 200mm >dowali soczewce i to zdrowo.

150 mm soczewka chyba dobra tylko w terenach gorzystych-<seeing> inaczej nie rozwinie skrzydel a wiec nie ma co szalec dobrym zachodnim wozem o niskim zawieszeniu po "polskich" drogach ,bo i tak max. predkosci nie osiagniesz .

miro

 

No i tu sie mylisz. Taki newton 250 potrzebuje znacznie lepszych warunkow atmosferycznych niz 150 ze wzgledu na zwyczajnie mniejsza srednice (a ilosc swiatla podobna). na 10 obserwacji 4 (w te zimne noce) pozwalaly uzywac poweru 250-300 na jowiszu (ilosc szczegolow wzrasta ogromnie)! Ile razy 250 newtonem trafisz pogode, ktora pozwoli na taki power?

 

Wiec ja bym zaryzykowal twierdzenie, ze to N250 rozwinie skrzydla na wysokosci! Problem jest w duzych lustrach, ktore teoretycznie daja wieksza rozdzielczosc, ale ile razy to wykorzystasz???

 

R150 jest na granicy uzytecznosci i zawsze w kazda noc wykorzystasz jego potencjal! Ilosc swiatla w stosunku do wielkosci pozwala obserwowac pod wielkim wrazeniem np gromady (i ogolnie DS), co sie potwierdzilo w czasie ostatnich testow warszawskich.

 

Z mobilnoscia przesadzasz!!! Oczywiscie nikt nie kupi takiego refraktora, jezeli nie ma samochodu. Na pewno nie ma takich wymagan, jak 250 newton!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez widzialam obrazy w 150 tce i 250 lustrze ,seeing byl kiepski<a wiec na korzysc refractora>

a obrazy podobne ::),mysle ,ze srednica lustra moze duzo zrekompensowac pod warunkiem dobrej optyki i wychlodzenia lustra.

150 to dobry sprzet ale w gory ,zreszta tak jak i lustra> 25 cm szkoda ,ze nie bylo APO bo wtedy

mozna by bylo porozmawiac i jakosci obrazow.

;D

Marta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.