Jump to content

Newton 170/1200


Recommended Posts

cieszymy sie twoim szczęściem

 

Ej, daj chłopakowi spokój :wink:

 

Czekam niecierpliwie, aż napiszesz podobnego posta i pokażesz zmotoryzowanego Maka.

Dopiero wtedy będziesz prawdziwym MakArtim.

:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

spoko zdjęcia będą

Dzisaj jade do babci i będę u niej do 15 lipca.Wrórce z cyfrakiem i zrobie foty :wink:

 

[ Add: Sob Lip 24, 2004 19:54 ]

Jestem ponownie :mrgreen: Zdjęcia już zrobiłem tylko zapomniałem gdzie wsadziłem kabelek usb

 

[ Add: Nie Lip 25, 2004 20:01 ]

witam

oto pare zdjęć niestety nie zrobionych przezemnie. Ja zgubiłem kabel usb i jutro jade kupic nowy.Reszta zdjęć jutro :salu:

 

[ Add: Nie Lip 25, 2004 22:47 ]

Witam

Jest To moja pierwsza recenzja wieć może być nie najlepsza. Recenzja będzie przedstawiona w formie punktów:

1.Dane techniczne

2.Zakup i pierwsze wrażenie. (kto go wykonał itp.)

3.Opis teleskpu wady i zalety.

4.Obserwacje.

Ad.1

Newton 170/1200

Średnica zwierciadła 170mm parabola podobno

Ogniskowa 1200mm

Światlośiła f/7

Wyciąg Astrokrak 2 cale

3 okulary

Szukacz 6x30

 

 

 

Ad.2

Teleskop został wykonany przez bliżej nieokreśloną osobę która zakupiła częśći u Pana Jerzego Poruczki. Był on używany około roku. Póżniej trafił do Pana Janusza Płeszki w komis a następnie do mnie. Do teleskopu musiałem dokupić montaż dobsona..Teleskop początkowo miał kosztować 850zł jednak Pan Płeszka nie powiadomił mnie o dodatkowych kosztach (przeciwwagi czopy czyszczenie luster itp. ). Skończyło się na 935zł. Następnie kupiłem 3 rosyjskie okulary plossl 9mm 15mm i kellner 30mm za 100zł z biedy wziołem je.Planowałem kupić potem Okulary u Marka Substyka i 2 w Astrokraku ale na wakacjach mnie okradli i byłem 100 dolarów do tyłu. Teleskop przyjechał do mnie w dwóch kartonach w jednym dobson w drugim tuba. Kiedy złożyłem całość do kupy i spojrzałem na niego zrobił na mnie kolosalne wrażenie był o wiele większy od mojego poprzedniego (galaxia114/900) jedyną rzeczą która mi się nie podobała to estetyka tuby wiadomo PCV więc dużo nie można wymagać ale jest troche przetarta w paru miejscach i pomazgana pisakiem.. Teraz zastanawiam się czym ją obkleić żeby poprawić estetyke. .Bardzo duże wrażenie zrobił na mnie wyciąg Astrokrak 2 cale w porównaniu z 1,25cala był o wiele większy. Bardzo źdźiwiłem się gdy zobaczyłem szukacz jest o wiele lepszy od mojego poprzedniego ostrość nastawia się w nim nie przez pokręcanie obiektywu ale tak jak w lunecie turystycznej np. Turist. Dodatkową frajde sprawił mi wiatraczek zamontowany z tyłu tuby.

Ad.3

Zacznę od wad :

- Słaba estetyka wykonania tuby (na wierchu)w środku dobrze wyczerniony.

- Montaż dobsona, o wiele lepszy był Paralaktyk ale jak na dobsona to dobry.

- Okulary mają małe pole.

- Pare rysek na lustrze głownym.

Zalety:

 

- Bardzo dobra optyka.

- Wiatraczek z tyłu tuby.

- Dobry szukacz.

- Dobra cena.

Ad.4

Zadużo ich nie było ale co nieco widziałem księżyc do standard ale na pewno jest lepszy kontrast niż w galaxi. Jowisz też oczywiśćie lepszy lepiej widać pasy i chyba widziałem WCP ale nie jestem pewien. Widziałem też komete C/2003 K4 LINEAR ale była troche rozmyta nie mam pojęcia czemu. Widziałem też M3 i M13 na razie to wszystko.Byłem na wakacjach i za dużo nie obserwowałem.

 

Mam nadzieję że moja recenzja podobała wam się a jeśli nie to powiedźcie co źle zrobiłem to się poprawie uwagi mile widziane.

:salu:

07a.jpg

 

05a.jpg

 

03a.jpg

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.