Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze filtra planetarnego i okularu do planet.


icemen123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Tak jak wszystkim i mi udzieliła się astronomia i astrofoto.Syntę 8 mam już prawie 2 miesiące i teraz odczuwam brak filtru i okularu ponieważ plossl 10mm jest słaby.Dlatego chciałbym abyście mi pomogli w wyborze jakiegoś okularu najlepiej 6mm z dużym polem widzenia tak aby było wygodne fotografowanie.Cena do 300 zł.Tak samo jakiś filtr do planet też by się przydał.Jaki polecacie? :).

Proszę o pomoc.

Zastanawiam się nad okularami:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22&products_id=2052

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22&products_id=2050

 

Jakie jeszcze polecacie nie muszą być z teleskopy.pl

Edytowane przez icemen123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie duże pole widzenia zaczyna się od 68 - 70 stopni. W tej cenie trudno będzie o dobre okulary z takim polem. Przynajmniej nie nowe :) Z ogniskową 5mm uzyskasz powiększenie około 240x, a to już dość sporo. Potrzebny będzie dobry seeing, żeby obrazy były ostre i nie w każdych warunkach będzie sens obserwować z takimi powiększeniami, chociaż do planet na pewno będzie użyteczny. Przy takim powiększeniu ładnie prezentują się też niektóre mgławice planetarne, czy gromady kuliste chociaż raczej w okularach klasy ES o większym polu widzenia :) W dobrych warunkach będziesz mógł się też cieszyć ładnymi detalami na księżycu. Przy okularze 6mm uzyskasz powiększenie około 200x i na pewno będzie to bardziej uniwersalne powiększenie do wszystkich wymienionych wyżej celów :)

 

Ja używałem i używam nadal tego okularu:

http://www.astrokrak.pl/okulary-sky-watcher/898-okular-szerokokatny-sky-watcher-wa-6mm-66.html

Tu jest też wersja dla TS. Nie wiem czy się różnią.

http://astromarket.pl/akcesoria/okulary/okular-ts-ultra-wide-angle-6-mm.html

Jak na tak tani okular jest zaskakująco dobry. Wiadomo, że nie jest idealny np. jest dość wrażliwy na nieosiowe patrzenie i trzeba trzymać oko w dość ciasnym torze optycznym. Za to korekcja jest na bardzo przyzwoitym poziomie jak na taką taniochę, a pole 66 stopni jest bardzo wygodne (i wbrew pozorom sporo większe od 58 stopni) i nie trzeba wlepiać oka w soczewkę, choć zdarzy się, że omieciesz ją rzęsami (podany ER jest moim zdaniem na wyrost i jest nieco mniejszy). W tej cenie chyba nic lepszego w tej chwili nie ma :)

 

Ja bym radził poszukać czegoś lepszego na rynku okularów używanych. Do 300zł kupisz na pewno znacznie lepsze konstrukcje niż wyżej wymienione. Potrzeba tylko trochę cierpliwości, żeby taki znaleźć.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz myślałem nad kupnem TMB 6mm bo niestety nie mam większych pieniędzy bo dokupuję jeszcze filtry i razem wyszło mi 280 zł.Pole widzenia chyba aż tak słabe nie jest dam rady jakieś zdjęcia zrobić bo jest o 8 stopni większe niż w tym okularze zestawowym 25 mm więc myślę że jednak kupię ten okular TMB 6mm.

Jeśli mógłbyś mi znaleźć jeszcze jakiś tylko że na teleskopy.pl bo tam będę kupował-wysyłka gratis :).

 

Edytowane przez icemen123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra teraz zastanawiam się tylko nad TMB planetary 6 mm lub 7 mm.W sklepie teleskopy.pl 6 mm nie mają w magazynach i trzeba czekać aż zamówią a 7 mm jest dostępny od ręki więc nie wiem który byłby lepszy do tej synty.Kupić filtr polaryzacyjny za 95 zł? jasność od 1 do 50 %?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robert dzięki za odpowiedź.Szkoda że nie ma go w teleskopy.pl no ale jest w deltaoptical.No trudno trzeba zapłacić te 20 zł za kuriera jeśli bym się na ten okular skusił :).

Jeszcze porównam i sprawdzę coś o nim.A jaki filtr polecasz?Czy ten polaryzacyjny za 95 zł starczy czy może lepiej kupić filtr planetarny 80A za 40 zł i filtr księżycowy za 45 zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zainwestować filtr o zmiennej jasności a właściwie jest to zestaw dwóch filtrów polaryzacyjny. Co do wysiłki w DO to słyszałem że można negocjować wysyłkę pocztą i zawsze to taniej będzie. Nie wiem czy wszystko tak mogą wysłać ale małe rzeczy na pewno. Warto wysłać mejla z zapytaniem.

Okulary ortho nie przypadły mi do gustu. Za mały ER więc wole jakoś patrzeć przez TMB ale fakt że obraz dużo lepszy jest w ortho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planet nie radziłbym Ci kupować na razie żadnych filtrów, nacieszysz się spokojnie widokami Jowisza Saturna Marsa itd bez filtrów. Ich użycie wprowadza tylko subtelne różnice, bardziej doceniane przez zaawansowanych obserwatorów.

 

A i słyszałem, że filtr polaryzacyjny bywa używany przy Jowiszu, ale tu się nie wypowiem, bo nie wiem jak to wygląda.

Edytowane przez robert_sz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To "rażenie" jest spowodowane wielkością źrenicy wyjściowej, nie wyczernieniem. Okular 10mm daje 1,7mm źrenice, a już okular 6mm da źrenicę równo 1 mm, spowoduje to oczywiście przyciemnienie widoku Jowisza. Słabe wyczernienie może powodować natomiast odblaski, "duszki" w okularze na jasnych obiektach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze zwrócic uwagę na okular DO Planetary 6mm. Cena 249zł i w DO mają teraz dostawę gratis. Nie miałem tego okularu w łapkach ale sporo osób go sobie chwali. W podobnej cenie jest okular TS Planetary 6mm. Myślę, że oba są nieco lepsze od TMB. Jest na forum parę postów w których starzy wyjadacze mówia, że z marką TMB bywa różnie. Wówczas nie kupisz sobie filtru polaryzacyjnego. No ale coś za coś :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.