Skocz do zawartości

Iguana iguana rhinolopha


Rekomendowane odpowiedzi

Mój legwan zielony ma 5 lat 153cm i waży 5,5 kg. Gdy go kupowałem miał 25cm. Legwany zielone to roślinożercy. Najlepszym pokarmem są liście (80%) oraz kiełki, kwiaty, warzywa, owoce (20%). Liście mlecza, babki, koniczyny, drzew i krzewów owocowych, oraz drzew lisciastych (lipa, klon, czarny bez, akacja) to podstawa ich pokarmu. Wygląd prehistorycznego smoka odstrasza, ale to spokojne, leniwe jaszczurki. Uwielbiają wygrzewać się w słońcu. Potrzebują warunków tropikalnych więc Gucio ma terrarium szklane w którym panuje temperatura 30-38* w dzień, w nocy 20-22*, oraz wysoka wilgotność 70-90%. To jaszczurka nadrzewna i lubi się wspinać. Latem wiele czasu spędza w wolierze balkonowej. Niestety gady nie są zwierzętami domowymi jak kot czy pies. Nie reagują na swoje imię, chociaż dobrze słyszą, za to mają świetny wzrok. O oswojeniu raczej trudno mówić, lepiej określić to jako przyzwyczajenia. Mają swoje ścieżki w domu, ulubione kąty, gdy jest pogoda i słońce świeci Gucio sam kieruje się na balkon do woliery. Gdy jest chłodno wraca do terrarium lub wchodzi na wersalkę i czeka na poduszkę elektryczną :lol: Tak się nauczył. Załatwia się poza terrarium w przedpokoju w upatrzonym miejscu. Na obcych reaguje spokojnie, nie gryzie i nie drapie. Za to nie lubi psów, wtedy staje się agresywny i bije ogonem (dorosły samiec jest w stanie połamać nogi psa lub kota) . Niedługo mam nadzieję ukaże się książka o legwanie zielonym mojego i kolegi autorstwa. Zainteresowanych zapraszam :wink:

woliera.JPG

 

terrarium.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś porwałem z łąki dwie zwinki i woziłem je po domu w plastikowej ciężarówce z literą L na drzwiach, mówiłem że to znaczy "legwany" (mały wtedy byłem). Potem wyciągnąłem z kałuży traszki i trzymałem je w akwarium dobre pół roku, aż woda zaczęła tak smierdzieć, że mama kazała mi zlikwidować dobrze zapowiadającą się hodowlę.

Na tym moja wiedza terrarystyczna się kończy. Gratulutę pięknej bestyi :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny gad. Jaszczurki jakoś nigdy żadnej nie miałem. Mam natomiast boa tęczowego (odmiana brazylijska) 4 lata, ok 190cm, pyton królewski 3 lata, (dawno nie mierzony) i dwa ptaszniki (brahypelma boehmei, paraphysa scroffa). Jeśli chodzi o ich zdięcia odsyłam do wątku "Takahashi FS102" w dziale SPRZĘT, tam zaczęliśmy rozmowe na ten temat :wink:

Przy okazji, akurat 2 tygodnie temu byłem nad Firlejem na zlocie PST (Polskie Stowarzyszenie Terrarystyczne) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.