Skocz do zawartości

Koński Łeb, Płomień i prośba o pomoc


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Prezentuję moją pierwszą fotkę wykonaną przy pomocy filtrów HaRGB. Padło na ten obiekt, bo jest to jedne z moich ulubionych, a chciałem jeszcze go złapać przed wiosną. Materiał zbierałem 3 i 4 lutego w Bieszczadach (to mój pierwszy wyjazd w te strony :) ). Byłem tam w dniach 1 - 6 lutego i w co nie mogłem uwierzyć miałem ponad 3 bezchmurne noce :) Niestety nie można mieć wszystkiego i w tym akurat czasie panował beznadziejny seeng, wręcz tragiczny (np pierścienie Saturna ledwo się oddzielały od tarczy :sleepy: - typowa "planeta z uszami" Galileusza :) ). Z tej racji musiałem zwiększyć limit HFD w FocusMaxie, bo stwierdzał, że nie ustawił poprawnie ostrości. Jakby tego było mało, to większość czasu wiał średni wiatr, który masakrował zdjęcia. Z połączenia tych czynników fotka jest niestety pozbawiona ostrości.

Do tego słabo sobie poradziłem w obróbce. Bardzo proszę o pomoc w polepszeniu tej obróbki, co mogę zmienić i jak? Najbardziej nie podoba mi się zimny odcień niebieskiego na gwiazdach i wyprany czerwony nad Koniem, ale w żaden sposób nie umiem tego zmienić :(. Nie miałem flata i był to wielki problem. Nie da się na tym zdjęciu wygenerować sztucznego, bo brak tu obszarów wolnych od mgławicy. Poradziełm sobie flatem syntetycznym - zrobiłem w PSie wielką szarą plamę pędzlem :) . Po eksperymentalnym dobraniu parametrów tej plamy większość winietowania udało się usunąć.

Jeśli chodzi o odblaski, to poza standardowymi widocznymi koło Alnitaka powstało coś dziwnego. Jeśli dobrze się przypatrzeć, to mniej więcej naokoło mgławicy VdB 52 widać jakby obraz LG widzianego z przodu (z dołu jest tulejka wyciągu, pomiędzy VdB, a Koniem widać LW, a kraniec LG jest szczególnie zaznaczony w prawym dolnym rogu zdjęcia). Ktoś ma pomysł, skąd to się mogło wziąć? Pojawiło się to tylko w Ha. U innych nie widziałem takich rzeczy.

Obiekt "na styk" dla mojego setupu, ale na szczęście najważniejsze miejsca się zmieściły.

Na tym wyjeździe wreszcie odpaliłem OAGa :) Odniosłem pełny sukces. Szczegółowy opis zamieszczę w innym wątku.

SW200/1000 + HEQ5 + Atik 383L+ + MPCC + TSOAG9mm + PG Chameleon + HaRGB Baader

19x600s Ha

11x180s bin2 RGB

Kołski Łeb, Płomień-HaRGB_small.jpg

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rzecz która mnie w tym zdjęciu zaskoczyła to mała liczba gwiazd :) tam jest ich duuuużo więcej! No bo to , że do końca nie jest ostre to pewnie sam widzisz ..

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, zdaję sobie sprawę z beznadziejnej ostrości. Jest to wynik wspomnianego fatalnego seengu oraz dużego wiatru. Przy Ha tak bardzo nie wiało, ale już na RGB w zasadzie wszystkie klatki są pojechane w pionie i z tego się porobiły takie kolorowe wykwity na niektórych gwiazdach (bo gwiazdy z Ha nie przykrywały całego kalafiora z RGB).

 

Największy problem w obróbce miałem z łączeniem Ha z RGB. Masz może jakiś dobry tutorial do tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie zastanawia jak Ty uprowadziłeś taką tubę na HEQ-5 ? Gwiazdki masz okrąglutkie - chyba że coś poprawiałeś podczas obróbki.

Ja miałem ciężko z tubą 150/750 na tym samym montażu :compress:

 

P.S.

 

ogulnie super ! ale te pogaszone gwiazdki żułto zielone ?

@cobranocka popraw te błędy bo aż trzeszczy :flirt:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) To zdjęcie akurat nie dowodzi, że ta tuba sobie dobrze radzi na HEQ5 :) Co innego te tutaj: http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=27227 Przy dobrych warunkach HEQ5 bardzo dobrze prowadzi, RMS na poziomie 1". Niestety tutaj wiało, co powodowało rozmazanie głównie w RA. Jak widziałem zamazany obraz gwiazdy podczas podmuchów w guiderze, to aż mnie krew zalewała :( Z tym nie poradził by sobie nawet większy montaż, na taki wiatr trzeba skały, a nie montażu. Przy zbieraniu Ha wiatr nie przeszkadzał bardzo, gwiazdy były okrągłe (ale wielkie przez beznadziejny seeng), natomiast przy kolorze robiły się jajka. Z tych miejsc, w których gwiazdy z Ha nie przykryły tych z RGB porobiły się przebarwienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest odwieczny problem przy składaniu Ha z RGB. W Ha z uwagi że to filtr wąskopasmowy gwiazdy są jak szpileczki a w Rgb są niestety dużo większe. Niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni ale słyszałem że trochę pomaga świecenie RGB w bin1. Sam tego nie sprawdzałem. Poza tym istnieje wiele technik zmiejszania gwiazd, eliminacji obwódek itp. więc można sobie gwiazdki z koloru dopasować do odpowiedniego poziomu z Ha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek wystarczy gwiazdy RGB nałożyć przez maskę :D

Czyli tak, żeby użyć tylko gwiazd z RGB i przykryć te z Ha? W moim wypadku to nie wchodzi w grę, bo gwiazdy w RGB są beznadziejne.

A może to jest tajemnica małej ilości gwiazd na zdjęciu? Bo na RGB jest ich ze 2x więcej, niż w Ha.

 

Tutaj wstawiłem surowy stack Ha z DSS, zalignowany w Maximie, połączone i zalignowane RGB też z Maxima (bez obróbki), oraz to, co mi wyszło z tych zdjęć po obróbce. Czy ktoś chciałby się podjąć zadania obrobienia tego? :) Albo przynajmniej ocenie tego, co ja wyciągnąłem z tych zdjęć. Myślę, że najwięcej zdjęcia straciły przy łączeniu.

https://drive.google.com/folderview?id=0B-RoEs6iYHu2emF1OGxFb3hvV0E&usp=sharing

Nie ma co, podglądy wujka google są niesamowite :)

 

Wessel, nie mogę znaleźć żadnego sensownego tutorialu łączenia Ha z RGB, w szczególności Twojego. Jak znajdziesz czas, to byłbym bardzo wdzięczny za podesłanie linka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak masz materiał do kitu to jak chcesz zrobić dobre zdjęcie? To się nie uda. Rzeczą oczywistą jest natomiast że na RGB jest więcej gwiazd. W końcu Ha to znacznie węższy filtr a co za tym idzie poziom sygnału ze źródła emitującego szerokie pasmo jakim jest gwiazda jest dużo mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.