Skocz do zawartości

M37


MarcinSn

Rekomendowane odpowiedzi

Gromada otwarta w Woźnicy - Na chybił trafił (zapomniałem celownika), potem okazało się, że to M37. Może uda mi się zrobić resztę gromad Woźniy, to je w tym poście zamieszczę. To zdjęcie zrobione pożyczonym aparatem (swój też pożyczyłem:)

Na zdjęciach prawie cała klatka i crop.

 

Setup:

WO Zenithstar 70, TV 0,8x, SW EQ3-2

Canon 7D, 34x60s., ISO 1600

DSS, Fitswork, Gimp.

 

Pozdrawiam! :)

M37a.jpg

M37b.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za uwagi:) Myślę, że to też kwestia nie całkiem trafionej ostrości w czasie "prac polowych".

Zdjąłem krzywymi nieco niebieskiego,

a zaznaczywszy gwiazdki różdżką zmiękczyłem je Gaussem, co trochę zliwidowało ostre ich krawędzie.

Nie wiem, czy widać różnicę, ale chyba już nic więcej przy mojej umiejętności graficznej nie wydumam.

Próbowałem zmniejszyć gwiazdy w Fitsworku, ale nawet przy lekkich suwakach wychodziła miazga.

Podobnie też w Gimpie w nakładce astronomy (wiem, że to niezbyt szczęśliwe narzędzie do astrofoto, ale jeszcze nie opanowałem innych).

Jeśli jednak można coś z tym jeszcze zrobić, to proszę o podpowiedź :)

 

M37c.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie znasz ale.. Zainstaluj sobie Cartes du Ciel, znajdź tam na swoim zdjęciu białą gwiazdkę. Następnie w fitsworku najeżdżasz na nią myszką, prawym wybierasz "set area as white color", czy jakoś tak. Potem jeszcze zbalansować tło czyli podobnie tylko szukasz fragmentu bez gwiazd i "set area as black color" i kalibracja kolorów zrobiona. Gdyby pojawiły się gradienty to jest opcja variable flaten, z tym jednak ostrożnie bo łatwo powycinać ciemne fragmenty galaktyk i mgławic.

 

http://intervalometer.appspot.com/Fitswork.jsp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozstanowiłem jednak spróbować postąpić według przepisu Krzyśka, za który dziękuję! :).

Poziomy zawsze zmieniałem w Gimpie, ale widzę, że w Fitsworku to chyba działa bardziej "automatycznie".

Ciekawe, jak by wyszło gdybym to zdjęcie jeszcze raz obrobił, albo inne zdjęcia w ten sposób?

ale na to teraz nie ma czasu...

Pozdrawiam!

M37e.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.