Skocz do zawartości

Blooming w Atiku 383L+ ???


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas focenia Końskiego Łba dostrzegłem pewną niepokojącą rzecz. W bin3, którego używałem do podglądu pojawił się niewielki blooming od Alnitaka. Na bin2 było ok, więc stwierdziłem, że nie ma problemu, bo do foto bin3 i tak się nie używa. Ale po naświetleniu klatek 180s bin2 w RGB zauważyłem, że na nich też występuje ten niewielki blooming. Był on na tyle mały, że przy wyciągnięciu fotki zaginął w świetle gwiazdy, ale liczy się sam fakt. Na fotkach Ha 600s bin1 bloomingu nie stwierdziłem i teraz się zastanawiam, czy to zasługa osłabienia światła przez Ha, czy po prostu blooming pojawia się tylko w bin2 i większych?

Atik posiada bramki antybloomingowe 1000x, więc wytłumaczeniem może być to, że 180s RGB go przepalało 1000x, a 600s Ha już nie. Ale zastanawiam się nad tym, czy przy binowaniu "tolerancja" bloomingu jest wyższa 4x, tak jak pojemność studni? Czyli czy aby wywołać blooming przy bin2, to trzeba naświetlić ten wirtualny piksel 4000x bardziej, niż pojemność normalnego piksela?

Trochę to może chaotycznie napisałem, ale główne pytanie jest zawarte w ostatnim zdaniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blooming występuje na każdym pikselu osobno. Po przekroczeniu poziomu np 1000x ładunek zaczyna się rozpraszać na sąsiednie piksele. Kiedy masz włączony binning w trakcie procesu odczytu ładunki z sąsiednich pikseli są składane w rejestrze wyjściowym (który ma często większą pojemność studni od pikseli na matrycy) i też te 'rozlane' z bloomingu tak samo. Sam binning następuje w czasie odczytu a nie integracji, a więc już po tym jak blooming zalał sąsiednie piksele.

Wg mnie w Twoim przypadku Ha 'uratowało' Alnitaka - filtr Ha przepuszcza mniej niż 10% światła w porównaniu z filtrami RGB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Tylko dziwne dalej wydaje mi się, że przy bin3 przy podglądzie występował blooming na kilkunastu sekundach ekspozycji (filtr L), a po zmianie na bin2 blooming znikał (ten sam czas). Z twojej wypowiedzi zrozumiałem, że blooming powinien być niezależny od biningu, a tu wydaje się że tak nie jest.

Prawdę mówiąc w pierwszej kolejności zdziwiło mnie samo w sobie wystąpienie bloomingu, bo myślałem, że te bramki dadzą sobie radę ze wszystkim, a tu niespodzianka.

 

A co do samego biningu. Czy przy np bin2 kamera zmniejsza swoje wzmocnienie 4x, żeby zmieścić na tym samym zakresie ADU 4x większą ilość elektronów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No też mi się to wydaje dość dziwne i nie wiem za bardzo jak to rozkminić :) Może piksele rejestru wyjściowego nie mają bramek AB i po przesyceniu rozlewa się ładunek, a może to w bin3 to nie był blooming... :( Sprawdzę u siebie przy jakiejś okazji, bo nigdy nie robiłem w bin3 :)

Z tego co wiem to nie zmniejsza - jak robię w bin2 jakiś podgląd to np to samo centrum galaktyki przy bin1 ma około 4x mniejsze ADU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.