Skocz do zawartości

Kopuły


pieg

Rekomendowane odpowiedzi

Czy na forum jest ktoś orientujący się jak wyglądają kopuły oferowane dziś na Polskim rynku?

Jak z jakością u Uniwersała czy ScopeDome? Jest jeszcze ktoś u nas kto produkuje kopuły?

Pytanie dotyczy kopuły o średnicy około 2,5 - 3 metry z możliwością sterowania przy pomocy komputera.

 

A może gdzieś np w Czechach czy innym w miarę bliskim kraju można dostac coś dobrego za rozsądną cenę?

baader raczej nie wchodzi w grę ze względu na cenę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pracy mam zainstalowaną kopułę firmy Uniwersał i niestety jestem nią bardzo rozczarowany.
Kopuła miała współpracować z montażem CGEM i "prowadzić się" za teleskopem - niestety nigdy nie działało to poprawnie a teraz nie działa w ogóle, kopułę muszę przekręcać "ręcznie". Automatyka robiona jest czasem dosyć dziwnie - czujnik pogodowy uruchamia grającą muzykę ("Stardust - music sounds better with you" ) a później jakiś czujnik słysząc muzykę zamyka kopułę. Przynajmniej w teorii bo system kilkukrotnie mi się wywalał.
Oprogramowanie dostarczone do obsługi kopuły ma sporo błędów, zdarza się, że się zawiesza i trzeba je resetować. To czasem bywa mocno upierdliwe.

 

Z kopułą mam problemy od 3 lat i w tym roku postanowiliśmy zainwestować spore pieniądze, aby całą automatykę wymienić na sprzęt konkurencji - zostawimy tylko obudowę - jej nie mogę zarzucić niczego, deszcz się do środka faktycznie nie leje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na forum jest ktoś orientujący się jak wyglądają kopuły oferowane dziś na Polskim rynku?

Jak z jakością u Uniwersała czy ScopeDome? Jest jeszcze ktoś u nas kto produkuje kopuły?

Pytanie dotyczy kopuły o średnicy około 2,5 - 3 metry z możliwością sterowania przy pomocy komputera.

 

A może gdzieś np w Czechach czy innym w miarę bliskim kraju można dostac coś dobrego za rozsądną cenę?

baader raczej nie wchodzi w grę ze względu na cenę...

 

Byłem kilkakrotnie u producenta ScopeDome , widziałem macałem itd.

 

Pan Jacek wielokrotnie pokazywał mi jak program sobie świetnie radzi z prowadzeniem kopuły , polecam .

 

ps. taka kopuła w raz z teleskopem i komputerowym sterowaniem miała stanąc u mnie na podwórku , nie stety urzędnicy sie nie zgodzili a szkoda bo sponsor dwukrotnie chcial wyłozyć na to pieniądze :(

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Kopuła w CNK to pierwszy nietestowany prototyp ,ze względu na terminy testowana była u P. Karola na dachu - w sterowaniu synchroniazcją kopuły ważną role odgrywa teleskop - średnica szczeliny musi być przy montaz paralatycznym o kilka cm większa niż długość ramienia razy dwa bo podchodzi z różnych stron - 1.5 kopuła ma szczelinę 50 cm a CGEM 25cm*2 bez tuby. Dodatkowe korekty muszą byc napisane do programu żeby szczelina się wstrzelała do montażu.. Obecnie mamy całkowicie zmienioną mechanikę i sterowanie łącznie z programem i podzespołami do kopuły.

2) U i SD nie są konkurencją - SD idą na export a U mają rodzimy rynek+ Słowacja i Czechy - poza tym w Polsce kopuły dla prywatnych ludzi to jest abstrakcja - za biedny kraj na takie rzeczy a żadna firma nie bedzie robić niskiej jakości kopuł za 5000 zł bo się na tym przejedzie odrazu. Różnimy się tym że my oddajemy obserwatorium pod klucz a SD do samodzielnego montażu (przynajmniej tak było).

Wystarczy zobaczyć sobie ankietę na astromaniaku i to obrazuje cały rynek na kopuły.

3) Obecnie w PL mamy zakontraktowane : 4 kopuły 5.2 metra , 2 kopuły 3.2 m oraz 2 kopuły 2.2 m - żadna nie jest dla osoby prywatnej

4) Można rzucić okiem na kilka realizacji jak to wygląda na naszym kanale YT:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zresztą dyskutować można bez końca - trzeba samemu jechać i zobaczyć jak to wygląda w ''praniu''

Edytowane przez Uniwersał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro macie nowe oprogramowanie, mechanikę i wszystko już gra , to dlaczego nie usunęliście problemu w CNK? :hmmm:

 

Dam Panu przykład : serwis gwarancyjny skończył się w 2013 roku w lutym - pojechaliśmy w marcu tego samego roku zobaczyć co się stało bo '' nic nie działało '' - przetwornik światłowodowy się zwiesił który jest częścią systemu CNK - 800 km w dwie strony i cały dzień w plecy i nie usłyszałem nic. Gdyby Pan zajmujący sie kopułą był przyjazdny to zrobilibyśmy wszystko od nowa za darmo. Ale tak jak wszyscy wiedzą w środkowisku astronomicznym jest bardzo duże lobby an różne firmy oraz podział na rózne środkowiska i instytucje. Firmy U ludzie nie lubią tylko temu że kiedyś produkowała teleskopy i nie były dostatecznej jakości - ale z ChRL nikt nie wygra.Ale jeszcze na pewno powrócą - jeszcze troszkę!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można na państwa stronie znaleźć specyfikację techniczną kopuły?

Chodzi mi głównie o rozwiązanie otwierania i zamykania kopuły, obrotu itp.

Czy kopuła może się zamknąć w dowolnym położeniu czy musi wracać do "pozycji domowej".

Czy jest system ręcznego zamykania kopuły i czy kopuła współpracuje z ASCOM.

 

Chyba nie można znaleźć tych informacji na stronie albo ja źle szukam.

Jeżeli nie chce Pan odpowiadać tutaj proszę o odpowiedz na michalzejmo <małpa> gmail.com

 

Pozdrawiam

Edytowane przez pieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam Panu przykład : serwis gwarancyjny skończył się w 2013 roku w lutym - pojechaliśmy w marcu tego samego roku zobaczyć co się stało bo '' nic nie działało '' - przetwornik światłowodowy się zwiesił który jest częścią systemu CNK - 800 km w dwie strony i cały dzień w plecy i nie usłyszałem nic. Gdyby Pan zajmujący sie kopułą był przyjazdny to zrobilibyśmy wszystko od nowa za darmo. Ale tak jak wszyscy wiedzą w środkowisku astronomicznym jest bardzo duże lobby an różne firmy oraz podział na rózne środkowiska i instytucje. Firmy U ludzie nie lubią tylko temu że kiedyś produkowała teleskopy i nie były dostatecznej jakości - ale z ChRL nikt nie wygra.Ale jeszcze na pewno powrócą - jeszcze troszkę!!!!

 

Serwis gwarancyjny skończyły się w 2013 roku i do tego czasu nigdy nie było sytuacji, aby system działał w 100%.

Poza jednym przypadkiem gdy źródłem problemu była usterka sieci informatycznej firma Uniwersał jeździła te 800 kilometrów w obie strony z powodów ciągłych usterek zainstalowanego systemu.

 

Nie widzę sensu, żeby coś robić od nowa za darmo jeśli za grube pieniądze nie udało się tego zrobić dobrze. Poza tym to żadna łaska, żeby później za darmo doprowadzić do porządku coś nie działało a powinno.

 

Co do konkurencji - do chwili podpisania stosownych umów wstrzymam się z informowaniem komu zlecimy modernizację kopuły na dachu CNK.

 

 

w sterowaniu synchroniazcją kopuły ważną role odgrywa teleskop - średnica szczeliny musi być przy montaz paralatycznym o kilka cm większa niż długość ramienia razy dwa bo podchodzi z różnych stron - 1.5 kopuła ma szczelinę 50 cm a CGEM 25cm*2 bez tuby. Dodatkowe korekty muszą byc napisane do programu żeby szczelina się wstrzelała do montażu.. Obecnie mamy całkowicie zmienioną mechanikę i sterowanie łącznie z programem i podzespołami do kopuły.

 

Kurcza, jak to fajnie, że macie Panowie taką wiedzę teoretyczną. Szkoda, że nie przekłada się to na praktykę.

A sprzedanie klientowi nowego rozwiązania i traktowanie go jak królika doświadczalnego jest trochę niepoważne. Jak rozumiem w takiej sytuacji po nieudanych testach instaluje się klientowi rozwiązanie przetestowane i sprawdzone - w pełni sprawne. A my nadal mamy kopułę, która nie nadaje się do zdalnego użytkowania.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.