Skocz do zawartości

SkyWatcher UW 15 mm 2" oraz UW 20 mm 2"


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

dUW-80-15.jpg

 

Ostatnio wypatrzyłem że w Delta Optical trafiła się promocja na powyższe okulary a że od dawna je sobie upatrzyłem postanowiłem nabyć :) Od dawna, miałem na myśli 2-3 lata potem jednak się okazało że na sąsiednim Forum pisałem o nich już w 2008 roku. Kurcze, jak ten czas leci :ermm:

 

Tak czy inaczej jestem mile zaskoczony tym co pokazują. Nie miałem co prawda okazji patrzeć przez Naglery i gwiazdki na brzegach pola mają śrenie to zaskoczyło mnie co innego. Zwykłe tanie okulary typu plossl oraz RKE o dużych ogniskowych dają mi plackowate obrazy gwiazd, w tych natomiast skrzą się one jak iskierki, tło nieba przy takiej samej ogniskowej jest bardziej kontrastowe a galaktyki w nich to poezja. M82 w 30cm lutrze wygląda prawie jak na zdjęciu mono. Obserwuje nimi ze zdjętymi muszlami ocznymi, wtedy ma się wrażenie że się wpadło w obraz i on nas otacza. Ponadto z 20 wykręciłem barlowa i przykręciłem go do 15mm. Wtedy z 20-ki mamy fajną ok 32-kę do omiatania szerszego obszaru a do detalu 10mm z 15-stki. Jowisz z księżycami z tej 10-tki tez robi niezłe wrażenie.

 

Z pomiaru źrenicy suwmiarką wychodzi że posiadają deklarowane 15 i 20 mm.

 

Nie pisał bym tego opisu gdyby nie te gwiazdki i czystość obrazu. Bo tu nie o te duże pole chodzi tylko o to że faktycznie warto wydać trochę więcej złotyszy na lepsze szkło aby wyłuskać więcej tym samym teleskopem.

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami okulary z dolnej półki potrafią mile zaskoczyć. Jeżeli jest możliwość porównania z tymi z wysokiej, może się okazać, że kolosalnej różnicy nie ma. Na co mogła by wskazywać cena.

 

Hamaml dzięki za recenzje ,mam na nie chrapkę pod Powermate x4.Czy pole to rzeczywiście 80*.Pytam bo GSO-30 mm zamiast 70* ma z 64* ale transmisja bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej


Jakiś czas temu kupiłem tą 15 i widzę, że moja opinia na temat tego okularu nie odbiega od Twojej, a już myślałem że mam zwidy ;)


Z 10" również współpracuje świetnie. A tak z ciekawości po ile były w Delcie?, ja dałem 340 zł chyba :uhm: .


PS Czy w Twoim przypadku górny dekielek jest luźny czy wchodzi na wcisk?


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hamaml dzięki za recenzje ,mam na nie chrapkę pod Powermate x4.Czy pole to rzeczywiście 80*.Pytam bo GSO-30 mm zamiast 70* ma z 64* ale transmisja bajka.

Nie robiłem dokładnych pomiarów ale porównawczo mają coś około 70* skłaniając się ku - prawie 70*

 

 

Hej

Jakiś czas temu kupiłem tą 15 i widzę, że moja opinia na temat tego okularu nie odbiega od Twojej, a już myślałem że mam zwidy ;)

Z 10" również współpracuje świetnie. A tak z ciekawości po ile były w Delcie?, ja dałem 340 zł chyba :uhm: .

PS Czy w Twoim przypadku górny dekielek jest luźny czy wchodzi na wcisk?

Ja dałem 179 :P a górny dekielek to dodatkowy dolny dekielek, ot co ^_^

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz troszkę inaczej. UW 15 mm 2" posiada wg mnie jedną podstawową wadę. Soczewka polowa leży dokładnie w płaszczyźnie przesłony co powoduje, że każdy tyci pyłek który na niej osiądzie włazi nam w obraz, Jednak dzięki temu udało mi się przy odpowiednim oświetleniu ujawnić "dokładność" szlifowania powierzchni soczewki. Kupujcie ludzie super hiper dokładne nasadki, super okulary, a kiedy fotony dolecą do waszej soczewki polowej trafią na te piękne fałdy ^_^ Dla wątpiących, obraca się to pięknie wraz z okularem i jego pyłkami.

 

lens.jpg

 

 

 

Niedawno tym razem badając w skrajnym świetle filtry baadera ujawniłem na nich serie rysek idące równolegle czwórkami, a przecież tak zachwalają jakość swoich powierzchni.

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.