Skocz do zawartości

O szumie i darkach


dargeo

Rekomendowane odpowiedzi

Dark Frame

DARK FRAMES (darks/darki) - Ujęcia wykonane na takim samym ISO, czasie naświetlania i temperaturze jak LIGHT FRAMES, ale z założonym na teleskop przednim deklem. Wykonywane w celu użycia przy dalszej obróbce materiału (usunięcia szumów, zaświetleń, hot pixeli matrycy itp)

Jeśli program używany do obróbki zdjęć sobie z tym poradzi, to w przypadku kiedy Light frame są krótsze, warto zrobić darki o czasach rzędu ~300 sekund, które dadzą lepszą statystykę do zrobienia Master Darka (uśrednionej ekspozycji z wszystkich pozostałych)

 

 

 

Dodam, że im dłuższy czas tm większe zaszumienie matrycy i więcej badziewia na darkach.

iI jeszcze malutki test zaszumienia canonów http://www.optyczne.pl/125.7-Test_aparatu-Canon_EOS_550D_Szumy_i_jako%C5%9B%C4%87_obrazu_RAW.html - polecam

 

Zaznaczam, że ja się nie znam

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś rzeczywiście niesamowity. Dajesz wskazówki, porady, w ciągu 3 miesięcy wywaliłeś ponad 750 postów i piszesz że się nie znasz.

 

Adam przepraszam za zaśmiecanie Twojego wątku.

Nie rozumiem Ciebie. Jak masz coś do mnie to pisz na prv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz :) zawsze jestem miły

Nie. "Jak mnie najdzie ochotą to wstawię" było bezczelne, w moim odczuciu.

 

Tak samo jak Twoja ocena szumu zdjęcia bamusa jest mocno nie na miejscu (tam NIE ma szumu który psuje odbiór zdjęcia, ten co jest - jest naturalny, nie ma go "tyle"). Wiesz dlaczego tak uważam? Od miesięcy produkujesz wątek-tasiemiec, gdzie mimo, że masa ludzi dobrej woli próbuje Ci pomóc (w tym ja),szanując Twój niekończący się zapał i entuzjazm, to jesteś uparty jak osioł, wiesz lepiej mimo, że wiedzy praktycznej nie posiadasz i w efekcie nie dałeś rady "ogarnąć sprzętu", nie mówiąc już o wyprodukowaniu jednego przynajmniej w podstawowym zakresie poprawnego zdjęcia.

 

Jesteś na etapie raczkowania w astrofotografii, dlatego mądrzenie się na temat czyichś zdjęć jest niezbyt dobrze odbierane przez społeczność Forum, czego wyraz dałem na początku ja (starałem się delikatnie) oraz koledzy (tu już szpileczka się znalazła).

 

Trochę pokory Darek. Masz tu kawę na ławę, po męsku, szczerze - oceniłeś zdjęcie publicznie, to masz publiczną odpowiedź.

 

No offense ;)

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusję wydzieliłem z wątku na prośbę autora.

Darek, co do darków, to nimi możesz usunąć hot pixele i Amp Glow. Szum termiczny ma rozkład gaussowski, więc darkiem go nie usuniesz, bo szum darku będzie zupełnie inny, niż na każdej innej klatce. Dlatego używa się stackowania dużej ilości klatek. Im jest ich więcej, tym większe prawdopodobieństwo, że dany pixel osiągnie wartość oczekiwaną rozkładu, a co za tym idzie, im więcej pixeli będzie w pobliżu tej wartości, tym zdjęcie będzie "gładsze".

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co robi canon w momencie kiedy włączysz mu korekcję szumów przy długich czasach? ano robi pustą klatkę (dark czy jak to tam canon sobie nazwał) i to miałem na myśli. W astro rzeczywiście jestem raczkujący ale to nie powód bym się na niczym nie znał. Kogoś uraziłem??? PRZEPRASZAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.