Skocz do zawartości

Tryplet Lwa - pierwsze zdjęcie nowym zestawem


fotolooka

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

 

Wczorajsza noc (29/30.03.2014 r.), pomimo tego, że była krótsza, okazała się wyjątkowa. Wszystko mi wychodziło: zrobiłem komplet flatów dla mojego nowego zestawu, ustawiłem sprawnie na biegun, wyrównałem, zrobiłem komplet darków i biasów, a później mogłem już zająć się najlepszym - zbieraniem materiału. Na pierwszy ogień poszedł Tryplet Lwa.

 

Oto efekt:

L:47x300s; zestaw: TS APO65Q + SW HEQ5, Atik 314e mono, Canon EOS 7D, Szukacz SW 8x50, QHY5V-M.

 

Tryplet Lwa_47x300_16_30_30_2014-03-29-30_04.jpg

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z gwiazdkami coś jest bardzo nie teges. Przez to galaktyki, które wyszły bardzo fajnie wyglądają, jakby były wklejone.

 

 

No własnie...

 

No właśnie... też się zmartwiłem jak to zobaczyłem. Nie zwróciłem uwagi na to podczas ostrzenia i nie wiem czy jest to wynikiem złego guidowania czy jest inny powód. Może ktoś mi podpowie. Nie pamiętam momentu kiedy miałem czasy rzędu 1, 2 s Wykres z PHD był duużżoo lepszy niż z sesji z newtonem 150/750. Mam typ, ale nie wiem czy jest to możliwe. Pytanie: czy trójkątne gwiazdki mogą być wynikiem zbyt mocnego ściśnięcia tuby obejmami? (poprzedni właściciel oddał go do naprawy bo miał trójkątne gwiazdki i wszystko podobno było zrobione - astromarket) Ja pamiętam, że zakładając obejmy dokręciłem bardzo mocno.

A co do zdjęcia, o to próbowałem to zamaskować i tak wyszło. :ermm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: czy trójkątne gwiazdki mogą być wynikiem zbyt mocnego ściśnięcia tuby obejmami? (poprzedni właściciel oddał go do naprawy bo miał trójkątne gwiazdki i wszystko podobno było zrobione - astromarket) Ja pamiętam, że zakładając obejmy dokręciłem bardzo mocno.

 

Nie. Też mam 65Q i skręcam go oryginalnymi obejmami do końca. Wygląda to na to, że trzeba by znowu poluzować trochę soczewkę korekcyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zacznę rozkręcać mój nowy nabytek :Cry: to sprawdzę, jeśli pogoda pozwoli to dzisiaj, czy nie zepsułem sobie sobotniej sesji. Mianowicie stosuję tymczasowo prowizoryczną przedlużkę T2 - jest to przedłużka do projekcji okularowej z śrubką dociskającą, a ja podczas sesji miałem ją wkręconą i była w torze optycznym :Boink: . Mam nadzieję, że to jest to. Dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wessel. Ostrzyłem maską Bahtinova, ale na oko. Teraz znalazłem jakiś program do analizy zdjęć - bahtinov-grabber. Muszę się go nauczyć.

Co do gwiazdek to rozebrałem mój refraktor i okazało się, że soczewki nie są mocno ściśnięte - bez problemu dało się poluzować pierścień mocujący soczewki, tak w korektorze jak i główne. Pozostaje jeszcze ta śrubka w przedłużce, ale jestem sceptyczny. Nie wiem czy kolimacja może mieć wpływ na kształt gwiazdek. Myślę, że bardziej odpowiada za ostrość. No nic, czekam na pogodę, żeby przetestować ten setup jeszcze raz.

Pozdrawiam.

P.S. A tak się cieszyłem na ten konkurs z Trypletem. :icon_cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Prezentuję pierwsze :icon_biggrin: moje zdjęcie LRGB.

 

TSAPO65Q, Atik 314e, SW HEQ5 Pro SynScan, Guiding - Szukacz SW 8x50, QHY5V-M

 

LRGB 64:10:10:10; LRGB - 300s

 

Tryplet Lwa_LRGB_64x300_12.jpg

 

P.S. W końcu uporałem się (na ile mogłem we własnym zakresie) z trójkątnymi gwiazdkami. Mam nadzieję,że wygląda to lepiej.

Zmagania opisuję tutaj.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie całkiem dobre, ale wracając do kwestii gwiazdek... Zwróć uwagę, że mają kolorowe " uszy" i to wszystkie o mniej więcej takim samym kształcie. Wszystkie czerwone mają uszka w kierunku z lewej góry na prawy dół, niebieskie z prawej góry na lewy dół. Kolor " wystaje" spod luminancji. Albo zgubiłeś ostrość przy foceniu koloru ( ale wtedy byłyby to pierścionki a nie uszy) albo coś dalej jest nie dobrze z optyką. Obejrzyj klatki koloru, oceń...

A no i generalnie na galaktykach jest za dużo zielonego. Jak na mój gust możesz także spokojnie zmniejszyć nasycenie na galaktykach i będzie równie estetycznie a na pewno mniej szumu...

Na pewno byłby lepiej gdybyś zebrał więcej materiału.. 64 minuty luminancji przy Twoim setupie to zdecydowanie za mało. 10 minut na kanał też.

Według mnie ( wyraźnie piszę- według mnie!) dla takiego setupu to 12x600 sekund luminancji i 6x600 sekund na każdy kanał jest optymalne.

Kiedyś FSQ 106 i ST 2000 wlaśnie tak robiłem :) a to przecież podobne parametry.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hej.

Za radą Maćka zmniejszyłem ilość zielnego na galaktykach. Jest lepiej. Polecam w czasie obróbki zdjęć zasadę, żeby po zrobieniu zdjęcia, dać odpocząć oczom i później jeszcze raz do niego usiąść. :icon_biggrin:

 

LRGB_64x300_30_002.jpg

 

Co do gwiazdek to sprawdzałem pojedyncze klatki - radykalnych różnic nie widać. Obstawiam, że uciekła mi ostrość (nie mam robo-focusera; ostrzę ręcznie maską Bahtinova), a w czasie sesji raz tylko sprawdzałem ostrość zmieniając filtry z L na R. Cóż mój błąd. Na pocieszenie pozostaje fakt, że jest to moja pierwsza sesja LRGB. :icon_biggrin:

 

 

Pozdrawiam.

 

P.S.

....
Na pewno byłby lepiej gdybyś zebrał więcej materiału.. 64 minuty luminancji przy Twoim setupie to zdecydowanie za mało. 10 minut na kanał też.
Według mnie ( wyraźnie piszę- według mnie!) dla takiego setupu to 12x600 sekund luminancji i 6x600 sekund na każdy kanał jest optymalne.
....

Bardzo proszę o wyprowadzenie mnie z błędu, jeżeli się mylę:

 

Czy taki opis: LRGB: 64:10:10:10 oznacza ilość minut czy ilość klatek?

 

Być może jest to trywialne pytanie, ale chciałbym znać na nie odpowiedź, bo do tej pory byłem przekonany, że to oznacza 64 klatki na kanale L, 10 na R ...

 

Chciałbym dobrze opisywać swoje zdjęcia - proszę o skorygowanie mojej wiedzy.

 

P.S.II

To zdjęcie to 64x300s na L, 10x300s na R, 10x300s na G, 10x300s na B.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz to zupełnie zgłupiałem :( Ja nie oceniam fotki patrząc na to co napisane tylko na jej głębię, dopiero potem czytam setup a na koniec czasy. Jeśli to jest 64 x 300 sekund to albo masz kiepskie niebo i nie można wyciągnąć więcej, albo coś bardzo szumi i nie można wyciągnąć więcej albo zabrakło umiejętności , o co Ciebie nie posądzam :) popatrz ile tam jest drobiazgu w tle : http://astropolis.pl/topic/40455-tryplet-lwa-proszszszsz/page-2

Sugeruję dwa jednoznaczne ( dla czytającego) sposoby opisywania: L: 64x300 sek itp albo jeśli klatki były równej długości to ewentualnie L:R:G:B-2:1:1:1 subs 600 sekund. Ten angielski wtręt nie wszystkim przeszkadza :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.