Jump to content

Z wizytą w gołębniku...


Robert41
 Share

Recommended Posts

Zapraszam na wizytę w gołębniku...no może nie całkiem, w każdym razie u gołębi ;)

 

Za kuchennym oknem na pobliskim osiedlowym drzewie w tym roku gniazdo założyła para Gołębi grzywaczy (Columba palumbus).

Przez ostatnie tygodnie trwało wysiadywanie jaj, a w tej chwili maluchy już stają się coraz bardziej aktywne w gnieździe. Niestety gałęzie drzewa trochę utrudniają obserwacje i fotografowanie, ale cóż- siła wyższa ;)

Dwa pierwsze zdjęcia sprzed kilku dni, a kolejne wczorajsze.

 

Parę dni temu przyszedł mi do głowy pomysł sprawdzenia refraktora TS ED 70/420 jako teleobiektywu w połączeniu z Nikonem D200. Do zbliżeń użyta została soczewka barlowa Baader Hyperion zoom 2,25x, Krotność w czasie robienia zdjęć wynosi około 3x - na tak odległość od matrycy pozwalają mi posiadane złączki.

 

Przyznam się że fotografią nigdy się za bardzo nie interesowałem, więc i efekt pozostawia dużo do życzenia, no ale...nie od razu Kraków zbudowano :D

 

1.jpg 8.jpg

 

11.jpg 10.jpg

 

20.jpg 22.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by Robert41
 • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Świetna obserwacja. Nie sądziłem, że już mają młode. Dzięki za fotki i czekam na dalsze relacje.

 

 

 

Też mi się wydaje że wcześnie w tym roku składały jaja. W zeszłym roku było gniazdo w okolicy ale pamiętam że drzewa miały już dużo liści gdy maluchy się wylęgały. Kolejne zdjęcia oczywiście będą, pisklęta rosną z dnia na dzień :)

Link to comment
Share on other sites

Zachęciłeś mnie tymi fajnymi fotkami! Przed moim oknem z 3p, na brzozie, gołębica wysiaduje jaja, czy jajo. Odległość cca 6m ! Szkopuł w tym, że listki brzozy coraz bardziej zasłaniają gniazdo. Ale spróbuję achromatem 80/400 w ognisku, może wietrzyk zawieje i odsłoni trochę więcej...

:)

Link to comment
Share on other sites

U mnie też gałązki z dnia na dzień mają coraz większe liście i pod własnym ciężarem opadają zasłaniając widok. Dziś zrobiłem ze 100 zdjęć i spośród nich wybierałem najlepsze. A jutro chyba popróbuje pod trochę innym kątem, z pokoju - może stamtąd będę miał lepszy widok.

A skoro zdjęcia przypadły do gustu, to jeszcze kilka świeżutkich, sprzed kilku godzin, widać sporą różnicę w porównaniu z wczorajszymi, niedługo młode pewnie będą już same zostawały w gnieździe.

 

25.jpg 26.jpg 27.jpg 28.jpg

 

24.jpg

 

 

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Doping Roberta zadziałał i dzisiaj strzeliłem w gołębia! Też z kuchni, odległość może 8m. Jajca jeszcze chyba się grzeją, bo nie zauważyłem głodomorów.

ED 80/600 - pierwsze dwie fotki, z barlowem 2x kolejne dwie. Aparat Sony Nex 5N

Ostrzyłem na oko gołębia, ale było to hardcore, w dodatku nie mam już sokolich oczu ;)

Głębia ostrości b.mała !

 

DSC03306.JPG

DSC03309.JPG

DSC03317.JPG

DSC03324.JPG

Edited by zbignieww
 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

O, i jest kolejna gołębia rodzinka. Fajne foty Zbyszku :)

Też potwierdzam że ustawianie ostrości to trudna rzecz przy tak niewielkiej jej głębi, przy wiercących się modelach :D

Ale na zdjęciach z barlowem widać że trafiłeś idealnie .

 

Musiałem zmienić lokalizacje i przenieść się do pokoju, bo liście tak obciążyły gałązki że całkiem zasłaniają już widok na gniazdo z kuchni.

Ale wydaje mi się że tu będzie nawet lepiej, jest więcej miejsca i nic nie powinno przesłaniać zbyt mocno.

 

W "moim" gnieździe "kurczaki" już coraz większe...Dzisiejsze zdjęcia:

 

29.jpg 30.jpg

 

34.jpg 36.jpg

 

40.jpg 42.jpg

 

 

Edited by Robert41
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Fajnie że fotki się podobają, w sumie to dopiero raczkuję w fotografii, oprócz okazjonalnego "pstrykania" zdjęć jakoś dotąd nie zajmowałem się tym ;)

Jeśli chodzi o kontrast czy kolorystykę zdjęć to zawsze da się popracować nad gotowym już zdjęciem i to i owo poprawić wedle swojego gustu.

W pochmurny dzień kolorystyka zawsze jest trochę przygaszona, ale parę ruchów w programie graficznym i od razu jest barwniej ;) Pozwoliłem sobie delikatnie "podciągnąć" kolorki i kontrast na Twojej fotce :)

 

 

DSC03317...jpg

 

 

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Rzeczywiście fajniejszy, ale to już nie dla mnie! :compress:

 

Tak naprawdę to jest dla każdego. To nie takie "cuda" jakie ze zdjęciami wyczyniają koledzy astrofotograficy ;)

Każdy prosty program graficzny ma takie możliwości, nawet Photoshopa nie trzeba używać. Ja jak coś potrzebuję zrobić to mam na dysku taki już kilkunastoletni, leciwy program Micrografx Picture Publisher 8 do którego jestem przyzwyczajony bo nie ma jakoś super wiele opcji. Ale jest wiele współczesnych darmowych programów których obsługa nie jest skomplikowana. Wystarczy ściągnąć, zainstalować, siąść godzinkę czy dwie, popróbować i już ! :)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A mój obiekt siedzi i siedzi - i nic! Czy ona w czasie wysiadywania "zjada" siebie? :) Nie zauważyłem, by opuszczała gniazdo czy dokarmiał ją partner. Jak to jest? Nie szukałem forum dla gołębiarzy czy podglądaczy ptaków :)

 

He, he, sam sobie odpowiedziałem: Zmieniają się, ale takiego momentu nie zauważyłem :)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sierp%C3%B3wka

Edited by zbignieww
Link to comment
Share on other sites

To prawe oko, chyba dostrzegło obiektyw ;)!

Nawet jeśli dostrzegło to nie dało po sobie poznać :D

Są przyzwyczajone do obecności ludzi w pobliżu, to drzewo jest tuż przy chodniku i drodze osiedlowej, ruch jest spory. Widać nie przeszkadza im to.

 

Gdy wysiadywały jaja widziałem ze 3 razy jak się zmieniały, zazwyczaj późnym popołudniem- robią to dość szybko i osobnik zmieniony od razu odlatuje, stąd trudno je przy tej czynności zaskoczyć :)

Link to comment
Share on other sites

W moim ogrodzie, na śliwce już też siedzą :). Tylko, że one mają sytuację bardziej skomplikowaną przez sroki. Od wielu lat robią gniazdo, ale nie zawsze udaje im się wychować młode. Sroki albo zjedzą jajka albo pisklęta.

 

 

Gołąb Grzywacz.jpg

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.