Skocz do zawartości

Astrofotografia kompaktem.


Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam Fujifilm HS 30, jak wiecie to aparat kompaktowy. Czy takim sprzętem damy radę pofotografować niebo? Czy lepiej zbierać na Canona 350d?

Zdjęcia z tego sprzętu już widzieliście w dziale moje pierwsze zdjęcia. Proponuję dyskusję na ten temat jak i również publikowanie tutaj swoich zdjęć z kompakta. Jedno moje na zachętę. Dla mnie ten Fuji to całkiem spoko sprzęt, nieżle się nim pracuje, a w astrofotgrafii daje nawet niezłe efekty, przydaje się zasięg zoom'a na księżyc itp.

Nie wiem jak innym się pracuje kompaktem.

post-23963-0-87781000-1399193968_thumb.jpg

Edytowane przez Astromaniak1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie, mając kompakta z dłuższymi czasami naświetlania i jasnym obiektywem można coś tam powalczyć. Miej jednak świadomość, że taki sprzęt ma swoje bardzo poważne ograniczenia, które eliminują go z poważniejszych zastosowań. ALE to nie znaczy, że nie warto się nim pobawić, o ile nie będziesz wymagał od niego za wiele. Da się tym np. zarejestrować meteory, zorzę polarną (he, he, jeśli trafi się u nas albo do Skandynawii pojedziesz) i trochę (w sensie kilka-kilkanaście) bardzo jasnych i dużych obiektów DS w małej skali (tu już raczej z prowadzeniem + stacking wielu klatek). Jakieś koniunkcje planet/gwiazd z Księżycem, zaćmienia itp.

Bawiłem się tak kiedyś kompaktem Sony, który też miał czasy do 30s.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Fujifilm S2950 (8 sec, autofocus i ISO1600 (6400 dla 3mpix), a do tego statyw za 30zł i w mieście jestem w stanie zrobić:

 

  • Księzyc (głównie w dzień)
  • Marsa
  • Jowisza z księżycami Galileusza
  • Plejady
  • Konstelacje

Ty masz lepszy sprzęt (30sec, manualny focus, ISO 3200, większy zoom), więc spokojnie zrobisz to co powyżej tyle że z dużo lepszymi efektami. Jak wyjedziesz gdzieś za miasto to spokojnie zrobisz jeszcze:

  • Sporo messierów (głównie gromady i galaktyki - bez fajerwerków)
  • Drogę mleczną (ale bez fajerwerków)
  • Dużo więcej gwiazd niż widać gołym okiem
  • Saturna (?)
  • Może jakieś mgławice (ale raczej jako kolorowe, małe chmurki).

 

Kwestia uporu i zacięcia, ale jeśli potrafisz docenić nie tylko wielkie mgławice i potrafisz wykorzystać w 100% swój aparat to stosunkowo dużo zdziałasz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.