Skocz do zawartości

Lornetka Taiga 16x80 - pierwsze wrażenia


Marek Substyk

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie przed chwilą otrzymałem lornetkę Delta Optical 16x80 i przyznam szczerze jestem pod wrażeniem lornetki i samego zapakowania jej

 

Lornetka jest olbrzymia, a pudło w której przyjechało jest jeszcze kilka razy większe. Było wielkości 50x50x50 cm ! Całość przepięknie zapakowana i zasymapana tzw. "chipsami" styropianowymi. Całość przypomina mi chińska produkcje i zapewne co do miejsca produkcji się nie mylę. Materiały z jakich jest wykonana do złudzenia przypominają mi inne lornetki np. z Optisan'a.

 

Teraz coś o samej lornetke. Tak jak pisze na lornetce rzeczywiste powiększenie wynosi 16 razy, a obiektywy mają dokładnie 80 mm średnicy i są pokryte zielonkawą powłoką odblaskową. Pryzmat BAK-4 ? Podobno jest i tak pisze na lornetce :lol:

 

Testy dzinne obrazu: jeszcze dziś w górach. Na miejscu nie mam co obserwować.

Testy nocne obrazu: już w piątek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, na pryzmaty BaK4 możesz zrobić szybko prosty test: skieruj przy dobrym dziennym swietle lornetę na odległe, jasne tło i popatrz z daleka na żrenice wyjściowe okularów. Jesli sa idealnie okragłe, bez zmętnień na brzegach układających sie od wewnątrz w charakterystyczny kwadrat, to jest to na pewno BAK4. Jeśli występuje zamiast zmętnienia ostre obcięcie jakąś krawędzią z jednej lub kilku stron, to będzie to zwiazane ze złym ustawieniem lub za małym rozmiarem pryzmatów, a nie gatunkiem szkła. Te zmętnienia sa charakterystyczne dla lornet z pryzmatami z BK7, róznica jest widoczna bez problemów przy dobrym świetle, szczególnie w lornetach z dużym polem widzenia. Daj znać o wynikach. Ja mam dwie lornety z BK7 i jedną z BaK4, widać wyraźnie. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz coś o samej lornetke. Tak jak pisze na lornetce rzeczywiste powiększenie wynosi 16 razy, a obiektywy mają dokładnie 80 mm średnicy i są pokryte zielonkawą powłoką odblaskową. Pryzmat BAK-4 ? Podobno jest i tak pisze na lornetce

 

Marku raczej "jest napisane" - jak mi się wydaje tak byłoby lepiej, ale chcę Cię zapytać jaki jest maksymalny rozstaw IPD w Taiga 16x80?

 

Piszesz "pokryte zielonkawą powłoką" czyżby tą samą jak np. w Oberwerkach np. 20x80 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
Piszesz "pokryte zielonkawą powłoką" czyżby tą samą jak np. w Oberwerkach np. 20x80 ?

 

Na pewno nie tą samą. Oberwerki mają takie hity, których nie ma żadna inna lorneta. :wink: :mrgreen:

 

Tak szczerze powiedziawszy, jak czytam "Oberwerk", to :wymiotuje:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może najlepiej gdyby się wypowiedział Marek Substyk który ma w ręku nową Taigę 16x80 - przypuszczenia i subiektywne odczucia Benedykcie nic tu nie wniosą cennego...

 

A co do rozstawu IPD to jest ciekawe pytanie ponieważ np. miałem 2 lata temu lornetki Everest 7x50 i 8-24x50 i oddałem nazad - w każdym razie dla mnie miały zasadniczo za mały IPD tylko do 69,5mm, vide też:

http://lornetki.camk.edu.pl/l_Everest_12x60.shtml

 

Nota bene właśnie DeltaOptical przysłała mi nowiutki piękny katalog 2004/2005 (dziękuję!) - z nowymi noktowizorami Viking których nawet jeszcze nie ma na stronie

http://deltaoptical.pl/

Ciekawa oferta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
Może najlepiej gdyby się wypowiedział Marek Substyk który ma w ręku nową Taigę 16x80 -  przypuszczenia i subiektywne odczucia Benedykcie nic tu nie wniosą cennego...

 

Moje odczucia dotyczą atmosfery wokół lornetek Oberwerk, a nie ich jakości, parametrów itd. Po prostu mam taki niemiły odruch bezwarunkowy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie z Oberwerkami w szczególności z modelem 20x80LW jest tutaj zasadne i interesujące ponieważ:

1. Zarówno Taiga jak i Oberwerk mają chyba podobne zielonkawe powłoki - Marku napisz coś więcej o Taiga 16x80.

2. Zarówno Taiga jak i Oberwerk mają cenną mozliwość ręcznej kolimacji - regulacji zbieżnosci obu torów optycznych - poprzez regulację nachylenia pryzmatów za pomocą ukrytych pod gumą śrubek kolimacynych. To naprawdę ważne i użyteczne udogodnienie.

3. Są to lornetki klasy raczej "middle"-"low budget" ale za to dostepne nawet dla przeciętnego zjadacza chleba - miłośnika astronomii.

4. Mówimy tu o bardzo ciekawych modelach z naprawdę całkiem dużymi aperturami 80mm dającymi razem z powerem 16-20x potężny zasięg obserwacyjny: Taiga 16x80 i Oberwerk 20x80LW. Z tego co widzę w danych Taiga 16x80 ma ona dosyć ograniczone pole dla uzyskania maksymalnej ostrości przy brzegu pola, natomiast Oberwerk 20x80LW akurat odwrotnie - to model szerokokątny kosztem ostrości brzegu pola – wg mnie przy kometach i DS-ach nie ma to praktycznie negatywnego znaczenia bo to przeważnie te obiekty same w sobie są rozmyte, a za to możemy dzięki dużemu polu łatwo znaleźć dany obiekt i go w całości obserwować. Dlatego tak lubię takie „astronomiczne” szerokokątne modele w których postawiono na możliwie duże dostępne pole nawet trochę kosztem ostrości przy brzegu pola. Zależy jak kto lubi, ale pole w lornetce astro to pierwszorzędna sprawa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
Porównanie z Oberwerkami w szczególności z modelem 20x80LW jest tutaj zasadne i interesujące ponieważ:

.....

2. Zarówno Taiga jak i Oberwerk mają cenną mozliwość ręcznej kolimacji - regulacji zbieżnosci obu torów optycznych - poprzez regulację nachylenia pryzmatów za pomocą ukrytych pod gumą śrubek kolimacynych. To naprawdę ważne i użyteczne udogodnienie.

...

 

Cenną mozliwość czy konieczność ?

 

Tak mała dygresja - syreny (samochody) miały ręczną mimośrodową regulację szczęk hamulcowych. Każdy mógł sobie wyregulować hamulce kiedy chciał i jak chciał. Oczywiście samochód syrena wyposażony był w komplet kluczy, który ważył chyba z 10 kilogramów.

Dzisiaj samochody mają automatyczna regulachę szczęk bądź klocków. Jaki stąd wniosek ? Urządzenie jest tym lepsze, im mniejszą możliwość grzebania w nim ma potencjalny majsterklepka. Sorry Marcinie, ale Twoje peany na cześć śrubek do kolimacji lornetki w punkt są dla mnie czymś podobnym do chwalenia mimosrodowej regulacji szczęk hamulcowych w syrence. Chcesz się interesować archaicznymi rozwiązaniami - Twoja sprawa, ale przedstawianie tego jako szczytu myśli technicznej jest dla mnie śmieszne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może najlepiej gdyby się wypowiedział Marek Substyk który ma w ręku nową Taigę 16x80 -  przypuszczenia i subiektywne odczucia Benedykcie nic tu nie wniosą cennego...

Nota bene właśnie DeltaOptical przysłała mi nowiutki piękny katalog 2004/2005 (dziękuję!) - z nowymi noktowizorami Viking których nawet jeszcze nie ma na stronie

]

 

No Marcinie, doceniałem Cię za pisanie ładną polszczyzną, a tymczasem poprawiasz Marka, jednocześnie popełniając kilka błędów :roll: . Na Twoje usprawiedliwienie przemawia fakt, że 3/4 obywateli naszego wspaniałego kraju używa zwrotu: w ręku, zamiast: w ręce.

Jednak zapomniałeś o kilku przecinkach, chociaż tu przemawia na Twoje usprawiedliwienie fakt, że ja też często nie wiem gdzie postawić przecinek... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że znów zaczyna się dyskusja. Znów tylko "porównania", "obwerek".

 

Słuchajcie

 

Lornetka, lornetką. Kosztowała mnie 465 zł i to z kosztami przesyłki. Prosze wziąść to na początek pod uwagę. Wygląda bardzo solidnie jak każda z seryjnej producji. Duże wrażenie rozbią jej rozmiary bo nie ma człowieka, który nie popatrzy za tobą z taką rakierą na oczach. Zresztą zobaczcie na mój avarat jak ja wyglądam :roll:

 

Rzeczywiście ma możliwość ręcznej kolimacji, ma możliwośc przykręcenia jej do porządnego statywu, powłoki odblaskowe (zielone MC)

 

z takich dodatkowych informacji:

 

- pole widzenia 3,21° - 56/1000 metrów

- sprawność zmierzchowa - 35,8

- jasność - 20,0

 

Jutro jadę na tydzień w ciemne rejony i zabieram ją ze sobą. Jak przyjadę coś wiecej będe mógł napisac o tym co i jak nią widac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benedykcie drogi ta możliwość łatwej ręcznej kolimacji użytkownika to właśnie nowość techniczna! Starsze lornetki tego nie miały... a coraz więcej firm już ją implementuje w swoich nowych lornetkach - vide Burgess, Taiga/DeltaOptical, Oberwerk, Barska, Apogee etc. i inne znane marki.

 

A jakie to ułatwienie - praktycznie często po transporcie np. przesłaniu pocztą czy nawet transportem samochodowym nawet dobra lornetka jest mniej lub bardziej rozkolimowana przez wstrżąsy. Ale w przypadku m.in. nowych lornetek Taiga i Oberwerk z tą użyteczną opcją wystarczy 5 min. aby do prowadzić ją do idealnej zbieżności, vide prościutka procedura:

http://www.oberwerk.com/support/collimate.htm

 

Kochani wybaczcie mi te "nauczycielsko-doktorskie" poprawianie dla dobra poziomu Forum, sam tez robię z rozpędu jak widać byki- dzięki Henryku za poprawki, dodam jeszcze poprawne "wziąć" a nie "wziąść", ale Marku ważniejsze: jaki jest rozstaw IPD i powłoki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
vide Burgess, Taiga/DeltaOptical, Oberwerk, Barska, Apogee etc. i inne znane marki...

Raczej tanie wyroby bo za markę właśnie się placi i z definicji nie jest tania to po pierwsze a po drugie te co wymieniłeś to właśnei te tanie wynalazki w których użytkownik musi uprawiać grzbactwo pospolite na co dzień zamiast zająć się conocną obserwacją :lol::lol::lol:

Hmmm myślałem że naukowcy odróżniają wiedzę od mądrości ale widzę ze nie skoro nie odróżniasz marki od znaku firmowego, na markę i renomę pracuje się przez całe pokolenia prowadzenia firmy a znak firmowy wymyśla się w kwadrans, to taka napradę subtelna różnica :lol::lol::lol:

 

Ps. O Jezu olśnienie :shock: chyba Cię wreszcie zrozumiełem, są ludzie którzy kochają leżeć w smarach i grzebać się pod autem miesiącami niż nim jeździć, witaj tedy w klubie mechaników amatorów ale pozwól nam cieszyć się rozkoszami czystej jazdy obserwacyjnej, nie wtajemniczając w warsztatowe tajniki naprawy niedomagajacej ciągle i kolejny raz aż do znudzenia skrzyni biegów :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani wybaczcie mi te "nauczycielsko-doktorskie"

 

Niewybaczamy. Takie rzeczy pisze się na priv.

 

Piszesz "pokryte zielonkawą powłoką" czyżby tą samą jak np. w Oberwerkach np. 20x80 ?

 

Bo wszystkie zielone warstwy są pewnie "takie same jak w Oberwerkach np. 20x80LW"

A Marek pewnie będzie wiedział czy są takie same :lol: bo ... robił jedne i drugie :lol:

 

Miauchi jest też zielone więc istnieje prawdopodobieństwo, że "jest podobne do Ob..."

wymiotuje.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu Burgess, Taiga/DeltaOptical, Oberwerk, Barska, Apogee etc. to ekonomiczne ale niezłe marki dostępne dla przeciętnego zjadacza chleba - i bardzo dobrze.

 

Wystarczy je raz porządnie i niezwykle szybko i łatwo skolimować jak przyjdą do nas pocztą po zakupie, NIC NIE GRZEBIĄC Januszu w środku, i fertig! A jakby potem nam kiedyś nie daj Boże upadła - to tylko ewentualnie można skorygować - żaden problem. To naprawdę "ułatwia życie" - dlatego tę opcję zaczęto implementować w znanych lornetkach. Jak dobrze że DeltaOptical także - w swoich niedrogich, łatwo dostępnych na polskim rynku dla początkujących miłośników, dobrych lornetkach z serii Taiga.

 

McArti to forum jest merytoryczne i poprawność języka jest ze wszech miar wskazana- stąd naprawdę dbajmy wzajemnie o to - McArti nie wiesz nawet jak się pisze rozdzielnie "nie wybaczamy" a zwracasz uwagę? Czy swoją "niewybaczalność" (teraz razem) mówisz jako rzecznik wszystkich forumowiczów czy znowu zaczynasz swoje dziwne teksty? Skąd u Ciebie ta liczba mnoga- czyżbyś się rozmnożył albo masz za sobą "silną grupę pod wezwaniem McArtiego" w której wszyscy są "niegramotni" i tak ma już być i pozostać na edukacyjnym forum? Nie sądzę aby to był właściwy kierunek skoro czytają nas młodsi początkujący Koledzy i muszą chłonnie przyswajać takie "byki". To dopiero niewybaczalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Marcinie proponuję glęboko relaksujące cwiczenie Zeen, na miesiac na początek, nie używaj w postach słów, Oberwerk, NPZ, kolimacja w punkt, warstwy podobne do Oberwerk czy 3D a sytuacja wróci szybko do normy, tak tylko dolewasz oliwy do ognia na pogorzelisku skompromitowach przez twoją radosną twórczość Oberwerków.

Proszę zrób to dla dobra swojego image i nas wszystkich zanim rada będzie zmuszona podjąć dalsze działania restrykcyjne jak w temacie :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu, dzięki za życzliwe rady, ale chyba troszkę przesadzasz - nie piszę tylko o jednej czy dwóch markach ale wymieniam też inne na poparcie swoich słów o użyteczności zastosowanej m.in. w nowej lornetce Taiga użytecznej opcji. I chwała np. Delcie za to! I naprawdę użytkownicy sami wiedzą iż np. Oberwerk to miła, niezła i niedroga marka z USA a nie "skompromitowana" niezależnie od tego co Ty Januszu o nich niesłusznie napiszesz. Powiedz lepiej co w tej kategorii cenowej i aperturowej jest lepsze od np. lekkiego modelu 20x80LW?

 

A to czy McArti mi wybacza czy nie to mnie naprawdę nie interesuje - niech sobie "kabluje" do administratora że ja Mu publicznie zwracam uwagę na Jego "niegramotne" degradujące teksty - nie będę się zniżał do Jego poziomu odpowiadając tym samym, i tyle. Dosyć już McArti awantur narobił i to wszyscy widzą i wiedzą, pieniacz jeden. Za mało dostał jeszcze za to "po głowie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinku przeczytaj! jeszcze raz mój post! i dowiesz sie z niego, że uwagi o błędach ortograficznych robi sie na priv I INNE FORMY NA WSZYTSKICH FORACH ŚWIATA SĄ NIE TOLEROWANE!

 

POZATYM dowiesz się z niego, że ZIELONE WARSTWY Oberwerka nie są jedynym rodzajem zielonych warstw na świecie, oraz pozostałe wszystkie ZIELONE WARSTWY we WSZYSTKICH innych lornetkach na świecie, nie muszą być podobne do ZIELONYCH WARST Oberwerka, tylko dlatego że są również ZIELONE, jak ZIELONE warstwy OBERWERKA 20x80LW.

 

ps. ponadto jak mnie najdzie ochota to twoje wszystkie posty mogą być w ankietach oceniane co do stosunku "Merytoryczność/Obrażanie mnie" tak więc radze ważyć co piszesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani, a czy możemy już wrócić do merytorycznej dyskusji o nowej Taiga 16x80 jak w temacie - może poczekajmy aż Marek wróci z obserwacji z mam nadzieję "mini-recenzją". To dopiero byłoby dla nas wszystkich Forumowiczów cenne, bo to nowy sprzęt i mało kto go miał w ręce, a ta nowa niedroga 80mm Taiga wygląda naprawdę zachęcająco. Gdybym już nie miał 20x80 to sam pewnie bym ją kupił, za niewysoką jak na 80mm lornetę cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może poczekajmy aż Marek wróci z obserwacji z mam nadzieję "mini-recenzją".

 

I właśnie o to chodzi żeby ten wątek jak kilkanaście innych niebył recenzją Oberwerk 20x80LW z zielonymi warstwami i ręczną kolimacją w punkt. Czego Tobie, sobie i wszystkim życzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Panowie tedy Pax pomiędzy narody, mordy w kubeł i ani bul bul do czesu recenzji Tajgi od jej użytkownika i żadnych mi tu "Oberwiesiów" ani innych epitetów nie rzucać , kurna zrozumiano :?: :noughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
Benedykcie drogi ta możliwość łatwej ręcznej kolimacji użytkownika to właśnie nowość techniczna! Starsze lornetki tego nie miały... a coraz więcej firm już ją implementuje w swoich nowych lornetkach - vide Burgess, Taiga/DeltaOptical, Oberwerk, Barska, Apogee etc. i inne znane marki.

 

Witaj Marcinie !

 

Z niecierpliwością czekam, aż rewelacyjnym pomysłem kolimacji w punkt za pomocą trzech wkrętów zainteresuje się sama firma SWAROVSKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Marcinie !

 

Z niecierpliwością czekam, aż rewelacyjnym pomysłem kolimacji w punkt za pomocą trzech wkrętów zainteresuje się sama firma SWAROVSKI.

 

Benedykcie, nie trzech, a zaledwie dwóch, i nie wkrętów, a śrubek kolimacyjnych. A może Svarovski tę opcję też ma w którymś z modeli - nie wiem, nie sprawdzałem, pisałem do podanych przeze mnie w/w firm - do P.T Panów Kevina Busarowa prezydenta Oberwerka, Grzegorza Matoska szefa DeltaOptical/Himpol, Billa Burgessa z BurgessOptical i Jasona Faworski'ego z Apogee oraz do technical menagera firmy Barska. Wszyscy tę opcję zaimplementowali w swoich nowych lornetkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Buuahahahahaha Swarowski i kolimacja w punkt na wkrętach, już nie mogę, jakiś przekręt z tego wkręta wyszedł, ludziska wyluzujcie bo pęknę ze śmiechu :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Ps. w Lornetkach są właśnie wkręty regulacyjne jeśli już a nie śruby ale jako doktorowi mogę wybaczyć tą niewiedzę bo mechanicy wiedzą to od "urodzenia" :wink: :lol::lol:

 

Ps2. Koledzy czy naprawdę nie możecie poczekać spokojnie na recenzję tej Tajgi tylko dalej ciągniecie ten zwyrodzniały wątek :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ciekawe dlaczego Amerykanie używają słowa "setscrew" - "śruba" regulacyjna raczej niż "wkręt". Nie jestem drem nauk technicznych, więc wybaczcie autorytatywnie się nie wypowiadam a tylko cytuję producenta dla ścisłości:

http://www.oberwerk.com/support/collimate.htm

"Now that we can determine collimation problems, how do we correct it? The secret is the porro prism adjustment setscrews hidden under the rubber armor close to the edge of the prism covers, as shown in the picture at the lower right. Note that models without rubber armor (20x80 Deluxe and 22x100) have setscrews in the same postion, accessible through small holes in the binocular body. In either case, you'll need a rather narrow jewelers screwdriver to adjust the setscrews. For rubber-armored models, use the screwdriver to carefully lift the rubber covering to reveal the setscrews. If you don't stretch the rubber any more than necessary to reveal the setscrews, the rubber will snap back to original position when you are done. The setscrews may be rather difficult to move, and some downward pressure may be necessary to prevent stripping of the setscrew slot.

 

The setscrews move the image in the same direction as the screw. So when screwing the right setscrew inward (clockwise as viewed from above), the right image will move downward and also to the left. Unscrewing the right setscrew (couter-clockwise) moves the image upward and also to the right.

The left setscrew works in the same manner for the left image. Turning the setscrew clockwise moves the image in the left side down and to the right, counter-clockwise moves it up and to the left.

Typical minor miscollimation can usually be corrected by tightening just one setscrew. The key is to determine which side needs to move, and how much it needs to move. Make adjustments in very small increments, moving the setscrew as little as possible, and frequently checking progress by using the above visual tests. To correct for horizontal miscollimation, where excessive left-right difference exists between the left and right views, requires moving both setscrews. Move them both inward to push the images downward and toward each other. Make sure that you end up with perfect vertical alignment. A slight amount of left right movement between the two images is acceptable- in other words, the left image should be slightly to the left, and the right image, slightly to the right. Under no circumstances should the images cross over to the opposite direction- this will quickly cause a headache if viewing for any length of time.

 

Using the above techniques should allow you to obtain perfect collimation. The ultimate test is to view the night sky. Bright objects such as Jupiter should be well merged, with no double images. Perfect collimation will allow you to view for extended periods with no eyestrain or headaches."

coll1_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.