Skocz do zawartości

Lornetka Taiga 16x80 - pierwsze wrażenia


Marek Substyk

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Kilka dni temu miałem po raz pierwszy mozliwość poobserwowania nieba za pomoca tej lornetki. Leżała grzecznie na lepsze czasy i mozliwośc wyjazdu za miasto.

 

Wg. mnie lornetka jest OK!

Ma spory zasięg, sporą wagę i kilka wad, które były już tu i tam opisywane. Nie są one jednak na tyle istotne, aby nie nadawała się do obserwacji.

Bardziej proponuje się skupić na obserwacjach, a nie na wytykaniu niezbyt istotnych wad.

 

Poczytałem własnie trochę tu i na innym forum o tej lornetce i sądze, że nie warto dyskutowac na takim poziomie, o lornetke raptem za niecałe 500 zł. Jest to lornetka z dolnej półki 80mm lornetek i TO TRZEBA MIEĆ CAŁY CZAS NA UWADZE !

 

Dlatego też nie chce mi się wdawać w dyskusje, które i tak do niczego nie prowadzi.

 

Boję się tylko "profesjonalnych" testów i porównywania jej z odpowiednikami za 3000 zł. Ciekawa która będzie lepsza ? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku nie ma nic złego w porównywaniu lornetki za 500 zł z lornetką za 3000 zł jeśli mają one podobne parametry. Testy najlepiej robi się porównawczo, bo masz jakiś punkt odniesienia. Pamiętam doskonale, że

moja stara i poczciwa tento 10x50 wydawała mi się bardzo dobrym sprzętem. Miałem ją podcza ostatnich

wakacji nad morzem i całkiem przyzwoicie mi się nią obserwowało. Potem nad to same morze zabrałem

inna znacznie droższą lornetkę 10x50. Ten korespondecyjny pojedynek wcale źle nie wypadł dla Tento 10x50 i zacząlem się zastanawiać czy naprawdę warto wydawać tyle kasy na droższy model. Przestałem się zastanawiać gdy jednej i tej samej nocy porównałem obie lornetki. Droższa niestety znokautowała Tento pod

prawie każdym względem. Dlatego warto porównywać tanią lornetkę do drogiej, bo wiesz jakie obrazy można

uzyskać, gdyby wszystko było OK. Bez porówanania z drogim i lepszym sprzętem zawyżasz oceny parametrów taniej lornetki i wydaje Ci się ona lepsza niż w rzeczywistości.

 

Poza tym wcale droższa nie musi być lepsza. Porównaj wyniki Bressera Diorita 8x56 i Delta Optical Huntera 8x56 z naszego ostatniego testu.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wspaniałe Marku że wreszcie się udało perzez nią poptreć, czekamy teraz na jakąkolwiek recenzję porównawczą ze znaną ogólnie lornetka o podobnej średnicy.

Bo okraślenia typu "Ma spory zasięg, sporą wagę i kilka wad, które były już tu i tam opisywane" niestety nie wiele nowego wnoszą do jej opisu :roll:

Czekamy na dane choćby szacunkowe o dystorsji, refleksach, kontraście, chromatyźmie, bieli obrazu, winietowaniu, sprawności czy ostrości pola i stopniu jej spadku na brzegu.

Bez tych danych obserwcyjnych nie jesteśmy w stanie jej przyporządkować żadnej klasie jakościowej sprzętu optycznego :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Potwierdzam , naprawdę warto kupić tę lornetkę!

Jeżeli w okolicy jest sklep z profilami alu to zajrzyj, a napewno coś podobnego do żurawia złożysz.

Mnie koszt żurawia (bez statywy) wyniósł około 150 zł, w tym koszty tokarza bez którego niestety się nie obejdzie.

Jeżeli się z tym uporasz to bedziesz miał całkiem niezły i stabilny zestaw.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.