Skocz do zawartości

USBFocus v.2 - prezentacja finalnego urządzenia


kkk

Rekomendowane odpowiedzi

Po długich pracach mogę przestawić wersję finalną swojego rozwiązania focusera nad którym pracowałem ponad rok :-)


Z pewnością jeszcze wiele zmian nastąpi żeby w jak największym stopniu wykorzystać możliwości sterownika, ale podstawowe cechy się nie zmienią, a są to:


- ilość kroków na obrót: 25600 - bez przekładni, bez luzów


- zwiększony zakres ruchu silnika w porównaniu do RF - od 0 do 4 000 000 kroków,

- graficzny wyświetlacz pokazujący aktualną pozycję wyciągu graficznie oraz liczbowo, limit oraz temperaturę,

- opcje parkowania wyciągu, resetowania pozycji, kalibracji limitu, regulacji jasności czerwonego podświetlenia,

- płynne ruszanie oraz hamowanie ułatwiające ręczne ustawienie ostrości, a także ograniczające drgania silnika podczas pracy zdalnej,

- możliwość regulacji prądów pracy silnika w ustawieniach ASCOM - oszczędność energii (lżejsze kamery/okulary) / zwiększenie momentu silnika (ciężkie kamery + koła filtrowe),

- możliwość regulacji częstotliwości pracy silnika w ustawieniach ASCOM - minimalizacja zakłóceń kamer,

- pamięć 5 pozycji z możliwością szybkiego przejścia do niej z pilota - np dla 5 różnych okularów czy filtrów.

- wewnętrzny czujnik temperatury, oraz jako opcja zewnętrzny,

- pełna kompatybilność z ASCOM, a dzięki temu z Maxim DL i innymi.



Na razie w załączniku pokaz precyzji silnika bez przekładni. Na wyświetlaczu widać ile kroków wykonuje silnik. Z kolei na zdjęciu widoczny jest na oscyloskopie kolorem niebieskim przebieg prądu silnika - sinusoida w przeciwieństwie to prostokąta przy tradycyjnym sterowaniu silnikiem krokowym - zaletą tego jest płynność ruchu focusera, minimalizacja drgań i przede wszystkim zakłóceń, które mogą przenosić się na inne urządzenia, kamery powodując szumy i inne niekorzystne zjawiska.





2014-06-15 22.49.48.jpg


  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne urządząko :) Chciałbym zwrócić uwagę na 2 rzeczy:

- silnik jest pewnie 200 krokowy i pracuje w trybie 128 mikrokroków? Warto zwrócić uwagę, że realna dokładność urządzenia nie jest aż tak duża, bo silnik mechanicznie nie zapewnia aż takiej dokładności. Jest tu coś w stylu PE, jak w montażu, choć niekoniecznie okresowe :) No ale oczywiście redukcja drgań to też ważna sprawa, więc tyle mikrokroków ma sens.

-jak rozwiązałeś regulację prędkości w trybie ręcznym? Zarówno u Ciebie, jak i u jolo nie widzę przydatnej rzeczy, jaką jest potencjometr do regulacji prędkości :) U mnie takowy zastosowałem i jest to rozwiązanie bardzo wygodne.

To tyle uwag, poza tym nie mam zastrzeżeń :) Jeśli można wiedzieć, na jakim mikrokontrolerze się oparłeś i jak realizujesz mikrokroki (sprzętowo - dedykowany układ, programowo - na PWM)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.