Skocz do zawartości

Wakacyjne obserwacje


P@weł

Rekomendowane odpowiedzi

Wczorajsza noc w mojej miejscowości była po prostu piękna. Niebo bez jednej chmurki :lol: . Postanowilem więc przygotować teleskop (Polluks 150/750) i troche poobserwować. "Zwiedzanie nieba" rozpocząłem około godzinki 22:30. Na sam początek teleskop skierowałem w kierunku trójkąta letniego, a dokładniej na na lutnie w ktorej znajduje sie M57. Mgławica ta była świetnie widoczna. Dość wyraźnt kszałt owalu z dziurą w środku. Następnie zerknałem na cudowny układ podwójny - Albireo w łabędziu. W łabędziu także obserwowałem gromade otwartą M29. Kolejnym obiektem była mgawica M27. Ksztalt "hantli" dokładnie widoczny. Była teraz godzina 23:00, więc nastąpiła mała przerwa w obserwacji DS i zacząłem polować na satelity (pryelot ISS mial nastąpić o 23:06, a flara Iridium o godzinie 23:05). Około godziny 23:25 byłem już przy teleskopie, który tym razem wycelowałem w Herkulesa. W gwiazdozbiorze tym obserwowałem oczywiście M13. Przy powiększeniu 125x i chwili wpatrywania się można było dostrzec mase gwiazd na obrzeżach tej gromady. Kolejna gromada - M92 także prezentowała się wspaniale. Była godzina 24:00, kiedy polluks "spojrzał" w kierunku Wielkiego Wozu. U mnie horyznot po pólnocnej stronie jest jednak w bardzo złym stanie :? . Niebo jest mocno rozświetlone od pobliskiego miasta. Dodatkowo około 12:30 horyznot pojaśnial jeszcze bardzej, a to za sprawą srebrzystych obloków. Po raz pierwszy w życiu widzialem to zjawisko. Wyraźnie nad północnym i północno zachodnim horyzontem znajdowaly się niebieskawo - białe chmury, piękne :shock:

Wróciłem jednak do obserwacji DS, choć na tak jansnym północnym niebie nie było to łatwe. Na pierwszy ogień poszła M51. Widoczne były tylko 2 mgiełki, jednakże dość sporych rozmiarów. Innych szczegółów niestety nie było można zobaczyć. Następnie "złapałem" M81 i M82, tutaj też widoczne były słabe mgiełki z tym, że kszałt był lekko obserwowalny. W przypadku M81 to było takie lekko spłaszczone koło, natomiast M82, to taka podłuzna mgiełka :wink:

Będąc w Wielkim Wozie odnalazłem jeszcze komete, ktora miała postać rozmytej gwiazdy, albo inaczej - malej mgielki. Po odnalezieniu tych obiektów przesunalem teleskop troche na wschód, czyli zacząlem obserwacje w okolicach Kasjopei. Na początek gromadka ET, a następnie h hi, ktore wyglądają po prostu wsaniale :shock: W międzyczasie tych obserwacji o godzinie 00:42 obserwowałem drugi przelot ISS. Kolejnymi obserwowanymi obiektami był gwiazdozbiór Andromedy. Oczywiście na pierwszy ogień poszła M 31, która miała postać duuuuuużego mglistego obłoczku z pojaśnieniem w centrum. Z jednej strony tej galaktyki ramie było jakieś ciemniejsze, ale może to tylko złudzenie. A poza M 31, to także obserwowałem jej galaktyki satelitarne - M32 oraz M110. Zerknąlem także na Almach, ładnie wyglądający układ podwójny, jedna gwiazda jest koloru żółtawego, a druga niebieska. Była około 01:30, księżyc już byl dość wysoko, więc zakończyłem obserwacje. Obłoki srebrzyste około 01:00 także zaczęły się stawać coraz bledsze, aż w końcu przestały być widoczne. Jestem bardzo zadowolony z tych obserwacji. W obszarze który wyznacza trójkąt letni byla dobrze widoczna droga mleczna, mnogość gwiazd, chce więcej takich nocy :lol: .W następną pogodną noc skupię się całkowicie na południowym horyzoncie, a więc na skorpionie i strzelcu.

Oj po tych obserwacjach zacząlem chorować na jakiś porządny okular 2" :roll:

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba każdy z nas miewał takie noce. Niektórzy częściej inni rzadziej. Ja zaliczam się

chyba do tych pierwszych :D i wiem co to znaczy dobrze spędzona "noc z astronomią".

 

Proponuję Ci P@wle spojrzenie, oprócz południowych rejonów nieba, na kometę C/2003 K4.

Jest obecnie w Wolarzu.

 

PS. Sam nie mogę się doczekać takich nocek. Narazie ciężko o pogodę. Czekam też na

ciemniejsze niebo, tak od 15 lipca :wink:

Jak coś to w poniedziałek 12 VII wyjadę na kilka takich nocek. Ojjj będzie się działo ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noc z 9. na 10. lipca była super. Zaliczyłem gromady kuliste M2, M13 M 15, M 26, M 56, M 71, Gromady otwarte M11, M25, M52, M103, Mgławice M27, M 57 i klasyczną galaktyczkę M 31. Wszystko na okularach Antaresa: Erfl 32 i SWA 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do południa sprawdzałem na stronie ICM-u pogode i noc zapowiadała się bardzo obiecująco, teraz sprawdzilem po raz drugi, a tam zupełnie inna pogoda, oj nie będzie obserwacji :? Już kilka razy tak mi się zdarzyło, czyli zupełna zmiana prognoz :?

 

No trudno, obserwacje strzelca muszą troszkę poczekać :roll:

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku w lipcu udało mi się prowadzić obserwacje tylko jeden raz, w nocy z 7 na 8. Specjalnie nastawiłem się na gromady kuliste w Wężowniku, Skorpionie i Strzelcu. Praktycznie na obserwacje była tylko godzina, między 23 a 24 (wcześniej za widno, potem księżyc i chmury). Ale i tak byłem zadowolony; widziałem M13, 5, 10, 12, 4, 80, 14, 107, 9, 19, 8, 20, 21, 25, 18, 17, 16, 22, 28; NGC 6342, 6356, 6293, 6284, 6287, 6316.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ta nocka z 9/10 widać z opisów dla wielu była owocnie spędzona .

Również ja tą noc spędziłem na oglądactwie pospolitym oraz testowaniu mojego nowego nabytku (dołączyłem do klubu użytkowników SYNTY ).

Przy okazji postanowiłem nauczyć się oceniać zasięg na podstawie widoczności gwiazd

Małej Niedzwiedzicy i już poraz drugi ( pierwsze testy robiłem 6/7 VII 2004 ) wyszedł mi zasięg około 5,5 bez problemów a czasami nawet do 6,3 mag gołymi oczami (HIP 71196 i 20 UM )! - oczywiście droga mleczna widoczna bez problemów

- a zapomniałem napisać , że obserwacje dokonuje z tarasu domu na wsi około 7 km od Głogowa , w zasłoniętej dolince .

Z obietów które widziałem to ( nie będę za bardzo orginalny :) ) : M27,M57,M13, Dzika Kaczka M11 pięknie wygląda w lornetce a w telepie jeszcze ładniej ( jedna z moich ulubionych ) , M76 Małe Hantle , M51,M101 standard to oczywiście M31 i M110 razem .

No i jeszcze komety : Q4 Neat coraz słabsza i już bardzo dobrze widoczna K4 Linear z wyrażnie widoczną jakby "gwiazdą" w głowie komety .

Obiekty Strzelca spokojnie widoczne w lornetce , niestety za póżno skierowałem telep w ich stronę ( po 1:00 ) i miałem kłopty z ich nacelowaniem - po przyzwyczjeniach związanych z wyszukiwaniem obiektów lornetką teraz mam straszne problemy z szukaczem - najwięcej czasu zabiera mi nakierowanie telepa na szukany obiekt !

Pobawiłem się jeszcze rozdzielaniem układów podwójnych , ale udało mi się na razie tylko z Albileo (34") spokojnie i Mizara (14") też bez problemów , Epsilony lutni jak na razie są poza moim zasięgiem przy standardowych okularach x48 i x120 .

 

Dzięki Robert za przypomnienie modeli okularów przez które lukaliśmy w Jodłowie - właśnie miałem się o nie pytać .

 

Pawle obiekty Strzelca moim zdaniem zacznij szukać około 24 jak jest najwyżej i jest najciemniej , bo moim zdaniem obiekty te słabo się prezentują jak są nisko nad horyzontem - np: M4 i M80 w Skorpionie nie bardzo zrobiły na mnie wrażenia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak te obiekty wygladaja w erflu 32??

 

Jestem z tego okularu zadowolony. Przy powiększeniu (u mnie) 37,5x ma na tyle duże pole widzenia, że traktuję go jako wspomaganie szukacza. Jasne gromady kuliste np. M2 i M15 wyglądają w nim niczym duże, lekko rozmazane gwiazdy. Gromady ciemniejsze - M26 i M71 są nieco rachityczne, ale nie sposób ich nie wychwycić z tła i to w kiepskich warunkach miejskich. Jeśli chodzi o mgławice, to Hantle (M27) prezentują się niczym mlecznobiały, gęsty, rozciągnięty w poziomie strzępek wełny, a Pierścieniowa (M57) przypomina mieniącą się odcieniami szarości rybią łuskę.

Ha - dziś wzięło mnie na porównania. Okular zniekształca nieznacznie obraz na obrzeżach, ale w sumie jest OK.

Pozdro dla wszyskich umęczonych krótkimi nocami!

 

[ Add: Nie 11 Lip, 2004 ]

Leon - gratuluję nowego nabytku. Będziesz zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jak wy to panowie robicie ,że przy tak jasnych jeszcze nocach obserwujecie tak nisko położone obiekty jak M80 itp? Ja  w nocy z 8 na 9 miałem problemy ze znalezieniem M51, M81 do godziny 24 na WE jeszcze jasno, po 24 księżyc.

 

Ja tamtej nocy M51 odnalzałem około 23:00, a Księżyc zaczął mi przeszkadzać dppiero około 01:00~01:30.

Niestety nie mogłem sobie jednak poradzić z M 108 i M97, czy w ogóle jest możliwość odnalezienia ich na dość jasnym niebie reflektorem 150mm ?

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Oba obiekty a szczególnie Sowa mają małą jasność powierzchniową i wymagają naprawdę ciemnego tła nieba, z miasta nie pomoże nawet 50cm lustro ale pomoże spokojnie filtr mgławicowy redukujący łunę miejską do znośnego pozamiejskiego poziomu.

Z takim filtrem zobaczysz Sowę nawet przy rozjaśnionym miastem niebie :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy lepiej są widoczne obiekty przy pomocy erfla czy też normalnymi okularami plossla

 

Przy stosunkowo tak długiej ogniskowej uzyskiwane powiększenia nie pozwalają zazwyczaj na śledzenie szczegółów. Zasadniczym atutem Erfla jest jego spore pole widzenia. Nigdy nie porównywałem go z długoogniskowym Plösslem, więc nie wiem jaka jest różnica w jakości obrazu. Razem z Dawidem porównywaliśmy go w Jodłowie z analogicznym RKE (też 2'' i ogniskowa 32, podobne pole widzenia). Wg mnie RKE dawał jaśniejszy, ale mniej kontrastowy obraz. W Erflu chyba łatwiej wydobyć z tła obiekty mgławicowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak apropo porównania :

Okular ; ogniskowa ; FOV ; powiększenie ; pole widzenia ; źrenica .

RKE 32 ; 35 ; 60 ; 34 ; 1*45' ; 5,92mm

Antares 32 ; 32 ; 65 ; 37,5 ; 1*44' ; 5,41mm

 

jeżeli miałbym możliwość kupić tego RKE 32 za 230zł ( używany )

to na początek warto za taką cenę , czy lepiej sobie odpuścić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.