Skocz do zawartości

Jaki montaż paralaktyczny do Syriusza?


Allende

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, czy montaż EQ6 dałby sobie radę z tym teleskopem przy założeniu, że w warunkach bezwietrznych, na stałej kolumnie i oczywiście bez ambicji astrofoto (wyłącznie do obserwacji). Jak wiadomo EQ6 uciągnie maksymalnie 25 kg, a Syriusz to podobno 30 kg więc zastanawiam się czy by to jakoś razem działało. Ewentualnie propozycja innego montażu w jeszcze przyzwoitej cenie.

Pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym raczej nie pakowal nawet do wizuala 30kg OTA, na EQ-6, chinczycy maja to do siebie ze zwykle przesadzaja zdziebko z danymi dotyczacymi maksymalnego obciazenia montazy. Wedlug mnie rozsadna wartosc do wizuala dla tego montazu to 20kg, obciazenie powyzej 25kg moze doprowadzic do szybkiego zuzycia przekladni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Syriusz to ciężki i już naprawdę duży teleskop, proponuję go mimo wszystko na tanim Dobsonie, tam będzie sztywny i łatwy w obsłudze a jak na montażu paralaktycznym to minimum będzie G-41 lub Altux albo Tytan Losmandy żeby to miało jakiś sens obserwacyjny.

Na EQ-6 pojedzie w ostateczności ale na solidnej kolumnie ze 200mm i stacjonarnie osłonięty przed wiatrem bo inaczej będą problemy ze stabilnością obrazu :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli do zastosowac wizualnych, uwazam ze montaz Dobsona bedzie najlepszy i najstabilniejszy. Najlepiej jezeli bylby wyposazony w *dobry* czyli plynnie pracujacy naped, umozliwiajacy utrzymanie obiektu w centrum pola widzenia bez drgan czy dryfu. Mialem okazje obserwowac M13 przez Newtona 32cm z napedem przy powiekszeniu ponad 500x, idealnie stacjonarny obraz byl po prostu nie do pobicia, jak na fotografii. W Dobsonie masz ponadto z reguly dosc wygodnie ustawione polozenie okularu. Naped z GOTO umozliwi odszukanie slabych obiektow, niewidocznych w szukaczu. Mozliwosci obserwacyjne wizualnie sa nieograniczone.

 

Jezeli paralaktyk, praktyka jest mniej wiecej taka ze glowica musi wazyc tyle co teleskop. Dodaj do tego przeciwwagi (chyba ze montaz widelcowy, te sa jednak niepraktyczne przy dlugich tubusach), slup lub statyw ktory calosc utrzyma - myslisz o zestawie o masie okolo 120kg lub wiecej. Nie mowie ze nie jest to do zrobienia, ale raczej bylby to sprzet stacjonarny, pewnie w malym obserwatorium.

 

Nie pamietam dokladnie konstrukcji tubusa Syriusza, moglbys zastanowic sie nad jego odchudzeniem np. w lekkiej konstrukcji kratownicowej. Wydaje mi sie ze to raczej dluga rura, wiec problemem na montazach bedzie nie sama masa ale moment bezwladnosci i moment skrecajacy. Obawiam sie ze i G41 i Tytan moga byc za slabe. Z takim obciazeniem na pewno poradzi sobie AP1200, Paramount czy Tak EM500 lub 2000. Jednak na takich montazach wieszalbym raczej 14 calowego RC...

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zaczęto od EQ6, a na AP1200, EM500 lub innych za iście kosmiczne ceny skończył PTL - napisał prawdę. G-41 czy Atlux nie uniosą tubusa Syriusza i w niczym nie będą lepsze niż EQ6 :( EQ6 do wizuala ma podobną nośność do wymienionych montży - Atlux i Gemini, ale nie nadaje się do długich foto ze wzgledu na PE. Do tuby Syriusza żaden z tych montaży nie bedzie dobry :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryśku ja bym to określił trochę inaczej, wyżej wymienione montaże umiosą tubę Syriusza ale jej już precyzyjnie nieuporowadzą do Astrofoto DS węc to i tak się nie za bardzo nada, z tych słabszych stawiałbym na Losmandy Tytana jesli do vizuala oczywiście :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja jest ciekawa, niestety autor topic'a napisal caly jeden post i bylo to rowno miesiac temu... Jak sadze nie interesuje sie juz astronomia, jak wielu innych pojawiajacych sie na forum niczym nocne bolidy... ale to juz taka luzna dygresja. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryśku ja bym to określił trochę inaczej, wyżej wymienione montaże umiosą tubę Syriusza ale jej już precyzyjnie nieuporowadzą do Astrofoto DS węc to i tak się  nie za bardzo nada, z tych słabszych stawiałbym na Losmandy Tytana jesli do vizuala oczywiście  :salu:

Dokładnie to miałem na myśli, Janusz :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.