Skocz do zawartości

Celestron Montaż AVX GoTo


Agatek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

 

Dawno mnie nie było na forum, nad czym bardzo ubolewam.

Ostatnio zaczęłam przegladać sklepy astronomiczne w poszukiwaniu jakiś ciekawostek i w oczy rzucił mi się ten oto montaż:

 

http://www.astroshop.pl/paralaktyczne-z-goto/celestron-montaz-avx-goto/p,32955

 

Gdzieś czytałam, że ten model jest raczej zbliżony do EQ5, ale jak widać cenowo przewyższa HEQ5. No i właśnie chciałabym wiedzieć dlaczego tak jest? :)

 

Montaż mnie zainteresował bo wieszają na nim fajne tubki (SCT 6" i 8"), a jak wiadomo w zestawie zawsze wychodzi taniej. Zastanawiam się czy ten montaż jest w stanie pociągnąć taką tubę biorąc pod uwagę astrofotorafię ("niskobudżetową")? Czy raczej nijak to się ma do heq5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, max udźwig 13,5 kg to nie jest gigant. Czyli do astrofoto masz jakieś 7-9 kg max. A to dużo nie jest.

Programowany PEC to duźy plus.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli by założyć że do foto będzie służył SCT 6" lub 8"?

Mamy tubkę- 6''-4,5kg, a 8''-5,5kg

aparat- jakieś 0,5kg

i optymistycznie zostaje nam jakieś 3kg na jakiś guider ( ale ogólnie możemy założyć, że go nie ma)

Ale mamy tu do czynienia z ogniskową 1500-2000mm. Jakie problemy może to stworzyć? Bo jakieś na pewno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, taka ogniskowa to wyzwanie dla BARDZO DOBRYCH montaży w fotografii DS. Nie znam tego montażu na tyle, żeby się wypowiadać ale... HEQ5 miałby spore problemy z ogniskową 2 metry ( cały czas mam na myśli DSy). Ja już pomijam taki drobiazg, że SCT 6 z ogniskową 1500 to światłosiła F10...hm.. niewiele obiektów DSowych pozwoli się uwiecznić ładnie . US - to na pewno , ale wtedy nie aparatem,no chyba że Księżyc. Musisz zdecydować się co chcesz fotografować, takie ogniskowe i aparat? Ktoś foci u nas takim zestawem?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już ersatz. Zestaw astrofoto powinien spełniać podstawowe wymagania BEZ takich dodatków, za wykątkiem korekcji pola. Za dużo zmiennych kosztuje wiele czasu i dużo bolesnych doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Advented VX to nowsza wersja GG5GT, czyli odpowiednika EQ5. Różni się głównie elektroniką. Moim zdaniem zakup tego montażu jest to totalnie nieopłacalny, skoro HEQ5, który jest o klasę lepszy i kosztuje mniej. Nie będzie jakiś bajerów, ale w prawdziwym astrofoto i tak z tego się nie korzysta (przy sterowaniu z PC).

Moim zdaniem jeśli koniecznie ma to być SCT, to sensowne zestawy to SCT6" + reduktor f/6,3 + HEQ5, lub SCT8" + reduktor f/6,3 + NEQ6. Ten VX to może by się nadał do jakiegoś refraktorka z ogniskową 500 mm. Oczywiście do każdego z tych zestawów obowiązkowo guiding. No chyba, że tylko na planety, to SCT8" + VX powinien się nadać (+wizual).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.