Skocz do zawartości

Regulus 130/650


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem troche zielony, ale ostatnio zaciekawiła mnie oferta Regulusa 130/650 firmy Astrokrak. Zdziwiłem się, gdy ujrzałem różnicę cenową pomiędzy tym teleskopem na montażu Dobsona i paralaktycznym, która wynosi 875zł. Czy Dobson jest taki "nieodpowiedni" do tego teleskopu (i ogólnie)? Piszę o tym, ponieważ jak dla mnie 875zł to sporo i nie wiem czy naprawdę opłaca się kupić na paralaktycznym? Prosiłbym również o opinie na temat Regulusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulus ze wzgledu na małą ogniskową na dobsonie jest "niski" to pociąga za soba problem wysokości wyciągu. Przy tym teleskopie ni ma raczej mowy o obserwacjach na stojąco jest on po prostu za niski ale oczywiście można trochę sobie ułatwić sprawę stawiajac go na jakimś stoliku. Jeżeli dla Ciebie cena Regulusa na dobsonie jest duza to radziłbym go na razie w takiej formie kupić a potem ewentualnie dokupic do niego montaż paralaktyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

W ogóle co to za zwyczaj obserwacji na stojąco, to nie fotoplastikon tylko teleskop gdzie trzeba zasiąść wygodnie przed okularem i chłonąć cuda naszego Nieba na spokojnie :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze na paralaktyk możesz dozbierać jeśli ci będzie konieczny :roll:

 

generalnie paralaktyk pozwala pokrętłami mikroruchów śledzenie obiektów i przy prawidłowym ustawieniu, korygowanie jedną osią zmian w pozycji obiektu spowodowanych ruchem obrotowym ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiem sie tedy jako użytkownik Regulusa, na Dobsonie właśnie... Generalnie to fajny sprzęt, oczywiście nie jest tez pozbawiony wad. Zacznę od zalet: kompaktowość i mobilność: na obserwacje znoszę go po schodach z 3-ciego piętra w jednym kawałku z montażem i ładuję do malucha w minutę, przypinając gumami do przedniego fotela. Aperturę ma to to wiekszą od popularnych 114-tek, co przekłada się na zasięg.

Teraz wady: Najpoważniejsza jest ten za niski montaż. Nie o to chodzi,że przy teleskopie trzeba siedzieć [to akurat może być zaletą], tylko że jest on za niski, aby dorosła osoba [mój wzrost ok. 180cm]na najniższym stołeczku wędkarskim mogła wygodnie obserwować, szczególnie obiekty nisko nad horyzontem. Z kolei szukanie czegoś w zenicie szukaczem wymaga prawie kładzenia sie pod teleskopem. Ja rozwiązałem problem dodając nóżki meblowe, teleskop zyskał na wzroście jakieś 12cm. Generalnie montaż powinien być wyższy o jakieś 15-20cm. Druga sprawa, dotyczaca raczej ogólnej"filozofii" tego teleskopu. Otóż wydaje mi się, że bez szkody dla mobilności i możliwości obserwacji DS Regulus mógłby miec ciut dłuższą ogniskową, rzędu 700-750mm Stosując okular Plossla 28-32mm zamiast 25mm można w takiej wersji utrzymać jasną , dużą źrenicę wyjściową [5mm przy 26x], nieco kosztem pola widzenia, które w Regulusie i tak jest spore [rzedu 1.7 st. bodajże]. Tubus wykonany jest [przynajmniej w moim egzemplarzu] ze znacznym naddatkiem długości w stosunku do aktualnej ogniskowej [650mm], wiec specjalnie nie zwiększyło by to jego gabarytów. W zamian dało by się zmniejszyc nieco lusterko wtórne, a przede wszystkim ułatwiło by to dobór okularów do obserwacji planetarnych, szczególnie, jeśli ktoś nie chce używać Barlowa. Oczywiście Regulus jest dedykowany głównie do DS, ale jako niezbyt duży teleskop [czesto jako tzw. pierwszy sprzęt] bedzie używany także do planet. Takie modyfikacje uczyniły by go bardziej uniwersalnym narzedziem, nie wiem na ile, takie mam po prostu subiektywne wrażenie.

Podsumowując - jest to fajny, lekki teleskop, na pewno niezły dla poczatkującego, szczególnie, jeśli musi się wozić na obserwacje za miasto, w wersji na Dobsonie jedyną poważną wada jest zbyt niski montaż. Z tym, że jako sprzet do DS ma stosunkowo niewielka aperturę. Jeśli możliwości finansowe pozwalają, doradzałbym jednak coś kalibru 150mm przynajmniej -ale to piszę z perspektywy delikwenta, majacego już apetyt na więcej [w DS], a to wymaga apertury, apertury, apertury... pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Jeszcze jedna rzecz, o której generalnie trzeba pamiętać w teleskopach Astrokraka, to szukacze bez krzyża celowniczego. Jest to pewien minus [dla mnie osobiście bardziej ze wzgledu na utrudnienie w justowaniu szukacza z telepem, niż same trudności w celowaniu na niebie], ale można temu łatwo zaradzić we własnym zakresie [dorobienie krzyża z nitek przyklejonych na diafragmie polowej okularu].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

W modelach De Lux na zamówienie klienta montujemy solidne nóżki meblowe o wysokości 15-20cm a i szukacze 6x30 pojawiły się u nas w wersji z krzyżem nitek :salu:

 

Ps. Czy Sugerujesz Jarosławie aby ogniskowa Regulusa była wydłużona do powiedzmy 750mm, czy takie są też odczucia jego pozostałych użytkowników, bo jeśli tak to zrobimy na przyszłość dłuższe Regulusy :lol:

Po to właśnie zbieram opinię o sprzęcia na forum aby trafić idealnie w gusta jego przyszłego użytkownika :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W modelach De Lux na zamówienie klienta montujemy solidne nóżki meblowe o wysokości 15-20cm a i szukacze 6x30 pojawiły się u nas w wersji z krzyżem nitek  

 

:) A ile ten model kosztuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Dodatkowo, jak zwykle można zamówić do Dobsonika:

 

System chłodzenia ASCT 300 zł

Dodatkowe nogi 100 zl

Półeczka pod okulary 50 zl

Szukacz 6x30 z krzyżem, obecnie bez dopłaty :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Co do sugestii z ogniskową, to jest to mój indywidualny pogląd. Rzecz w tym, że Regulus jest konstrukcyjnie wybitnie zorientowany na DS, jako F/5. Tymczasem dla wielu osób [tak było w moim przypadku] z racji ceny i gabarytów będzie to "starting scope", czyli pierwszy poważny sprzęt, używany do wszystkich obserwacji, podobnie jak teleskopy z licznej na rynku klasy 114/900 itp. Od tamtych różni się nieco większa aperturą. Koneserzy DS natomiast wybiorą coś większego, klasy 150-200mm. I tu pojawia się pewien problem użytkowy, mianowicie tak krótka ogniskowa 650mm wybitnie ogranicza dobór okularów do obserwacji planet, nawet, jak sie używa 2x Barlowa. Więc te 700-750mm częściowo rozwiazało by problem, bez znaczącej zmiany niewielkich gabarytów tego teleskopu, które sa jedną z istotnych jego zalet. Ceną za to byłoby głównie zmniejszenie pola widzenia, ale tu akurat można na tym nieco oszczędzić. Nie wiem, jak inni użytkownicy Regulusa, czy ich wrażenia pod tym kątem są inne czy podobne do moich. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.