Jump to content

Cirrus West


PiotrZ
 Share

Recommended Posts

Fotka z niedzielno-poniedziałkowej nocy . Nie stosowałem filtra mgławicowego (bardzo ciężko ustawić z nim ostrość ) 21 klatek x 40sek . Przydało by się zrobić drugą stronę Cirrusa i połączyć w mozaikę ale pogoda nie dopisuje .

 

cir1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Gratuluję ładnej fotki. Mam też pytanie: dlaczego ta gwiazda po lewej (domyślam sie, że jest to 52 Cyg) ma tak dużą obwódkę? Czy jest to efekt długich naświetleń, czy może obróbki (a może jednego i drugiego)?

Link to comment
Share on other sites

Obwódka wokół 52 Cygni jest już widoczna na surowej klatce więc nie wynika ona z obróbki . Czas ekspozycji także nie ma na to wpływu bo obwódka jest widoczna nawet przy 5 sek . Zdjęcie zostało zrobione tanim achromatem i być może to skutek aberracji . Nie widziałem tej gwiazdy zrobionej soczewką fluorytową , może tam obwódka byłaby mniejsza lub nie występowała by wcale . Jak wpadnie mi w ręce Oskarowe APO to zrobię dla porównania zdjęcie tego Cirrusa z widoczną gwiazdą .

 

Surowa klatka :

cirRaw%20.jpg

 

Dla porównania gwiazda Sheliak słabsza o 0,7 mag . Tu obwódka jest słabsza i jak sądzę to wynik aberracji . Są jednak takie gwiazdy jak Alnitak lub 52 Cygni gdzie obwódki są zdecydowanie większe i barwniejsze więc może problem jest bardziej złożony .

sheliak.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze jedno - jaki typ widmowy ma 52 Cyg? Czy robiles Piotrze zdjecie z filtrem - IR? Byc moze po prostu bardziej czerwona lub niebieska niz typowe inne gwiazdki, co byloby powiekszone abberacją achromatu.

 

Mysle ze silne niebieskie halo dookola niektorych gwiazd na moim ostatnim zdjeciu to efekt slabszer korekcji blekitu i fioletu w obiektywie APO bez reduktora / korektora.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Link to comment
Share on other sites

Według Celestronowskiego "The Sky" 52 Cygni ma typ widmowy K0 III. Podobnego typu (K2) jest też ta dosyć jasna (8.53 mag) gwiazdeczka widoczna na twojej fotce w górę i na lewo od 52 Cygni. A mimo tego na surowej klatce jej obwódka jest zupełnie minimalna. Więc wydaje mi sie, że decydującą rolę ma w tym wypadku jasność.

 

Skoro 52 Cygni do pomarańczowy olbrzym, to stosowanie filtrów UV chyba także nie da wielkich rezultatów.

 

Acha, Piotrze, Sheliak to typ A8, czyli prawie "pośrodku" widma. Pewnie dlatego jego obwódka jest znacznie mniejsza, co by się zgadzało z przewidywaniami Pawła.

Link to comment
Share on other sites

To wyjaśnia dlaczego niektóre gwiazdy mają sporą obwódkę a inne minimalną . W przypadku 52 na pewno przyczynił się też suwak : Saturation którym zwiększyłem nasycenie aby Cirrus był bardziej widoczny . :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Luki :shock: ten filtr to konieczność w jasnym achroamacie i bez niego zapomnij o jakiejkolwiek ostrości gwiazd na CCD :roll:

Link to comment
Share on other sites

Sklaniam sie ku przypuszczeniu ze pewnie jest tu kilka czynnikow:

a) abberacja chromatyczna refraktora

B) odbicia wewnetrzne miedzy plytka krzemu a okienkiem kwarcowym

c) rozpraszanie swiatla na mikrosoczewkach ktorymi sa przykryte pixele

 

Wszytskie te efekty lacznie moga powodowac duze halo dookola jasnych obiektow. Wystraczy ze 52Cyg jest dostatacznie mocno jasna i przy danym czasie ekspozycji pojawi sie halo.

 

a) zniknie w reflektorze lub znacznie zmniejszy sie w APO

B) nie ma rady

c) nowe chipy sa chyba jakos pozbawione tej wady

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
Stosowanie filtra IR Blocker zalecił mi mój nauczyciel podstaw CCD czyli PTL :salu:  . Bez filtra nie próbowałem ale nic straconego , dziś ładna pogoda we Wrocku .

 

To słuchaj Piotrze swojego Guru bo za prawdę powiada Ci że to konieczność a nie fanaberia, jak masz wątpliwości to po prostu sam sprawdź, to najlepsza metoda na naukę choć bardzo żmudna i bolesna na własnych błędach :salu:

Link to comment
Share on other sites

Luki  :shock:  ten filtr to konieczność w jasnym achroamacie i bez niego zapomnij o jakiejkolwiek ostrości gwiazd na CCD  :roll:

To było tylko takie pytanie z ciekawości. Nie zamierzałem, Broń Boże, nic Piotrowi doradzać. W końcu w kwestiach astrofoto i refraktorów jestem kompletna zielenina. Więc, Januszu, nie ma co się tu denerwować na begginiera.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.