Skocz do zawartości

Cirrus West


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Fotka z niedzielno-poniedziałkowej nocy . Nie stosowałem filtra mgławicowego (bardzo ciężko ustawić z nim ostrość ) 21 klatek x 40sek . Przydało by się zrobić drugą stronę Cirrusa i połączyć w mozaikę ale pogoda nie dopisuje .

 

cir1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję ładnej fotki. Mam też pytanie: dlaczego ta gwiazda po lewej (domyślam sie, że jest to 52 Cyg) ma tak dużą obwódkę? Czy jest to efekt długich naświetleń, czy może obróbki (a może jednego i drugiego)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obwódka wokół 52 Cygni jest już widoczna na surowej klatce więc nie wynika ona z obróbki . Czas ekspozycji także nie ma na to wpływu bo obwódka jest widoczna nawet przy 5 sek . Zdjęcie zostało zrobione tanim achromatem i być może to skutek aberracji . Nie widziałem tej gwiazdy zrobionej soczewką fluorytową , może tam obwódka byłaby mniejsza lub nie występowała by wcale . Jak wpadnie mi w ręce Oskarowe APO to zrobię dla porównania zdjęcie tego Cirrusa z widoczną gwiazdą .

 

Surowa klatka :

cirRaw%20.jpg

 

Dla porównania gwiazda Sheliak słabsza o 0,7 mag . Tu obwódka jest słabsza i jak sądzę to wynik aberracji . Są jednak takie gwiazdy jak Alnitak lub 52 Cygni gdzie obwódki są zdecydowanie większe i barwniejsze więc może problem jest bardziej złożony .

sheliak.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno - jaki typ widmowy ma 52 Cyg? Czy robiles Piotrze zdjecie z filtrem - IR? Byc moze po prostu bardziej czerwona lub niebieska niz typowe inne gwiazdki, co byloby powiekszone abberacją achromatu.

 

Mysle ze silne niebieskie halo dookola niektorych gwiazd na moim ostatnim zdjeciu to efekt slabszer korekcji blekitu i fioletu w obiektywie APO bez reduktora / korektora.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr IR Blocker mam na stałe zabudowany w zestawie . Może warto faktycznie spróbować z kombinacją filtrów minus UV . Znalazłem w sieci zdjęcie 52 Cygni zrobione raczej profesionalnym sprzętem i też ma sporą obwódkę .

http://orion.pta.edu.pl/apodmain/apod/ap040302.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według Celestronowskiego "The Sky" 52 Cygni ma typ widmowy K0 III. Podobnego typu (K2) jest też ta dosyć jasna (8.53 mag) gwiazdeczka widoczna na twojej fotce w górę i na lewo od 52 Cygni. A mimo tego na surowej klatce jej obwódka jest zupełnie minimalna. Więc wydaje mi sie, że decydującą rolę ma w tym wypadku jasność.

 

Skoro 52 Cygni do pomarańczowy olbrzym, to stosowanie filtrów UV chyba także nie da wielkich rezultatów.

 

Acha, Piotrze, Sheliak to typ A8, czyli prawie "pośrodku" widma. Pewnie dlatego jego obwódka jest znacznie mniejsza, co by się zgadzało z przewidywaniami Pawła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklaniam sie ku przypuszczeniu ze pewnie jest tu kilka czynnikow:

a) abberacja chromatyczna refraktora

B) odbicia wewnetrzne miedzy plytka krzemu a okienkiem kwarcowym

c) rozpraszanie swiatla na mikrosoczewkach ktorymi sa przykryte pixele

 

Wszytskie te efekty lacznie moga powodowac duze halo dookola jasnych obiektow. Wystraczy ze 52Cyg jest dostatacznie mocno jasna i przy danym czasie ekspozycji pojawi sie halo.

 

a) zniknie w reflektorze lub znacznie zmniejszy sie w APO

B) nie ma rady

c) nowe chipy sa chyba jakos pozbawione tej wady

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Stosowanie filtra IR Blocker zalecił mi mój nauczyciel podstaw CCD czyli PTL :salu:  . Bez filtra nie próbowałem ale nic straconego , dziś ładna pogoda we Wrocku .

 

To słuchaj Piotrze swojego Guru bo za prawdę powiada Ci że to konieczność a nie fanaberia, jak masz wątpliwości to po prostu sam sprawdź, to najlepsza metoda na naukę choć bardzo żmudna i bolesna na własnych błędach :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luki  :shock:  ten filtr to konieczność w jasnym achroamacie i bez niego zapomnij o jakiejkolwiek ostrości gwiazd na CCD  :roll:

To było tylko takie pytanie z ciekawości. Nie zamierzałem, Broń Boże, nic Piotrowi doradzać. W końcu w kwestiach astrofoto i refraktorów jestem kompletna zielenina. Więc, Januszu, nie ma co się tu denerwować na begginiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.