Skocz do zawartości

Burze - 21.07.04


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj ponownie przez Polskę przechodzi chłodny front atmosferyczny z burzami. Choć napływające powietrze jest tylko nieco chłodniejsze to i tak nad rozgrzaną Polską tworzą się potężne chmury burzowe, co najlepiej sprawdzić na zdjęciach satelitarnych.

 

Tu pięknie widoczne cumulonimbusy: http://www.chmi.cz/meteo/sat/NOAA/prod/me_...00407211146.jpg

 

I jeszcze zdjęcie zrobione dwie godziny wcześniej: http://www.chmi.cz/meteo/sat/NOAA/prod/me_...00407210955.jpg

 

Widać jak przez te dwie godziny chmury burzowe rozrosły się wzdłuż frontu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tu pięknie widoczne cumulonimbusy: http://www.chmi.cz/meteo/sat/NOAA/prod/me_...00407211146.jpg

 

 

Czy mi sie wydaje czy w linku powyżej te chmóry sa podswietlone błyskami od dołu ?

ale to by musiała byc jakas dłuzsza ekspozycja chyba ??

 

DaVe

 

Jeżeli masz na myśli te fioletowe obwódki, to są to cirrusy rozchodzące się na boki z rozrośniętych "kowadeł" Cb capillatus.

 

Dzisiaj w lotniczej sieci AFTN pojawia się ostrzeżenie dla pilotów o burzach nad Polską, powoli przesuwających się na E. Ich wierzchołki sięgają 30,000 stóp, czyli z grubsza 10km. Pamietam jednak, że kiedyś było ostrzeżenie o Cb do wysokości 35,000 ft :shock: I było ich multum, samoloty musiały latać wąskimi korytarzami między wypiętrzonymi, niemal pionowymi ścianami chmur. To dopiero musiał byc widok!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dopiero w górach była burza :shock: ,kilka osób oberwało od pioruna , w tym rodzina z dziećmi ( z drugiej strony w taką pogodę iść na Giewont -trzeba być skończonym idiotą - powinni płacić za głupotę).

Już od kilku lat nie widziałem tu takiej nawałnicy ,po 15 min. po drogach nie dało się przejechać , kałuże na 50 cm i więcej ,na dodatek nie miałem aparatu ba jechałem na spotkanie z kurierem ( który wiózł mi nowy sprzęt :salu: ), myślałem że nie dojedziemy na miejsce ,widoczność spadła nagle do metra.

Na szczęście sprzęt odebrałem i po kilku minutach zaczęło świecić słoneczko. :Cheers:

 

ps.I tu niejako przy okazji chciałem podziękować Piotrowi , Dawidowi i Adamowi :Beer:

A nastepna burza będzie "moja"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek nawijaj jak sprzet . Dotarł cały ? wszystko gra ? Kontrola jakości była ostra ( jeden aparat odpadł ) :salu:

 

Zeby nie było calkiem Of topic to cos mi sie widzi że jak sie nastawisz na ta burze to bedzie syndrom nowego sprzetu i 3 tyg pogody :) .

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dave sprzęt dotarł calutki ,tzn. w częściach ale trochę gwoździ i pozbijałem do kupy :mrgreen:

Masz rację nastawiałem się na burze a tu na złość ani jednej chmurki w tej chwili ,a szkoda że np. w nocy nie będzie piorunów tylko znów te gwiazdy ,gromady , mgławice jakaś droga mleczna widoczna z okna :salu:

Mówiąc całkiem "poważnie" to dziś wieczorem zrobię "Darki" na 30 sek. i Anetki na 1/250 sek :mrgreen:

A co to za sprzęt ... hm ... dodałem go w stopce ( w stopie ?)

Sorry trochę gadam głupoty ale jestem po kilku zastrzykach stomatologicznych a i nowy zakup odebrał mi jasność umysłu , kurde cieszę się :Cheers:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek darki rób na 300 sekund spokojnie bo przy iso 800 dopiero wtedy pojawia sie jakis lekki amp glow w rogu i ze 20 hot pixeli .( w sklepie robilem po 300 na iso 1600 ) przy iso 1600 sensowny czas wydaje sie byc przy 250 sekundach ale na niebie jeszcze nie mialem okazji tego testować.

 

Ps teraz to ja Ci zazdroszcze tego nieba. we wrocu milky way mi raczej nie wyjdzie ;). Ale dzis wstepnie jestem umówiony w obserwatorium u Piotra i zobaczymy co to to jest warte .

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się Darki na 300 sek a Anetki na 1/300 co by się uzupełniło jak przemnożę :mrgreen: .

Jak dziś coś wyjdzie z Drogi Mlecznej (co górale oscypki z niej robią :mrgreen: ) to nie omieszkam dać tu jakiegoś nowego wątku.

Adam pewnie nas przebije swoimi fotkami z CNB czyli Ciemnego Nieba Bieszczadzkiego.

ps. A miało być o Burzy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to obraz dzisiejszego zachmurzenia ze strefą burz w okolicach Wrocławia: http://www.chmi.cz/meteo/sat/NOAA/prod/me_...00407221315.jpg

 

Rano te burze powstały jeszcze na terenie Niemiec, więc wieczorem pewnie dotrą w rejon Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno już nie widziałem takiej dynamicznej burzy, jaka przeszła dziś na Wrocławiem. Gdy zbliżała się od zachodu przed 15 niebo wyglądało niemal jak na filmach łowców tornad :shock: Bardzo wyraźny kołnierz szkwałowy, w którym tworzyły się małe intensywne zawirowania, tak jakby zaraz miała się wytworzyć jakaś trąba, ale zaraz zanikały i pojawiały się następne. Wszystko to zmieniało się bardzo szybko, a niebo za kołnierzem było ciemnogranatowe. Gdy granica kołnierza doszła do zenitu nastąpiło bardzo gwałtowne uderzenie szkwału, w porywach do 20m/s. Po 20 min zaczął padać silny deszcz, a temperatura spadła z 29 do 19st. Niestety nie było zbyt dużo wyładowań, ale te które się pojawiały były bardzo silne. Burza nie spowodowała pewnie większych szkód, ale widok nieba gdy nadchodziła to był prawdziwy showtime!

Teraz front przesuwa się powoli na wschód i wieczorem zapewne dojdzie do Górnego Śląska.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. Dodam że bardzo niskie chmury zapierniczały z 15 st/s, a wiec bardzo szybko. Wiać musiało na gorze strasznie, ale u nas też nieźle DUŁO. :P

 

Osobiście lubię taką pogodę :) jeszcze lepiej jak jest czyste niebo, ale najgorzej jak są chmury i nic się nie dzieje :evil: :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.