Skocz do zawartości

MTO 11CA- bez układu Barlova.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem wymontować ze swojego MTO11 układ

ujemny barlowa i potestować go w astrofoto. Na oko

ogniskowa zmniejszyła się ok. 30%, jak będzie ze światłosiłą i ostrością w całym kadrze, dowiem się po

pierwszych próbach. Oczywiście żeby zogniskować

ostrość w aparacie, wykręcony jest kołek oporowy MTO

(na stałe zresztą) Wizualnie obraz w komorze negatywu

jest ostry na całej pow. kadru, co sprawdzałem na matówce z lupą w ręku, ale ostatecznie wykaże to zdjęcie. To wszystko dlatego że brakuje mi jaśniejszego

obiektywu w przedziale ogniskowej od 500-1000mm.

Ciekaw jestem czy ktoś tego próbował w astrofoto, lub

wizualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawi się winietowanie, krzywizna pola i chyba koma, sam to już dawno temu przerabiałem zaraz po komecie Halleya, ledwo to pamietam ale wynik mnie raczej zniechęcił, wyszła ogniskowa coś pod 680mm  czy 690mm    ??? :-/

Wszak to czasy mojego pierwszego Zenita 12 XP, ależ byłem wtedy z niego dumny, poszła wtedy na niego lwia część mojej pierwszej skromnej pensji  ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekam tedy na ostrzejsze i nie poruszone zdjątko aby móc ocenić aberracje brzegowe bez korektora ???

Wiesz Leszku ze nad M13 wyszła ci maleńka galaktyka spiralna ??? ??? ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nic trudnego jak się wie gdzie jest a odlądałem ją na wiosnę, niedawno Turowym działkiem 50cm i była ekstra widoczna przy 100x  ;D ;D ;D

Wyszło ciekawe porównanie na fotce Leszka widać tyle samo obiektów co okiem uzbrojonym w 50cm teleskop, ależ potęga drzemie w tym niepozornym MTO   :o 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już chciałem zaprotestować że G..o widać, ale jak obróciłem obraz o 90 stopni to faktycznie jest NGC 6207.

Jest dokładnie na godz 12 tej pionowo u góry.

Brawo Janusz, ale jestes spostrzegawczy.

Te noce spędzone "Pod rozgwieżdżonym niebem"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.