Skocz do zawartości

Zasilanie 12V


Szymoff

Rekomendowane odpowiedzi

Spróbuj ewentualnie podłączyć przetwornicę step down; niski koszt, do podłączenia 4 kabelki, regulowane napięcie wyjściowe, płytka jest gotowa, zmontowana. Zerknij na ofertę sklepu "Nowy Elektronik", w wyszukiwarce na stronie sklepu wpisz: 86807.

Sorry, że tak na raty, ale nie mogę wkleić bezpośredniego linka do sklepu...

 

Pozdrawiam.

Marek.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

 

dzisiaj przerobiłem zasilacz z xboxa. Działa. Daje 12,2V. Świeci na zielono zaraz po włączeniu. Zastanawia mnie tylko to, że miałem 4 zółte i 4 czarne przewody w wiązce z tym ,że jeden czarny i żółty miały mniejszy przekrój i łączyły się z grubszym odpowiednikiem. :g:

 

Następną parę przewodów chce wyprowadzić do sterownika grzałek - myslę o czymś takim celem regulacji każdej oddzielnie.

 

http://ekotaniej.pl/potencjoment-sciemniacz-do-tasm-i-listew-led-rgb-12v-do-108w-59032

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do sterowania grzałek planuję zastosować też ściemniacz za niecałe 15zł :

http://allegro.pl/sciemniacz-manualny-96w-8a-do-tasmy-led-warszawa-i4824306490.html

Untitled.jpg

 

Rozmontuję go z obudowy i wmontuje do pudełka z zasilaczem. Mam też takie pytanie czy jest możliwe zastosowanie takiego ściemniacza do uzyskania napięcia 7,4V do zasilania aparatu? Oczywiście myślę tu o ustawieniu napięcia 7,4 i zablokowaniu ściemniacza w takiej pozycji bez możliwości regulacji. Czy taki układ będzie wystarczająco stabilny żeby zasilać aparat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Temat zasilania do aparatu powraca. Niestety znajomy, którego prosiłem o wykonanie zasilania do tej pory nie znalazł czasu i już nie chcę mu zawracać głowy.

 

Do zasilania Canona nie polecam czegoś takiego, bo zapewne nie ma tam dobrego stabilizatora, o ile w ogóle jakiś tam jest. Lepiej poszukać gotowej płytki z LM2576 lub 2596.

Jeżeli chodzi o ten ściemniacz to poniżej zdjęcia jak wygląda w środkuDSC_0032_01.JPGDSC_0031_01.JPG widzę że jest chyba stabilizator 7805. Oczywiście nie znam się na tym i jeżeli to rozwiązanie nie jest stabilne to wolę nie ryzykować.

Czy ta przetwornica step down, o której pisał Marek będzie lepszym rozwiązaniem? Widzę, że jej koszt jest niewielki a rozwiązanie proste więc wydaje się w moim przypadku idealne.

http://ovh.nowyelektronik.pl/product.php?id_product=86807

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Temat zasilania do aparatu powraca. Niestety znajomy, którego prosiłem o wykonanie zasilania do tej pory nie znalazł czasu i już nie chcę mu zawracać głowy.

 

Jeżeli chodzi o ten ściemniacz to poniżej zdjęcia jak wygląda w środkuattachicon.gifDSC_0032_01.JPGattachicon.gifDSC_0031_01.JPG widzę że jest chyba stabilizator 7805. Oczywiście nie znam się na tym i jeżeli to rozwiązanie nie jest stabilne to wolę nie ryzykować.

Czy ta przetwornica step down, o której pisał Marek będzie lepszym rozwiązaniem? Widzę, że jej koszt jest niewielki a rozwiązanie proste więc wydaje się w moim przypadku idealne.

http://ovh.nowyelektronik.pl/product.php?id_product=86807

Jest to stabilizator 5 V DC typ 78L05 ale to "maleństwo" w obudowie SOT-89 ma max. prąd wyjściowy 0,1 A ! ( mówi o tym literka L w symbolu ) i raczej służy do stabilizacji napięcia dla elektroniki "wewnątrz" ściemniacza. Tak w ogóle to ten ściemniacz ma zakres regulacji napięcia wyjściowego od 12 do 24 V DC ( jeśli to jest ten ze zdjęcia kilka postów wyżej ). Do zasilenia CANON-a potrzebne jest napięcie 7,4 V do 8,1 V ( w zależności od modelu ) i prądzie wyjściowym do 2 A. Moim zdaniem przedstawiony przez Kolegę ściemniacz absolutnie się do tego nie nadaje... Dla tej przetwornicy którą wcześniej "podesłałem" przy podaniu 12 V z zasilacza XBOX na jej wejście, to na wyjściu Kolega będzie mógł ustawić sobie odpowiednie napięcie a i prąd wyjściowy też jest OK - do 3 A. Trzeba jeszcze pamiętać o:

1. napięcie pod nominalnym obciążeniem może trochę się obniżyć o kilka dziesiątych volta ( rzecz normalna ) i dobrze je doregulować potencjometrem - jest na płytce przetwornicy,

2. przy większym prądzie ( powyżej 2A ) dobrze by było założyć na stabilizator w przetwornicy kawałek radiatora np. jakaś blaszka aluminiowa a miejsce styku radiator-stabilizator trzeba przesmarować pastą termoprzewodzącą. Z autopsji, cytuję: "... a pasta do zębów nie może być ? przecież też jest biała !..." - pasta do zębów się do tego celu nie nadaje :-)).

 

Pozdrawiam.

Marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Ostatecznie zdecydowałem się na to rozwiązanie, o którym wcześniej pisałeś z przetwornicą step down. Już wszystko do zrobienia skrzyneczki mam. Brakuje mi tylko czasu:).

 

 

1. napięcie pod nominalnym obciążeniem może trochę się obniżyć o kilka dziesiątych volta ( rzecz normalna ) i dobrze je doregulować potencjometrem - jest na płytce przetwornicy,

 

Właśnie zastanawiałem się dlaczego wszyscy piszą o napięciu 8V do zasilania aparatu skoro na baterii jest napisane 7,4V ale gdzieś doczytałem, że przy ustawieniu 7,4V aparat wskazywał, że bateria była prawie rozładowana i nie wszystkie funkcje aparatu działały. Ja chcę zasilać Canona 450D, jeżeli ktoś wie jakie powinno być ustawione napięcie w przypadku tego modelu to proszę o info, chociaż to żaden problem najwyżej tak jak piszesz będę kombinował z potencjometrem żeby dobrać odpowiednią wartość (miernik napięcia mam).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.