Skocz do zawartości

Czy ta lornetka byłaby dobrym wyborem?


bartek3pl

Rekomendowane odpowiedzi

Lornetka Celestron SkyMaster 15x70 link: http://astromarket.pl/lornetki-1/lornetka-celestron-skymaster-15x70.html.

 

Czy ta lornetka byłaby odpowiednia dla początkującego? Posiadam starą myśliwską lornetkę (7x50) po dziadku, którą obserwuje niebo od 2 tygodni (wiem bardzo krótko). To jest maksymalny wydatek, choć i tak obawiam się, że wydam 300 zł a po miesiącu może mi się znudzić i lornetką w zakurzony kąt pójdzie.

 

Czytałem, że najlepiej dwie lornetki z mniejszym i większym przybliżeniem, a ja właśnie taką już posiadam lornetkę z mniejszym powiększeniem, bardziej wygodną bez statywu, z większym przeglądem nieba. No i teraz właśnie zamierzam kupić z większym przybliżeniem tego Calestrona.

Edytowane przez bartek3pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,polecam ci jak najbardziej tą lornetke.W tej cenie nie znajdziesz nic lepszego o tych parametrach,będzie lepsza od tej 7x50,większa apertura równa się większy zasięg gwiazdowy.Sam mam takową i jestem zadowolony,pomyśl o jakimś żurawiu lub statywie,z ręki obserwuje się niezbyt wygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tego Celestrona. Moim zdaniem za te pieniądze jest bardzo w porządku - jakość obrazu w nocy i za dnia jest całkiem dobra. Na pewno będzie duża różnica w stosunku do 7x50 :) Jeśli lubisz obserwacje lornetkowe, to na pewno ma sens taki zakup. Wiele obserwacji nim wykonywałem bez statywu i nie jest łatwo, ale da radę. Jak na lornetkę 15x70 jest jeszcze dosyć lekka, ale powiększenie robi swoje i drgania rąk czasem są irytujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam SkyMastera 15x70. Jakościowo szału nie ma, ale za te pieniądze jest O.K. Różnica w zasięgu w stosunku do lornety 50mm będzie naprawdę znacząca, większe powiększenie też gra istotną rolę przy oglądaniu obiektów o małych rozmiarach kątowych, typu gromady kuliste czy mgławica planetarna M27. Przykładowo ta ostatnia jest w przeciętnych warunkach prawie nie do zidentyfikowania przez początkującego w taniej lornecie 10x50 -po prostu wygląda jak gwiazda. W 15x70 był to wyraźny obiekt mgławicowy. Różnica jest naprawdę konkretna.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Bartku, mam nadzieję, że masz jakaś sensowną mapkę/atlas nieba do podręcznego użytku + latarka z czerwonym filtrem/diodą. Bez tego na dłuższa metę nie pociągniesz. Mapka, aby była przydatna do współpracy z lornetką/małą lunetą musi mieć zasięg gwiazdowy minimum 6.5mag, optymalnie 7-9mag. Możesz też sobie drukować mapki z programu planetaryjnego. Udanej zabawy! W razie problemów (na początku wyszukiwanie mniej oczywistych obiektów może być nieco uciążliwe, kwestia wprawy) pytaj śmiało o rady.

Edytowane przez Jarek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.