Skocz do zawartości

Prosze pomozcie


Łukas

Rekomendowane odpowiedzi

Pisalem juz wczesniej o pomoc w wyborze sprzetu.Teraz mam wlasciwie to samo pytanie-tak sie jakos szczesliwie zlozylo ze uzbieralem troche wiecej i teraz mam do dyspoycji ok 1400-1500zl(a juz sie bralem za wypisywanie zamowienia).Moje pytanie do was-czy zamiast tego malego refraktorka(80mm) nie lepiej zainwestowac w Polluksa?Oba to dosc jasny sprzet dlatego wydaje mi sie ze do DS sie nadaje.Jesli jestescie za Polluksem to powiedzcie mi tylko jaki zestaw okularow do niego najlepiej dokupic?

Dziekuje za pomoc i dziekuje za cierpliwosc

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Polluksa to posiada ten teleskop P@weł astroforumowicz a wkrótce ja go bede miał. Tylko weź pod uwage ze teleskop ten z jednym okularem 25mm kosztuje powyżej 1500zł, a z kolei dodatkowe okulary pociagają następne koszty :roll:. Może lepiej kupić Tała 110mm??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i czad, to jest właśnie to, co Ci doradzałem do obserwacji komet w którymś tam poprzednim poście - dobson 15cm za 1,500zł :D W zestawie jest już plossl 25mm, co da Ci powiększenie 30x, do głębszych wizji DS proponowałbym szerokokątnego Antaresa W70 8.6 albo 5.8mm (5.8 powinien też wystarczyć do planet). To jest koszt 300zł, ale warto z czasem dokupić, bo to dobre okulary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiększenie to ogniskowa obiektywu przez ogniskową okularu, w twoim przypadku 130x. Barlow to jest pewien pomysł (koszt ok. 100zł), w tym przypadku mógłbyś wziąć Antaresa W70 8.6mm, co dało by Ci piękne widoki DS przy pow. 87x, a z barlowem 2x zestaw planetarny z pow. 175x (chyba powinien wydolić z takim powerem). Niestety nie sprawdzałem jak się zachowuje szerokokątny Antares z barlowem, ale biorąc pod uwagę jakość tych okularów powinno być OK. Z tańszych okularów masz do wyboru tylko plossle. Jeżeli jesteś pewny, że nie możesz sobie pozwolić na Antaresa, to kupuj plossla, w końcu to tez są całkiem dobre okulary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko Plossle z krótką ogniskową = bardzo mała odległość od źrenicy, co dla wielu może być dyskofortem nie do zniesienia. Sam nabyłem PL 6mm i po jednej nocy natychmiast zadecydowałem się na Antaresa W70 5.8 mm. Naprawdę warto wydać te 365 zł (obraz M13 powala, przynajmniej mnie!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Lepiej jednak ostrzec początkującego, że ta niska cena Plosslów z czegoś wynika. Zresztą tyczy się to tylko ogniskowych < 10mm - przy większych Plossle sprawują się bardzo dobrze, a sam ze swojego 20 mm jestem bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.