Skocz do zawartości

Lantan czy Barlow?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Szczerze mówiąc to zrobiłbym to już dawno ale uważam że o dokładne dane co do okularów dostępnych w Polsce można poprosić samych producentów i dystrybutorów. Wtedy zawsze można na nich zwalić zciemnianie. Co do cen można je załączyć jako umowne. O ile wiem specem jest Rysiek.

 

Fajny jest ten arkusz z mojego FTP'a bo wystarczy wpisać parametry swojego teleskopu i marzyć jakby to było świetnie spoglądać przez taki czy taki okular.

 

http://www.astronomia.net.pl/martel/downlo...ie_okularow.xls

 

P. S. Dostałem też od Darka (EL Capitano)świetny arkusz ale nie śmiem go upubliczniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, o który arkusz chodzi (było kilka do różnych zastosowań), ale nie widzę przeciwwskazań do jego upublicznienia. Rozesłałem już tego trochę do chętnych w całej Polsce i trochę dziwne by było, gdybym tu się wzbraniał   :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak, Martel.

Ten arkusz służy JEDYNIE do określania parametrów optycznych zestwów "teleskop-okular". Wystarczy wklepać tam na żółtych (i - opcjonalnie - pomarańczowym) polach dane swojego sprzętu.

"Prawdziwe pola widzenia okularów" to jeden z wątków mojego przygotowywanego artykułu. Na arkuszu, który właśnie opublikowałeś nie ma żadnych "prawdziwych pól", jest tylko miejsce na wpisanie parametrów swoich okularów i porównanie, ile który daje w zestawieniu z danym lustrem reflektora lub obiektywem refraktora.

O "prawdziwych polach" będziemy mówić, gdy ujawnię rzeczywiste ogniskowe tych najpopularniejszych w Polsce średnio tanich okularów i ich rzeczywiste pola widzenia po uwzględnieniu wielkości tych ogniskowych.

Część wyników mojej pracy znajduje się w Astrokrakowej tabeli okularów na

http://www.astrokrak.pl/akcesoria.html

jednak bez dokładnych ogniskowych.

 

Powtarzam, wskazany przez Ciebie plik służy jedynie, po wklepaniu danych swojego sprzętu i akcesoriów, do obliczania niektórych parametrów zestawów optycznych.

TO NIE JEST ZESTAWIENIE ŻADNYCH PRAWDZIWYCH PÓL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiałem Darku i poprawiłem post wyżej.

 

Czekamy z niecierpliwością na Twój artykuł dotyczący faktycznych pól okularów na polskim rynku.

 

Darku a jak odniesiesz się do poprzedniego arkusza, który umieśiłem w poprzednich postach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moglibyscie Panowie Eksperci

napisac dla lajkonikow takie info

jakie okulary powinno sie posiadac w std wyposazeniu przy danym telekskopie np. ja mam 150/900 i powinienem miec 45, 90,120 etc. aby nie kupowac czegos co mi jest niepotrzebne a zakup bedzie wynikal z mojej niewiedzy

pozdrawiam

 

PS.

Wiem ze troche nieskladnie ale jest poniedzialek i jestem przed druga kawa w pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziel średnicę lustra wyrażoną w mm przez pożądane powiększenie i wyjdzie Ci przybliżona ogniskowa okularu, który musiał byś mieć. Np w Twoim przypadku wariant 1

 

(150cm)  1500/45=33,(3)

 

szukanym przez Ciebie okularem będzie np. okular Plosl 32mm

itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Marcinie to temat rzeka i nie ma jednoznacznego rozwiazania ???

Okulary kupujemy pod kątem swoich preferencji a nie mając ich jeszcze powinniśmy kupić zestaw startowy składajacy się z okularu dajacego powiększenie planetarne dla początkujących w przybliżeniu  równe średnicy  teleskopu i drugi do małych powiększń mgławicowych o powiększeniu około 0,2 do 0,3  średnicy lustra wyrażonej w mm.

Potem przy zakupach low budget można dokupić barlowa 2x i na poczatek napewno wystarczy.

przy wyższym budżecie zakupów polecam do Planet komfortowego i jakościowego Lantana a do mgławic też długoogniskowy okular SWA lub UWA aby uzyskać dużą źrenicę wyjściową (do 5 - 7mm)

Niestaty takie zakupy mogą przewyższyć nawet ceną zakup głównego teleskopu ale naprawde warto, płaci się za jakość i za komfort obserwacji   :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym Marcinie pamiętaj kiepskie okulary będziesz równie często wymieniał jak słabiutki teleskop, albo podarte rękawiczki.

 

Warto się zastanowić i kupić sobie powiedzmy dwa porządne okulary, a po dokupieniu barlowa mieć cztery powiększenia.

 

Proponuje dla 150/900, w związku z dość krótką ogniskową twojego teleskopu:

26 mm SPL w ofercie "Astrokraka" daje u ciebie 35x z barlowem 2x-70x, 3x-105x.

lantan 7,5 mm planetarny daje u ciebie 120x a z barlowem 2x-240x.

 

Kombinacje mogą być różne. Generalnie do powiększeń mniejszych niż 30x proponuje lornetkę powiedzmy 20x60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

a oto moje trzy grosze zapowiedziane w temacie "Barlow zagadka"

 

obraz LVW22mm tj jakieś 42x z Barlowem 2X czyli razem 84x jest zdecydowanie gorszy od obrazu w okularze LV10 dającym 92x.  Wydaje mi się, że widzę wyraźne pogorszenie.  Ponoć Barlow ten jest wysokiej klasy z powłokami itd.  

 

Pewnie, że Barlow daje elastyczność, ale spadek jakości jest jednak widoczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co napisał Krokodyl potwierdza także moje doświadczenia. Ładny jasny obraz w SP 25mm, a z barlowem x2 obraz już niestety mniej ostry, a nadto jakby ciemniejszy. Z drugiej strony w lantanie też występuje przyciemnienie obrazu, tylko oczywiście ma to swój cel do obserwacji planet. Ja w każdym razie jak nie ma b.dobrych warunków z barlowa nie korzystam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo Ja :)

jak nie ma potrzeby to nie korzystam z barlowa,

ech jak odlożę kasę to kupię tego zooma Soligora i zobaczymy jak sie sprawuje jednakże rozmawiałem z taką jedną firmą z Poznania która stwierdziła że sie wycofuje z Soligorow ponieważ jakość jest nieadekwatna do ceny

pozdro :)

 

I dlatego wycofuje się ta firma ze sprzedaży detalicznej bo brak wyszkolonego personelu do ich prawidłowego złożenia, to specjalistyczny towar a nie konfekcja. Odsprzedają je mnie, ja robię poprawki, lifting i justowanie a po nich jakość jest już reve w stosunku do ich ceny na naszym rynku  8)

 

Janusz P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Oskarze to czegoś tu nie rozumie. Bo z wypowiedzi powyżej dziwi cię to, że obraz po podwojonym powiększeniu jest ciemniejszy.

 

No przecież to jest normalne. Czym większe powiększenie tym obraz jest ciemniejszy i to bez względu na to jakiej jakości czy jakiego rodzaju użyjemy okularu, czy zestawu Barlow okular.

 

Barlow, w przypadku powiedzmy 2x, to przecież podwajacz ogniskowej, więc 100RS to wtedy 100/2000 i f:20.

 

Reasumując paramert przyciemnienia obrazu przy większym powiększeniu nie jest wyznacznikiem jakości zastosowanej optyki, chyba, że obydwa porównywane zestawy okularów mają to samo powiększenie wyjściowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowanie trochę większych powiększeń do DS jest zasadne w mieście gdzie mamy jasne tło nieba :D:D:D

Kwestia czy okular z Barlowem czy krótszy okular czy Zoom nic tu nie ma do rzaczy   ;););)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskarze światłosila jest bardzo ważna tylko przy astrofoto a w aplikacjach wizualnych operuj zawsze źrenicą wyjściową Teleskopu jako wskaźnikiem jasności obrazu w okularze a zrozumiesz o czym piszemy   :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do DS można stosować krótkoogniskowe okulary jednak obrazy obiektów mgławicowych będą tym mniejsze obszarowo im większe powiększenie będziesz używać.

 

Poprostu jeśli chcesz stosować większe powiększenie do DS i mieć mniej więcej taką samą jasność obiektów mgławicowych to ze wzrostem powiększenia musisz też zwiększać zdolność zbierania światła instrumentu optycznego.

 

A więc do naprawde dużych powiększeń DS, szczególnie do mgławic, powiedzmy powyżej 200x trzeba mieć działo o średnicy 350 mm i większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakie jest optymalne powiększenie do DS? Czy przy średnicy obiektyu 100mm f/10 power 40x jest wystarczający czy lepszy jest 80x? Jakie jest max dopuszczalne powiększenie? Dopytuję bo wcześniej nie poszukiwałem takich obiektów a interesuje mnie to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.