Skocz do zawartości

Który teleskop


Tomaszkotarski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zaczynam zabawę z oglądaniem kosmosu :)

 

Chciałbym wydać tak z 1000 zł na swój pierwszy teleskop. Czy możecie mi doradzić jaki byłby najlepszy ? Obserwacje chciałbym prowadzić i z balkonu w mieście i w domku na wsi.

Myślałem coś typu Teleskop Sky-Watcher Synta R-102/500 AZ-3 ??

Ogólnie chciałbym oglądać mgławice oraz dalsze planety układu słonecznego. Nie chodzi mi o taki obraz jak w teleskopach za 300 zł że tylko zarys planety. Coś lepszego, większego :D

 

Co byście poradzili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo istotne mogą okazać się parametry balkonu. Szerokość, wysokośc barierek, jak jest położony.
Najlepiej na południe. Trzeba sobie przeanalizować operowanie teleskopem w takich warunkach.
I czy zobaczy planety nad barierką (pomocny jest darmowy program Stellarium do uzyskania w necie).

 

 

Jowisz, nawet w najkorzystnieszych warunkach astronomicznych jest (pozornie) ponad 30x mniejszy niż Ksieżyc, więc znaczące powiększenie ma znaczenie.

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-pyrex,d781.html

Ten ma zdecydowanie najwięszke możliwości optyczne (i uniwerasalność tak do planet jak i do mgławic)
ale podkładanie mu stojaków itp na balkonie to za ciężka walka chyba. ;)

 

 

Druga (pod względem "mocy") i dość uniwersalna konstrukcja (ale łatwiejsza do używania na balkonie - o ile to sprawdzisz!

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bkp15075eq3-2,d699.html



Dalej, mniej już mgławicowe (chyba że pokombinujemy z dodatkowymi okularami długoogniskowymi 32-40mm - to będzie jako tako) to

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk1021eq3-2,d704.html

Wiem, że ta luneta wykracza poza zakres ceny ale może uda sie wynegocjowac mniejszą w jakims sklepie (niekoniecznie tym co podałem, warto poszukać).

Natomiast luneta SkyWatcher 90mm/900mm na EQ3 (miałem to) prawie mieści się w Twoim zakresie cenowym i jest to najskromniejsze minimum jakie ja bym rozważał na Twoim miejscu.

Niemniej stosunek "radości" z pozornej powierzchni obserwowanego obiektu (przy takiej samej szczegółowości)
jest między lunetą 100mm, a 90mm jak 5:4 (100^2 : 90^2) i trzeba wybrać czy dopłacamy dość sporo czy nie za to :)

Wariant bardzo asekuracyjny (finansowo ostrożny) to ta sama luneta SkyWatcher 90/900 na AZ3 bo wtedy kosztuje zaledwie 600 zł a da prawie taki sam obraz Jowisza jak w 90/900 na EQ3 w zakresie powiekszenia 90x (może mniej stabilny chwilami), jednak na eq3 masz w zestawie też Barlow co daje podwojnie powiększenia gratis. Teoretycznie młody człowiek ze swoim wzrokiem już w powerze 90x wykorzystuje dosyć dobrze zdolność rozdzielczą teleskopu 90mm ale co komfort to komfort (180x). Niemniej okular ok 6mm można z czasem (lub od razu) dokupić do tego na AZ3.

Na koniec dodam, że ten co napisałeś 102mm/500 na AZ3 jest raczej do mgłwic (itp) ale pojęcie o Jowiszu da (nie każdemu tak zwana abberracja bardzo przeszkadza) zwłaszcza jak dokupisz kiedyś dobry okular krótkoogniskowy (np 4mm).
Jeśli zdecydujesz sie kupić coś używanego (np na naszej giełdzie) to otwiera się więcej możliwości.
Tak to widzę ale poczekaj jednak na uwagi innych forumowiczek i forumowiczów.

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.