Skocz do zawartości

CO TO BYŁO


BugsBunny

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj podczas obserwacji wpatrywałem się w CYGNUSA około godziny 23:40 przed gwiazdą DENEB zauważyłem duże i bardzo jasne lecz nie ostre kółko a w nim ciemniejsze. Całość przypominało pierścień. Widziałem go przez 0.5s Pokazało się przy DENEB i poleciało przed CYGNUSa. Poruszało się bardzo szybko i przeleciało około 5 stopni na niebie. Było wielkości około połowy księżyca takżę odrazu rzuciło się w oczy.

Co to mogło być :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jestes pewny, ze to nie byl odblask w lornetce? Kiedy jakies rzeczy widzi sie bardzo krotko, nie mozna zazwyczaj dokladnie tego opisac, gdyz wyobraznia bierze gore nad pamiecia. Mogles zobaczyc odblask, a potem nad tym myslales i doszedles do wniosku ze to jakis rzeczywisty obiekt (?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysoce prawdopodobne wydaje mi się wystąpienie odblasku - flary rzucanej przez jednego z satelitów Iridium. Więcej na temat tych i innnych satelitów (efemerydy) znajdziesz na www.heavens-above.com. Dla mnie za tym przemawia też czas trwania zjawiska - reszta efektów to może być wrażenie subiektywne. Mógłby też być to mateor nadlatujący prościutko w twoim kierunku, lecz flara Iridium wydaje mi się bardziej prawdopodobna.

Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysoce prawdopodobne wydaje mi się wystąpienie odblasku - flary rzucanej przez jednego z satelitów Iridium. Więcej na temat tych i innnych satelitów (efemerydy) znajdziesz na www.heavens-above.com. Dla mnie za tym przemawia też czas trwania zjawiska - reszta efektów to może być wrażenie subiektywne. Mógłby też być to mateor nadlatujący prościutko w twoim kierunku, lecz flara Iridium wydaje mi się bardziej prawdopodobna.

Pozdrowionka

 

Marek, weź jednakowoż pod uwagę, że ani meteor stacjonarny, ani rozbłysk Iridium nie wygląda jak świecący obważanek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmurka na lini widzenia mogłaby rozproszyć światło do postaci krążka - ale jeszcze ta dziurka w środku... - o ile nie była sugestią. Niestety zmysły ludzkie w tym wzrok nie potrafią odbierać bodźców takimi jakimi są, tylko od razu poddają je interpretacji. Czy rzeczywiście było tak tym razem? - trudno powiedzieć. Kiedyś w czasie lornetkowej obserwacji gwiazd zmiennych przez pole widzenia przeszła mi niewielka mgiełka (tak to zarejestrował mój mózg). Czy był to odblask? czy jakoaś mikrokometa akurat mijająca Ziemię? - tego już się nie dowiem, ale wskazanie raczej na odblask.

Ciekaw jestem innych teorii n/t Twojej obserwacji.

Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w czasie lornetkowej obserwacji gwiazd zmiennych przez pole widzenia przeszła mi niewielka mgiełka (tak to zarejestrował mój mózg). Czy był to odblask? czy jakoaś mikrokometa akurat mijająca Ziemię? - tego już się nie dowiem, ale wskazanie raczej na odblask.

Ciekaw jestem innych teorii n/t Twojej obserwacji.

Pozdrowionka

 

Wiecej na temat obserwacji swiecacych mgielek bylo w niedawnym temacie "Czy to mogły być Perseidy, czy może Satelity?" w dziale Meteory i Meteoryty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.