Skocz do zawartości

Guiding na poziomie +- 2,8 arcsec


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, wczoraj odpaliłem po kilku miesiącach swój setup po przeprowadzce w ciemniejsze rejony Warszawy.

Montaż NEQ6 synscan, sw80 ed + FF 0,85,szukaczo-guider oriona 162mm + QHY5 mono

Mam pytanie czy guiding takiego setupu na poziomie +- 3 arcsec jest dobrym wynikiem czy jest jeszcze nad czym popracować? Dodam jeszcze, że dołożylem do setupu HUB'a USB i grzałek na refraktor więc przybyło kabli i być może pojawiły się jakieś "ciągnięcia". Gwiazdki są OK. Korzystając ze wzoru 57,3*3600*rozmiar pixela 40d (5,40 mikrona) wychodzi 1175,796. Dzieląc teraz ten wynik przez ogniskową czyli 510mm otrzymujemy wielkość 2,3 arcsec na pixel. Przy założeniu, że nie chcemy mieć więcej jak 2 pixele pojechanej gwiazdki (po jednej z każdej strony) to powinniśmy mieć guiding na poziomie 2*2,3 a więc 4,6 arcsec. Mój guiding jest na poziomie +-2,8 i 3 a więc razem 6 arcsec. Do jakich wartości udaje wam się guidować wasze montaże NEQ6 lub podobnej klasy?

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam skale 1,1"/px i duuużo cięższy setup niż Twój. Ostatnie moje zmagania na których możesz obejrzeć gwiazdki są tu:

http://astropolis.pl/topic/27194-jednoklatkowce/?p=565585

i tu:

http://astropolis.pl/topic/47987-ngc-3718/?do=findComment&comment=565474

 

Warunki były bardzo wietrzne. Moim zdaniem jeśli nie schodzisz ze skalą poniżej 2" to nie masz co się obawiać o jakość prowadzenia eq6. Teraz guiduję oagiem, ale na poprzedniej tubie (skala 1,7") miałem zewnętrzny refraktor. Występował dryf, ale widoczny był dopiero gdy porównywało się wszystkie klatki z nocy. Na pojedynczych ujęciach nie było go widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli u mnie przy skali 2,3 arcsec/pixel wynik +-3 arcsec (sumarczynie 6 arcsec) powinno być w pełni zadowalające. Pytam bo myślę o tubie 150/750 i przy tej ogniskowej będzie już pewnie wyraźnie gorzej zakładając obecną jakość guidowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kirien możesz mi powiedzieć jaki powinienem mieć arcsec, przy takim setupie :

SW 150-750 z atikiem 314E ( pixel 4,7) guiding sw 400mm z DSI (pixel 7,5) ??

 

Pytam bo zauważyłem że czasami mam pojechane gwiazdki przy gładkim wykresie.

Właściwie jakie ustawienia powinienem mieć przy tym setupie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest u Ciebie? :) Nagraj sobie log z sesji i następnie w pecprep sprawdź jakie skoki ma twój montaż. Nie sądzę by pojedynczy pik przekroczył jedną sekundę kątową. Jeśli w piątek będzie pogoda to postaram się pokazać jak to u mnie wygląda.

 

@Nowok76 wklep swoje parametry tutaj: http://www.12dstring.me.uk/fovcalc.php

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kirien możesz mi powiedzieć jaki powinienem mieć arcsec, przy takim setupie :

SW 150-750 z atikiem 314E ( pixel 4,7)

Wzory przydatne w astrofotografii

76d5f9f725bed501b5b09c8f4eb00911.png

Za d podstaw wielkosc piksela, zamiast oryginalnej dlugosci boku.

Wychodzi mi

1.29" / pixel.

http://www.google.pl/search?q=2*arctan%284.7*10^%28-3%29%2F%282*750%29%29+in+arcsecond

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ustawieniach phd podaje się wielkość pixela kamerki guidujacej czy detektora ??

Wielkość pixela w kamerce guidującej - to sam w ustawieniach montażu przy łączeniu z montem - masz opcje na podanie ogniskowej i chodzi właśnie o podanie ogniskowej guider'a.

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.