Skocz do zawartości

Wybór pierwszego teleskopu


adipriv

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamierzam kupić pierwszy teleskop nowy lub używany, interesuje mnie sprzęt do ogladania głównie planet i księżyca bo reszty obiektów tak nie umiem szukać a nie wiem jak bardzo mnie to wkręci, i druga sprawa chciałbym zeby teleskop nie był duży myślałem że rozmiarowo coś takiego http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bkmak102eq2,d819.html, ewentualnie dłuższa tuba ale nie chce czegoś w stylu Synty (zwierciadlanego) co byście polecili w przedziale do max 1500zł ? pozdrawiam.

Edytowane przez adipriv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz czy mieszkasz na wsi czy w mieście.

Rozwiń może co masz na myśli "bo reszty obiektów tak nie umiem szukać". Czyli już czymś próbowałeś szukać DS-ów (galaktyki, mgławice itp. - obiekty po za Układem S.) ? Czy może znalazłeś a się nie podobały ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz czy mieszkasz na wsi czy w mieście.

Rozwiń może co masz na myśli "bo reszty obiektów tak nie umiem szukać". Czyli już czymś próbowałeś szukać DS-ów (galaktyki, mgławice itp. - obiekty po za Układem S.) ? Czy może znalazłeś a się nie podobały ?

 

 

No własnie nie umiem ich znaleźć może potem ogarnę ale nie wiem mieszkam w mieście ale na osiedlu domków jednorodzinnych, miasto 20tys osób, narazie interesuje mnie głównie układ słoneczny, a własnie i co myślisz o tym urządzeniu które dają do teleskopów do wpisywania współrzędnych i teleskop się sam nastawia na obiekt dobre to jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie zawodności to z tego co wiem to dobry jest GoTo. Są jego zwolennicy i przeciwnicy tego systemu naprowadzania. Ja jestem przeciwnikiem w szczególności do planet. Jeśli nastawiasz się na US to moim zdaniem szukaj używanego maka 127 mm i do tego montaż EQ 3-2 z napędem na jedną oś. Po co tu ładować GoTo które nie jest tanie jeśli planety widać nawet z dużych miast więc ich znalezienie po kilku nocach to kwestia sekund. Masz zamiar jeździć z tym teleskopem gdzieś ? Obserwacje z balkonu ?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No własnie nie umiem ich znaleźć może potem ogarnę ale nie wiem mieszkam w mieście ale na osiedlu domków jednorodzinnych, miasto 20tys osób, narazie interesuje mnie głównie układ słoneczny, a własnie i co myślisz o tym urządzeniu które dają do teleskopów do wpisywania współrzędnych i teleskop się sam nastawia na obiekt dobre to jest ?

 

Dla mnie odnajdywanie obiektów to bardzo duża frajda, przy okazji poznajesz niebo. Pooglądaj sobie gwiazdy w jakimś komputerowym programie, weź obrotową mapkę nieba i... delektuj się astronomią :)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie zawodności to z tego co wiem to dobry jest GoTo. Są jego zwolennicy i przeciwnicy tego systemu naprowadzania. Ja jestem przeciwnikiem w szczególności do planet. Jeśli nastawiasz się na US to moim zdaniem szukaj używanego maka 127 mm i do tego montaż EQ 3-2 z napędem na jedną oś. Po co tu ładować GoTo które nie jest tanie jeśli planety widać nawet z dużych miast więc ich znalezienie po kilku nocach to kwestia sekund. Masz zamiar jeździć z tym teleskopem gdzieś ? Obserwacje z balkonu ?

 

No właśnie mogę czasmi gdzieś z nim wyskoczyć więc fajnie by było żeby mieściło sie to do jednego kartonu najlepiej oryginalnego żeby nic się nie stało podczas transportu, a w domu tp z podwórka bym obserwował,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Właśnie czytałem opis itd i wygląda ciekawie :) ale czy jest coś podobnego tylko tańszego ? bo kurczę trochę dużo on kosztuje nie :/ mógłbyś wypisać listę kilku teleskopów w przedziale 1000 do 2000 jakie byś polecił poczytałbym sobie wtedy o różnicach między nimi itp ,dzięki i pozdrawiam. ps zależy mi też na tym żeby teleskop był na tyle mobilny żebym mógł go raz dwa wyciągnąć i schować i najważniejsze żeby nie był duży taki jak podałeś jest jak najbardziej ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym będziesz to woził ? Bo jak autem to może jednak lustro - np. 150/750 na EQ3-2 lub AZ4 ? Tuba jest mała i poręczna a pokaże znacznie więcej.

 

Ale to jest zwierciadlany nie, a ja za bardzo bym go nie chciał ;/ tak żeby do samochodu spokojnie weszło najlepiej w jednym kartonie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak wygląd dokładnie zapakowany każdy model teleskopu ale ja nie uważam by było praktyczne przewożenie jednocześnie tuby i montażu w jednym pudle. Ja miałem 102/500 na AZ3 i spakowałem go do wysyłki w niemałe pudło. Do tego typu transportu ja bym proponował karton/ skrzynię na samą tubę a montaż bardziej luzem np. położony na koc a nadmiar koca narzucone na niego by się nie obijał i ewentualnie coś miękkiego ( poduszka :D ? ) by zatkać dziurę.

Lub.

W przypadku małej tuby typu mak 127 plecak a montaż na tylne siedzenie zapięty pasem środkowym i tyle.

 

Moim zdaniem używany Mak 127 (800-1000zł) i do tego EQ3-2 (400-600 zł) lub jeśli chcesz więcej widzieć N150/750 na EQ 3-2 (nowy około 1300zł).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak wygląd dokładnie zapakowany każdy model teleskopu ale ja nie uważam by było praktyczne przewożenie jednocześnie tuby i montażu w jednym pudle. Ja miałem 102/500 na AZ3 i spakowałem go do wysyłki w niemałe pudło. Do tego typu transportu ja bym proponował karton/ skrzynię na samą tubę a montaż bardziej luzem np. położony na koc a nadmiar koca narzucone na niego by się nie obijał i ewentualnie coś miękkiego ( poduszka :D ? ) by zatkać dziurę.

Lub.

W przypadku małej tuby typu mak 127 plecak a montaż na tylne siedzenie zapięty pasem środkowym i tyle.

 

Moim zdaniem używany Mak 127 (800-1000zł) i do tego EQ3-2 (400-600 zł) lub jeśli chcesz więcej widzieć N150/750 na EQ 3-2 (nowy około 1300zł).

 

 

 

a ta opcja http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_35&products_id=2331&lunety=Teleskop_Celestron_NexStar_Mak_127_SLT_-_skomputeryzowany_teleskop_z_baz%B1_4000_obiekt%F3w%C2%A0tu mam odrazu z tym go to nie, co myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym będziesz to woził ? Bo jak autem to może jednak lustro - np. 150/750 na EQ3-2 lub AZ4 ? Tuba jest mała i poręczna a pokaże znacznie więcej.

Mit! A z mitami trzeba walczyć ;) .

Przy seeingu na poziomie 2,5" (a jest to już dobry seeing jak na polskie warunki) zobacz np. seeing tego obserwatorium astronomicznego http://astro.ia.uz.zgora.pl/pl/observatory/main(najlepszy zanotowany własnie 2,5") więcej szczegółów niz w malutkiej aperturze na planetach (a kolega chce przede wszystkim sprzęt do planet) nie zobaczysz. Rozdzielczośc 2,5" ma lunetka o średnicy... 56mm... http://www.optyczne.pl/13.6-artyku%C5%82-Lornetka_czy_teleskop__Rozdzielczo%C5%9B%C4%87.html Seeing na poziomie 1,5" zdarza się może kilka razy w roku a 1" czy jeszcze mniej... szkoda gadac.o

Obraz będziesz miał wielki, jasny i... z takim samymi szczegółami jak przez lunetke 60mm. Zobaczysz większe, ale nie więcej!

jupiter-gauss_oeffnungsvergleich_512-384

Jak do planet to długi refraktor będzie najlepszy. Im dłuższy tym mniej zniekształcone obrazy różnymi aberracjami. Długość=jakość odnosi się również do luster i apochromatów.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem przeciwny GoTo. Ten co podlinkowałem jest chyba najtańszą wersją mak 127 (+ jakiś montaż + statyw w zestawie) Zazwyczaj ok. 1500zł kosztuje sama tuba. Warto wiec dać ogłoszenie i/lub szukać na giełdzie używanego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mit! A z mitami trzeba walczyć ;) .

Przy seeingu na poziomie 2,5" (a jest to już dobry seeing jak na polskie warunki) zobacz np. seeing tego obserwatorium astronomicznego http://astro.ia.uz.zgora.pl/pl/observatory/main(najlepszy zanotowany własnie 2,5") więcej szczegółów niz w malutkiej aperturze na planetach nie zobaczysz. Rozdzielczośc 2,5" ma lunetka o średnicy... 56mm... http://www.optyczne.pl/13.6-artyku%C5%82-Lornetka_czy_teleskop__Rozdzielczo%C5%9B%C4%87.html Seeing na poziomie 1,5" zdarza się może kilka razy w roku a 1" czy jeszcze mniej... szkoda gadac.o

Obraz będziesz miał wielki, jasny i... z takim samymi szczegółami jak przez lunetke 60mm. Zobaczysz większe, ale nie więcej!

jupiter-gauss_oeffnungsvergleich_512-384

 

 

Po pierwsze o planetach nie pisałem tylko ogólnie. Po drugie można uzyskiwać duże źrenice i nie jest ciemno przy "normlanych" planetarnych powiększeniach. Ja wole jasny obraz Jowisza z 200 czy 300x i dużą tarczę niż małą tarczę gdzie musze się bardziej się skupić by dostrzec szczegóły.

Po za tym 6" cali i więcej zawsze pokaże więcej o ile warunki są dobre,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć przy słabych warunkach przez duży widać mniej :rtfm: Była o tym burzliwa dyskusja, ale już nie pamiętam co ustalono :mr.green:http://astropolis.pl/topic/40138-mity-o-optyce-i-wielkosci-te/page-2

Jeszcze filmik

https://www.youtube.com/watch?v=OWVOPK4TxLA

Taka tam ciekawostka do dyskusji przy piwie :D

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo osób w tym jak i podobnych tematach odradza zakup maka z goto,bo przeznaczeniem maka są obserwacje łysego i planet a do tego goto jest zbędne.Nie zgadzam się z tego typu opiniami,mak to nie tylko księżyc i planety,ładnie w nim prezentują się gromady kuliste,bardziej zwarte gromady otwarte,jaśniejsze mgławice planetarne a goto w wypadku tego typu obiektów bardzo ułatwia życie.Wcześniej miałem dokładnie tego celestrona 127 slt i sobie chwaliłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Ja akurat posiadam SW 150/750 obserwację prowadzę głównie z 6 piętra i nie jest tak zle. Też zastanawiałem śię nad Mak i z GoTo. Chłopaki mnie przekonali do tego SW i jestem zadowolony. GoTo eee wolę śie pomęczyć , pogłówkować żeby coś znaleźć. Ale jaka satysfakcja z tego.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Satysfakcja ze znalezienia obiektu bez pomocy wspomagania typu goto jak najbardziej zgadzam się,jednak nie zawsze a to brak czasu a to pogoda się psuje,wpisuje do pilota nazwe obiektu lub współrzędne położenia,brum brum i po chwili obiekt wyskakuje w okularze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.