Skocz do zawartości

GSO Dobson 8" + Lustrzanka Canon


frugo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Posiadam teleskop GSO Dobson 8" z tego linka http://fotozakupy.pl/delta-optical-gso-dobson-8-f6-m-crf/36442s

 

Mam również Canona 600D i chciałbym go podłączyć do teleskopu, niestety dopiero teraz wyczytałem że bez podniesienia lustra głównego nie będzie ostrości na lustrzance :/

 

Wyczytałem również, że z soczewką Barlowa 2X lustrzanka powinna ostrzyć. Czy to prawda?

 

Jeżeli tak to jakiego Barlowa kupić w rozsądnej cenie i czy zamontuje go u mnie bez problemu? Mam już taki adapter T2/Canon ale nie mam ciągle możliwości podpięcia lustrzanki bo nie mam jeszcze adaptera 2"\T2.

 

Prosiłbym o rade co musze dokupić żeby móc zrobić foto z tego teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Posiadam teleskop GSO Dobson 8" z tego linka http://fotozakupy.pl/delta-optical-gso-dobson-8-f6-m-crf/36442s

 

Mam również Canona 600D i chciałbym go podłączyć do teleskopu, niestety dopiero teraz wyczytałem że bez podniesienia lustra głównego nie będzie ostrości na lustrzance :/

 

Wyczytałem również, że z soczewką Barlowa 2X lustrzanka powinna ostrzyć. Czy to prawda?

 

Jeżeli tak to jakiego Barlowa kupić w rozsądnej cenie i czy zamontuje go u mnie bez problemu? Mam już taki adapter T2/Canon ale nie mam ciągle możliwości podpięcia lustrzanki bo nie mam jeszcze adaptera 2"\T2.

 

Prosiłbym o rade co musze dokupić żeby móc zrobić foto z tego teleskopu

 

Mam podobny zestaw co Ty, i niestety mój Canon nie ostrzy bez Barlowa. Są na to dwa rozwiązania : podniesienie lustra, bądź krótszy wyciąg. Jednak tańszym sposobem będzie kupno Barlowa np. GSO 2x. Z tym zestawem ostrzy bez problemu. Domyślam się,że twój aparat ma live view? Jeśli tak to nie powinieneś mieć problemu ze zrobieniem ostrego zdjęcia np. Księżyca. Problem z Dobsonami i Lustrzankami jest taki, że bez montażu z prowadzeniem, w zasadzie oprócz księżyca zostają Ci tylko planety ale lepsze to niż nic. Jeśli przybliżenie nadal będzie zbyt małe, możesz spróbować przez projekcję okularową za pomocą takiej złączki: http://teleskopy.pl/Z%C5%82%C4%85czka-projekcyjna-okularowa-TPL-1,25--/-T2-(M42x0,75)-teleskopy-871.html+ pierścień z gwintem do Canona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny zestaw co Ty, i niestety mój Canon nie ostrzy bez Barlowa. Są na to dwa rozwiązania : podniesienie lustra, bądź krótszy wyciąg. Jednak tańszym sposobem będzie kupno Barlowa np. GSO 2x. Z tym zestawem ostrzy bez problemu. Domyślam się,że twój aparat ma live view? Jeśli tak to nie powinieneś mieć problemu ze zrobieniem ostrego zdjęcia np. Księżyca. Problem z Dobsonami i Lustrzankami jest taki, że bez montażu z prowadzeniem, w zasadzie oprócz księżyca zostają Ci tylko planety ale lepsze to niż nic. Jeśli przybliżenie nadal będzie zbyt małe, możesz spróbować przez projekcję okularową za pomocą takiej złączki: http://teleskopy.pl/Z%C5%82%C4%85czka-projekcyjna-okularowa-TPL-1,25--/-T2-(M42x0,75)-teleskopy-871.html+ pierścień z gwintem do Canona.

 

Wielkie dzięki za odpowiedź, o podniesieniu lustra nie pomyślałem wczesniej niestety, wyciągu na razie wolałbym nie ruszać. Chyba teraz wolałbym pójść w Barlowa 2X, tylko powiedz mi jakiego masz barlowa dokładnie bo chyba powinien mieć zewnętrzny gwint T2 żeby przykręcić złączkę T2/Canon, dobrze rozumiem? Oczywiście licze się z tym że nie poszaleje z aparatem ale chciałbym chociaz spróbować, może też coś z samolotami bym zdziałał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo Wam w GSO brakuje ? Teoretycznie da się trochę "podnieść" punkt ogniskowania śrubami kolimacyjnymi lustra głównego. Jedne śruby podnoszą opuszczają lustro drugie je blokują. Podnieś więc trochę lustro na tych śrubach. Zaznaczam, że do tej pory to tylko teoria więc dajcie znać czy coś to dało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dobsona 10" i tylko dzięki wymianie wyciągu na niskoprofilowy Baadera - ostrzy mi bez barlowa w Sony Nex 5N. Ale gdy wymieniałem wyciąg ( jeszcze zębatkowy) - nie myślałem wtedy o foceniu teleskopem; poprostu taki przyjemny zbieg okoliczności. Jednak nawet przy tak niskim wyciągu zaostrzenie osiągam przy mini-minimalnym wysunięciu wyciągu - jakieś 2-3mm !!!. Mało kto chyba wie, jak na tych śrubach fabrycznie ustawiają lustro, ile można "bezkarnie" je podnieść. Stąd podniesienie lustra, by zaostrzyć bez barlowa - to niewiadoma, chyba ze ktoś to już to z sukcesem przerabiał.

 

Z barlowem 2x - to już muszę dać extender (przedłużacz 2"/2" o dług. 40mm) . Pamiętaj, że zastosowanie barlowa spowoduje powiększenie obiektu, co w przypadku Księżyca, Słonca czy szerszych pól na niebie - nie zawsze będzie Ci odpowiadało. Zobacz sobie w kalkulatorze:

http://www.12dstring.me.uk/fov.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi,

 

Lustra na razie nie będę ruszał, boje się rozkalibrowania.

 

A czy może mi ktoś podrzucic konkretne typy Barlowów które mógłbym kupić, bo nie bardzo wiem który wybrać, chyba musi być 2", czy coś takiego będzie dobre? http://teleskopy.pl/Soczewka-Barlowa-GSO-2x-2-ED-teleskopy-1749.html

nie wiem czy zamontuje do tego przejściówkę T2 do Canona? Chciałbym żeby ktoś podrzucił mi co mam dokupić żeby połączyć mój adapter T2/Canon z wyciągiem GSO 8" żeby aparat ostrzył. Chyba ktoś takich rzeczy używa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.