Skocz do zawartości

Kolimacja MAK 127


emeł

Rekomendowane odpowiedzi

Kolimację masz do poprawy. Tu, http://sweiller.free.fr/collimation.html

 

na samym dole, masz dwa programiki, które wyświetlają na pulpicie nakładkę okręgów. I za pomocą kamerki można łatwo dopasować okręgi gwiazdy do tego szablonu. Tym sposobem skolimowałem swojego SCT.

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się domowym sposobem wyprodukować sztuczną gwiazdę - z telefonu komórkowego z latarką, którą zasłoniłem kawałkiem folii aluminiowej z malutką dziurką. Mam teraz trzy pytania:

1. Z powodu niewielkiej odległości obraz na "gwieździe" udaje mi się wyostrzyć tylko z zamontowaną kątówką (SW 2"). Czy mogę kolimować w ten sposób?

2. Okazuje się, że krążki ułożone są niesymetrycznie tylko przed ogniskiem. Gdy rozogniskuję obraz za "gwiazdą" wszystko zdaje się być w porządku. Czy jest to możliwe? Jeżeli tak, to co to oznacza?

3. Czy jeżeli będę kolimował teleskop obserwując wyłącznie niesymetryczne krążki przed ogniskiem, to czy te prawidłowo skolimowane (za ogniskiem) nie rozjadą się po całej procedurze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy kolimowanie z kątówką to dobry pomysł? Może lepiej już z przedłużką. Z kątówką, to pod warunkiem, że jej po kolimacji już nie będziesz wyciągać, to raczej może być. Przed i za krążki powinny być symetryczne. Rób tak długo aż będą, inaczej kolimacja będzie nie pełna. Chyba, że coś z teleskopem nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby sztuczny punkt udawał gwiazdę musi mieć średnicę kilku mikrometrów dla odległości 5-6 metrów. W każdym innym przypadku taka kolimacja to samooszukiwanie właściciela :) a takie otworki to tylko laserem się robi. Dlatego te sztuczne gwiazdki np. Pierro Astro są tak drogie.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kątówką, to pod warunkiem, że jej po kolimacji już nie będziesz wyciągać, to raczej może być.

 

Kamerkę chciałem montować później bez kątówki - czyli odpada.

 

 

Aby sztuczny punkt udawał gwiazdę musi mieć średnicę kilku mikrometrów dla odległości 5-6 metrów.

 

To może w takim razie przewód światłowodowy? One mają takie średnice. Z jednej strony podświetlić diodą, a drugą skierować na teleskop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.