Skocz do zawartości

Niezbednik: ogrzewanie, zegar, obroty silnika


jzagaja

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

 

Odkurzylem wlasnie mojego starenkiego CZJ Telementor. Dorabiam wlasnie teflonowe nakretki do sterowania osiami. Pozostalo mi jeszcze do wytoczenie zamocowania glowicy kulowej na osi przeciwwagi, wyciag okularowy, a takze zegar DCF, ogrzewanie i regulator obrotow. Z tym ostatnim mam pewien problem. Nie wiem jaki typ silnika tam sie znajduje. Nim zaczne koncypowac moze ktos juz w tym temacie sie obracal? Potrzebuje zapewne regulacji czestotliwosci pradu bo silnik pewnie synchroniczny - jest zasilany z AC (tylko).

 

Szukam osob obeznanych w temacie. Pamietam ze w Sky byly kiedys schematy dosc pokaznego urzadzenia - chyba generatora pradu zmiennego albo przetwornicy czestotliwosci (wzglednie falownika).

 

PS. Kurcze bylem dzis zakupic gume spieniona co by mozna bylo zrobic te tuleje odraszajace na ta przekleta rose (mam blisko jezioro) ale cena! za kawalek 1x1,5m okolo 100zl, brrrr. Wolalbym zrobic gotowe a nie sklejac ale nie robia odlewow do formy. Moze jest w Polsce zaklad co sprzedaje takie tuleje ze spieninej gumy (tak jak chwyty rowerowe maja) w jakis znormalizowanych fi ?

 

Pozdrowienia -- jz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uhm - czyli jesli synchroniczny to czestotliwosc musi byc stabilna tylko natezenie musi sie zmieniac. No wlasnie trzeba sie przekonac w jakich granicach. Podaje zdjecia:

 

http://tme.szczecin.pl/~jacek/temp/servo-1.jpg

http://tme.szczecin.pl/~jacek/temp/servo-2.jpg

 

jz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik jest synchroniczny ale zasilany napięciem 220V. To spory kłopot. Prędkość takiego silnika syncjronicznego zmienia się zmieniając częstotliwość zasilania. Silnik jest dość mało wrażliwy na wielkość napięcia zasilania (oczywiście w granicach rozsądku , powiedzmy +-20%) Nie widzę możliwości łatwej zmiany częstotliwości zasilania przy tym poziomie napięcia. Trzeba polubić układ w stanie w jakim jest. Jeśli możesz wymienić go na silnik zasilany z 12V (TAL) lub 24V (Universal) to możliwe rozwiązanie zarówno na regulację prędkości (+-10%) jak i na pracę w terenie z baterii możesz znaleźć tu: www.lx-net.prv.pl/tal1.htm .

el_jot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędkość obrotowa w silniku synchronicznym jest zależna tylko od podanej mu częstotliwości i nie wchodzi w grę sterowanie napięciem lub natężeniem prądu zasilania bo to nic nie da i nie tędy droga :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnał sinusoidalny z generatora ma minimaly prąd i trzeba wzmocnić sygnał do potrzebnego power consumption silniczka i po to jest wzmacniacz jak to już w praktyce widziałem przy Zeissowskich Meniscasach :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom sprawa nie jest beznadziejna. Silnik synchroniczny 50Hz bedzie pracowal przy niewielkich odchyleniach czestotliwosci (+/-10 - 15%) tak wiec jest szansa na mikroruchy do prowadzenia teleskop - jezlei to jest Ci potrzebne.

 

Do sterowania potrzebny jest generator 50Hz minimalnie przestrajany ale z mozliwoscia synchronizacji w oparciu o rezonator kwarcowy, wzmacniacz na 2 tranzystorach MOSFET oraz ... transofrmator 220/12V, ktory podlaczasz "odwrotnie" czyli z ukladu sterujesz wejsciem 12V i dostajesz na wyjsciu 220V. mam gdzies w domu schemat ale w wersji papierowej, daj mi znac na priva, postaram sie zrobic skan albo zdjecie i podeslac.

 

Jezeli myslisz o wiekszych szybkosciach - niestety najefektywniejsza bedzie wymiana na silnik krokowy, przelozenie okolo 1:2000 do 1:20000, odpowiedni sterownik (np Pilot a'la Leszek Jedrzejewski).

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie są na rynku regulatory częstotliwości (profesjonalne) o zakresie od 0Hz do 900Hz dla silników prądu zmiennego różnej mocy. Są stabilne w całym zakresieczęstotliwości.Można sterować i programować ręcznie lub z komputera (pracuję na tych regulatorach już ponad 8 lat). Mają bardzo dużo różnych bajerów przydatnych mniej lub więcej. Mają też jedną bardzo dużą wadę- cena.

Dla zainteresowanych magę podać namiary.

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.