Skocz do zawartości

Jak mogę podłączyć aparat na tubie teleskopu?


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym wykonać coś w stylu ręcznego guidingu (obecny budżet jest równy zero, aby pozwolić na coś więcej). Polegałoby to na tym, że obserwuję przez teleskop w dość dużym powiększeniu (rzędu 100x) konkretny obszar, za którym będę ręcznie prowadził montaż za pomocą rączki (to jest EQ3). Natomiast na tubie, równolegle do niej, będzie znajdował się aparat. Tym sposobem chciałbym spróbować nieco dłuższe czasy naświetlania (np. po 60s z 70mm), po dokładnym wcześniejszym ustawieniu montażu. Jednak jak do tego się zabrać? Czym i jak mógłbym połączyć to ze sobą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki to teleskop. Jednak większość tub ma na górze śrubę statywową, gdzie przykręcisz aparat. Będzie mała swoboda kadrowania (nie możesz tak zmienić orientacji aparatu), ale powinno to zdać egzamin.

Co to jest "rączka"? Mówisz o pokrętle mikroruchów, czy czymś innym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop to MT-800, czyli aktualny GSO 8". I takiej śruby statywowej niestety nie posiada. Myślałem, aby przerobić szukacz. Wyjąłbym go, następnie przykręcił do śrubki 1/4 cala (jak na statywie fotograficznym), a następnie wsadził w miejsce szukacza. Wyglądałoby to logicznie. Szkoda tylko, że na Delta Optical oraz Teleskopy.pl nigdzie nie znalazłem czegoś takiego. A ten z mojego statywu jest około 1.5 razy za duży.

 

A co do rączki, tak, chodzi mi o mikroruchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy na szczycie obejm nie ma jakiegoś gwintu? Być może brakuje tylko śruby. Stopka szukacza może być nieco za słaba, jak na masę aparatu, ale ze względnie krótkim obiektywem może da radę. Do montażu mgółbyś dokupić napęd za jakieś 200 zł i Twoje możliwości wzrosną 10x. Wtedy mógłbyś posadzić sam aparat na montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam napęd, w którym zepsuł się silniczek (stoi w miejscu i brzęczy), a nie znalazłem jeszcze jak to ogarnąć. Podobno naprawić się nie da (byłem już w wielu warsztatach). Co więcej, napęd do EQ3 ciężko znaleźć. Napiszę jeszcze temat dzisiaj wieczorem. Ta z ręcznym guidingiem miała być alternatywą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie mogę się połapać :) Mówicie ciągle o tej śrubie na tubie, a ja w ogóle nie wiem o jaką może chodzić :uhm: Ogólnie jest tam ich pełno, ale wszystkie są po to, aby trzymało się kupy.

 

Dla mnie to jakby nowa sprawa i mam wrażenie, że dovetaila nigdy w życiu jeszcze nie widziałem. I wybaczcie za nieogarnięcie. Czy szyną jest ta część montażu, do którego mocuję obejmy? Jeśli tak, to... Co mogę zrobić, jeśli muszę wykorzystać dwie jedyne śruby do obejm, a do nich wsadzę tubę? Po poście copera mam wrażenie, że musiałaby być jakaś jeszcze trzecia śruba, ale takiej nie widzę. Czy chodzi o to, co na zdjęciu poniżej (nie mój, tylko kolegi)? Jeśli tak, czegoś takiego na swoich obejmach nie posiadam.

 

 

 

11805917_833729870009154_1462810028_n.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówiłem masz miejsce na śróby na obejmach ale nie na gwint calowy który jest potrzebny do aparatu załatw 2 sróby z gwintem zwykłym kawałek płaskownika wywierc otwory zamocuj i na środku zakup śrubę calową i zamontuj pod aparat

Edytowane przez coper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.