Jump to content

Gwiazdy zaćmieniowe


Henryk
 Share

Recommended Posts

Temat poruszyłem na a4u, ale zakładając, że może nie wszyscy bywalcy tego forum bywają na tym drugim, wspomnę krótko oraz podam link do strony ze świeżym wątkiem:

Obserwacje gwiazd zaćmieniowych

 

Zachęcam do "wspólnych" obserwacji tych fascynujących zjawisk i do dzielenia się spostrzeżeniami, albo tu, albo tam :wink:

 

Dodam jeszcze, że prawdziwą akcję obserwacyjną planuję w dniach od 8-20 września, kiedy Księżyc nie będzie przeszkadzał w obserwacjach. O ile oczywiście pogoda pozwoli.

Szczegóły bezpośrednio przed zaćmieniami.

Link to comment
Share on other sites

Ja jak dotąd zrobiłem 3 oceny jasności gwiazd zmniennych. Największy problem to odszukać dana gwiazdę. Z polowania na zmienne wróciłem kilka razy na tarczy, ale dalej będe próbował. :roll: Za którymś razem się uda :wink: przynajmniej mam taką nadzieję.

 

 

Pozdrawiam wszystkich obserwatorów gwiazd zmiennych :salu:

 

Piotrek

Link to comment
Share on other sites

Gwiazdy zaćmieniowe nie są moim ulubionym tematem obserwacji

 

Wiem Oskar, też do tej pory jedynie Algola i Sheliaka oglądałem, ale przed tygodniem mnie wzięło i już mam pięć kolejnych na koncie. Proponuję przyłączyć się zwłaszcza 11.09 do zaćmienia TW And - poszukiwania trzeciego składnika układu.

 

Pitter, nie ma rady jak dobre mapki i nauka położenia gwiazdek, z czasem będzie łatwiej. Ja ostatnio wpadłem na ćwiczenie - zapamiętuję dojście do zmiennej, której jeszcze nie obserwowałem i szukam jej bez mapki. Świetna zabawa, ale trzeba mieć zdolność zapamiętywania widoczków.

 

Szymek, Eta Aql to cefeida, zresztą godna polecenia, ale tu proszę o zaćmieniowych :) .

Kamerka to już inna kategoria obserwacji, jakoś do mnie nie dociera, chociaż jest dokładniejsza. Proponuję spróbować jednak też wizualnych obserwacji, zobaczysz jakie to piękne.

Link to comment
Share on other sites

Pitter, nie ma rady jak dobre mapki i nauka położenia gwiazdek, z czasem będzie łatwiej. Ja ostatnio wpadłem na ćwiczenie - zapamiętuję dojście do zmiennej, której jeszcze nie obserwowałem i szukam jej bez mapki. Świetna zabawa, ale trzeba mieć zdolność zapamiętywania widoczków.

 

 

X Cyg znajduje bez mapki :lol: Na tarczy wracałem w starciu z gwiazdami, które obserwowałem po raz pierwszy, ale mam nadzieję, że kolejne obserwacje będą coraz lepsze :wink:

 

Staram sie jak mogę :D a jak już znajde to satysfakcja jest olbrzymia :D:D

Link to comment
Share on other sites

X Cyg znajduje bez mapki :lol: Na tarczy wracałem w starciu z gwiazdami, które obserwowałem po raz pierwszy, ale mam nadzieję, że kolejne obserwacje będą coraz lepsze :wink:

 

Masz na myśli cefeidę X Cyg, czy mirydę Chi Cyg?

No właśnie satysfakcja jest świetna, o to chodzi w tych obserwacjach. Widzę, że Radek na straży stoi :salu: . Pomóż zachęcać kolegów, żeby najpierw zaskoczyli :) .

Link to comment
Share on other sites

Chodzi o cefeidę X Cyg :wink: Właściwie nie potrzebuję mapy do jej oceny a obserwowałem ją tylko 2 razy. Jeżeli już się znajdzie daną gwiazdę, to potem trudno zapomnieć jej położenie, no chyba że regularnie obseruje się kilkadziesiąt lub więcej zmiennych.

Druga zmienna jaką obserwowałem to S UMa - jedna ocena. Na tym się kończy mój dorobek obserwacyjny :oops: Poległem przy RU oraz T Her :? Nie znalazłem , może uda sie przy najbliższych obserwacjach.

 

Zachęcam wszystkich do obserwacji :salu:

Piotrek

Link to comment
Share on other sites

Właśnie wczoraj przyuważyłem zaćmienie Algola. Około 23:30 nastąpiło minimum. Oczywiście świecący mocno Łysy nie pozwalał na dokładne oceny w celu wyznaczenia minimum, ale zjawisko to zawsze robi na mnie spore wrażenie.

 

Czy ktoś jeszcze zauważył zaćmienie?

Link to comment
Share on other sites

Uprzejmie donoszę, że na jutro szukują się trzy ciekawe zaćmienia: AI Dra, U Cep, W UMi.

 

Wszystkie gwiazdy znajdują się w okolicy zenitu, łatwe do namierzenia.

 

Najbardziej polecam AI Dra, która jest jasna wystarczająco dla słabych lornetek, a dojście do niej jest bardzo proste od Bety Smoka. Początek obliczony zaćmienia - 08.09.2004 20:46 minimum -08.09.2004 23:24 koniec -9.09.2004 02:02.

Poza tym bardzo ciekawa pod względem amplitudy zmiany jasności (i nie tylko) jest U Cep, która jednak w minimum osiąga około 9 mag. Zakres zmian jasności przekracza tu 2 mag. Znajdujemy ją niedaleko gwiazdy Polarnej. Początek obliczony zaćmienia -08.09.2004 19:46 minimum -09.09.2004 00:34 koniec -09.09.2004 05:22.

 

Zachęcam do obserwacji.

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj w nocy ładnie widoczne było zaćmienie beta Lyr.

 

Dzisiaj też jeszcze jest ciemna - zachęcam do rzucenia okiem :wink: .

Od niedawna oglądam jeszcze cztery zaćmieniowe typu Sheliaka, czyli EB (browar mnie nie sponsoruje :lol: ).

 

Na jutro zapowiadają się trzy bardzo atrakcyjne zaćmienia:

S Equ (8-10 mag) - minimum o 1:17

U Cep (6.7-9.2mag) - minimum o 0:14

U Sge (6.4-9.2mag) - minimum o 0:51

 

Zachęcam do obserwacji.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Dzięki SSW przyłapałem w zaćmieniu fascynującą gwiazdkę X Tri.

Na początku obserwacji myślałem, że nic szczególnego, jednak w momencie, gdy dwururka straciła widoczność dzięki grubej warstwie wody na szkle, przerzuciłem się na teleskop i zobaczyłem jak w ciągu kilkunastu minut jej jasność spadła o około 1 mag i po chwilowym zastoju, tak szybko też urosła. Niesamowite wrażenie!! Polecam ją wszystkim, którzy mają w zasięgu.

 

P.S. Teleskop w końcu też zaparował, z obu końców, na szczęście lornetka w międzyczasie wyschła w samochodzie...

 

Poniżej wykres opracowany przez SSW:

xtri211004.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.