Skocz do zawartości

DIY filtr słoneczny - oprawa na folię ND Baadera do SCT 6"


xaos

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj zrobiłem sobie uchwyt do folii słonecznej Baadera do SCT 6".

 

Nie znalazłem w sklepach astronomicznych nic, co by dobrze pasowało, a oprawa firmy Baader mimo, że piękna i technologicznie zaawansowana, kosztuje ponad 300 zł w tym rozmiarze, co wydaje mi się trochę zbyt drogo jak na kawałek blaszki.

Postanowiłem więc pomyśleć i oto wczoraj skompletowałem i wymyśliłem w końcu elementy, z których dość porządny wyszedł filtr.

Nieśmiało podejrzewam, że analogiczne rozwiązanie sprawdzi się i przy innych konstrukcjach teleskopów. Może komuś się przyda ten pomysł, bo jest prosty, tani i solidny.

Poza folią Baadera, pozostałe komponenty do produkcji uchwytu kosztowały mnie niecałe 9 zł.

 

Trochę historii:

W punkcie zerowym tej historii, zobaczyłem cenę uchwytu do folii Baadera wykonanego w technologii CNC za sporą kwotę, o której wspomniałem już wcześniej. Cena ta, właśnie, zmotywowała mnie do zastanowienia się jak zrobić to samemu dobrze i tanio. Miałem różne pomysły.

Najpierw chciałem kupić dekielek do SCT 6" i wyciąć w nim dziurę - cena 15$ plus wysyłka. Taniej, ale i tak drogo.

Potem kombinowałem z tekturą, ale paskudnie się strzępiła i zapowiadało się, że będzie strasznie pylić na obiektyw teleskopu. Do tego niezbyt mi się ten materiał wydał trwały, gdy pomyślę o wilgoci itp.

 

Rozwiąanie

Pozostało zatem jakieś tworzywo. I przy okazji ostatniej wizyty w sklepie Leroy Merlin zauważyłem, że co chwila mają oni takie tabliczki z różnymi informacjami, a to, że tu taniej, a że to do drzwi trzeba dokupić klamkę itp. Były te tabliczki dosyć sztywne, a zarazem lekkie. Pogadałem z panem z działu drzwi i oto przyniósł mi z nie wiadomo kąd dwie takie tablice o wymiarach ok 40 x 40 cm. Aby formalnościom stało się zadość i aby ochrona sklepu wypuściła mnie z niego z tym "towarem", pan sprytnie wypisał jakąś kartkę, na której była informacja, że oto kupuję dwie formatki 40x40 za kwotę 4 zł z VATem :)

Z początku myślałem, że to jest jakieś tworzywo z nadrukiem, ale po przyjechaniu do domu okazało się, że jest to jakiś rodzaj bardzo gęstej pianki, którą idealnie tnie się nożem do tapet i że wcale nie jest nadrukowana, tylko po prostu naklejona jest na nią samoprzylepna naklejka z wydrukowanymi opisami... drzwi i wszelkich związanych z nimi szczegółów. Odkleiłem ją i w ten sposób mój filtr nie będzie miał opisu klamek i zawiasów na sobie :-)

Potem zauważyłem, że z podobnego materiału zrobiona jest tabliczka SOLID na mojej bramie... :-)

Zanim jednak wyszedłem ze sklepu, musiałem jeszcze rozwiązać sposób mocowania tej oprawy filtra na froncie teleskopu. Oblazłem wszystkie chyba działy i fotografowałem telefonem wszystko co wydawało mi się sensowne (żeby nie zapomnieć bo było tych pomysłów trochę), aż w końcu na dziale hydraulicznym kupiłem gumową zatyczkę do rury kanalizacyjnej o średnicy 32 mm (4,35 zł). Dosyć gruba guma, którą wymyśliłem, że przetnę na 4 części i wykonam z nich uchwyty.

 

Wymierzyłem z formatki odpowiedniej wielkości dwa kwadraty (20x20 cm) i nożem do tapet wyciąłem w nich, po obrysie cyrkla odpowiednie otwory - w moim przypadku - 16 cm średnicy.

W narzędziach znalazłem cztery śrubki chyba 3 mm. Włożyłem między dwie formatki folię ND Baadera, którą w miejscach na śruby wyciąłem, aby podczas wkręcania, folia się nie pomarszczyła.

W narożnikach formatek wkręciłem śrubki, które mimośrodowo wkręciłem w wycięte ćwiartki gumowej uszczelki. W ten sposób mogę regulować siłę docisku i średnicę rozstawu gumowych zaczepów.

 

Pierwsze światło

Dzisiaj mój SCT zaliczył pierwsze "słoneczne światło". Filtr działa perfekcyjnie. Mimo dość dużego wiatru, mocowanie trzyma bardzo mocno. Całość jest lekka i trwała.

A tak to wygląda w rzeczywistości. Śrubki są trochę obciachowe ale nie miałem ładniejszych.

 

P9110062-1024.jpg

 

 

P9110063-1024.jpg

 

Nie przycinałem 20 cm folii, dlatego trochę wystaje. Myślę, też, żeby może pozaokrąglać rogi i może papierem ściernym powygładzać brzegi zarówno koła jak i brzegów zewnętrznych uchwytu. Póki co nie mam papieru ściernego w swoich zasobach narzędziowych, ale jak kiedyś kupię, to może dopieszczę projekt. Póki co, cieszę się w końcu widokami Słońca przez SCT!

 

Co ciekawe, śruby można wykręcić i rozłożyć filtr na części aby np. w przyszłości wymienić folię na nową.

 

Mam nadzieję, że komuś, gdzieś, kiedyś przyda się ten pomysł.

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie sklejałeś. to dobrze, bo można płytę stopić, trzeba używać kleju polimerowego.

 

Jest to pianka kopozyt - karton/spieniony polistyren/karton , wszyscy studenci architektury i projektowania znają to aż za dobrze, ja robiłem z tego modele na studiach i to całą masę.

 

polistyren topi się przy kontakcie z niektórymi klejami, więc trzeba uważać, i jest bardzo lekki. można ciąć pod kątem 45st np przy robieniu różnych baffli do tub teleskopów. z lakierowaniem tego też trzeba uważać.

 

do kupienia w dobrych sklepach plastycznych na arkusze A1 i A2 , jest też wersja czarna z tego co pamiętam.

 

Papierem ściernym to sobie narobisz tylko pełno paprochów, to się będzie zachowywało jak piłowany styropian w skali mikro.

 

 

w Baaderze masz jeszcze wypuszczone paski z rzepem i rzepy przyklejane do tuby - takie paski to nie problem, możesz dodać, na wszelki wypadek a jak nie lubisz nic kleić na tubie to możesz je złapać jakoś inaczej .

 

Edytowane przez Ura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia jaką grubość materiału obsługuje ten ploter, trzeba by najcieńszą płytę wybrać i mogło by dać radę, musisz sprawdzić w specyfikacji plotera.

Trzeba by sprawdzić jak to się zachowa, bo w sumie to wnętrze tego piankokartonu jest dość miękkie.

 

1mm - może być problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę tak bo ploter tnie naciskiem noża o może zagniatać krawędzie do środka przez to że płyta ta ma niejednorodną sztywność/twardość materiałów.

 

Jeszcze poczytajcie sobie o płytach HIPS - jest to płyta z samego polistyrenu, ale o większej gęstości, bardziej sztywna - jednorodna.

 

Na maski i inne lepszy wg mnie Hips, nawet jak zaparuje rosą w trakcie nocnej sesji to nie zapleśnieje tak jak papier, jest w wersji czarnej matowej, nadaje się do cięcia na ploterach laserowych co2, oraz ręcznie nożykiem, plotery tnące nożowe muszą mieć obsługę arkuszy płaskich ale nie jestem pewien czy dadzą radę.

 

Jeszcze są płyty o nazwie handlowej smart X czyli sandwich hips/spieniony polistyren/hips

coś jak to z kartonem tylko bez kartonu. całość z tworzywa sztucznego.

Edytowane przez Ura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno pytanie. Czemu te uchwyty dałeś w tą stronę? Ura, dzięki za info o materiale. Mam wycinarkę Cricut. Myślisz, że dało by radę wykonać maskę bahtinova z tego kompozytu?

Zatyczka do rury ma takie ząbki, które ustawione w tą stronę działają tak, jakby czesać kota pod włos. Ta guma jest fajna bo taka przyczepna, ale te nacięcia dodatkowo ją jeszcze blokują. Myślę, że jakby zamocować to odwrotnie, tez by dobrze trzymało.

Mnie się nie chciało obcinać kołnierza tej zatyczki, wiec zostawilem go od strony filtra.

Edytowane przez xaos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie sklejałeś. to dobrze, bo można płytę stopić, trzeba używać kleju polimerowego.

 

Jest to pianka kopozyt - karton/spieniony polistyren/karton , wszyscy studenci architektury i projektowania znają to aż za dobrze, ja robiłem z tego modele na studiach i to całą masę.

 

polistyren topi się przy kontakcie z niektórymi klejami, więc trzeba uważać, i jest bardzo lekki. można ciąć pod kątem 45st np przy robieniu różnych baffli do tub teleskopów. z lakierowaniem tego też trzeba uważać.

 

do kupienia w dobrych sklepach plastycznych na arkusze A1 i A2 , jest też wersja czarna z tego co pamiętam.

 

Papierem ściernym to sobie narobisz tylko pełno paprochów, to się będzie zachowywało jak piłowany styropian w skali mikro.

 

 

w Baaderze masz jeszcze wypuszczone paski z rzepem i rzepy przyklejane do tuby - takie paski to nie problem, możesz dodać, na wszelki wypadek a jak nie lubisz nic kleić na tubie to możesz je złapać jakoś inaczej .

 

Dzięki za info! Nie będę piłowal zatem [emoji1]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.