Skocz do zawartości

Teleskop do obserwacji planet i księżyca.


methical

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Mam prośbę odnośnie kupna teleskopu do dokładniejszej obserwacji planet i księżyca, z systemen GoTo. Chciałbym też zacząć przygodę z astrofotografią. Fajnie by było gdyby mieścił się do małego samochodu terenowego bym mógł go wytargać na szczyt pobliskiej góry. Cena orientacyjna to ok 5 tyś. Do gustu przypadł mi ten:

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_299&products_id=1923&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_APO_ED_80/600_na_monta%BFu_SynScan_HEQ5_PRO

 

Co sądzicie? Dzięki za pomoc :)

 

 

Edytowane przez methical
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Kilka rzeczy jest ciężko połączyć: obserwację planet - astrofotografię i mobilność, ale myślę że zaproponowany przez Ciebie zestaw ma potencjał i może spełnić Twoje oczekiwania.

Wielu kolegów prowadzi obserwacje i fotografuje z wykorzystaniem HEQ5 więc jest to przyzwoity i sprawdzony sprzęt.

Można znaleźć wiele astro-fotek również z ED80 - też daje radę choć to "tylko" dublet i jakaś szczątkowa aberracja chromatyczna może wystąpić.

Księżyc i planety pewnie poobserwujesz niekiedy z "opadem szczęki". Trochę upierdliwy do obserwacji jest montaż paralaktyczny i lepiej by się tu sprawdził azymutalny, ale ten drugi wyklucza astrofotografię obiektów głębokiego nieba - długoczasową.

Trochę problematyczne może być to wtarganie na górę - wszystko parę kilo waży i trzeba by to spakować sobie w jakieś walizki by było to trochę bardziej poręczne. Do przeniesienia będzie statyw (po złożeniu gabaryty około 1m/fi30cm), głowica paralaktyczna z pilotem, EDek z okularami i jakiś akumulator do zasilania - wersja minimum.

Moje wywody potraktuj jako teoretyka - nie miałem takiego sprzętu - ale wydaje mi się że się nie mylę. Niech inni się wypowiedzą.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.