Skocz do zawartości

SOHO - co to za obiekt?


Darianow

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem tutaj nowa, mam jedno pytanie (jeśli nie w tym dziale napisałam proszę o przeniesienie tematu dziękuję) a wiec do rzeczy znalazłam stronkę:

http://sohodata.nascom.nasa.gov/cgi-bin/soho_movie_theater

na której można obejrzeć obraz z sondy SOHO i zaciekawił mnie obraz z niej, a właściwe co to za obiekt który znajduję się na tych zdjęciach?
Prosiłabym o odpowiedzi.
Pozdrawiam.

post-29816-0-32271200-1446486462_thumb.jpg

Edytowane przez Darianow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie jasne obiekty to najczęściej jakieś jasne gwiazdy, lub planety. W tym przypadku był to Merkury, który w dniu zrobienia tych zdjęć był właśnie w tym miejscu i miał jasność -1,5 magnitudo (czyli porównywalnie z Syriuszem, najjaśniejszą - poza Słońcem - gwiazdą całego nieba).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie jasne obiekty to najczęściej jakieś jasne gwiazdy, lub planety. W tym przypadku był to Merkury, który w dniu zrobienia tych zdjęć był właśnie w tym miejscu i miał jasność -1,5 magnitudo (czyli porównywalnie z Syriuszem, najjaśniejszą - poza Słońcem - gwiazdą całego nieba).

 

Witam,

Aha czyli to był jednak Merkury, powiedz mi bo nie jestem jeszcze w temacie, jeżeli to był Merkury to z skąd to wiesz?

Może jest jakaś strona co opisuje każdy obiekt który znajdował się w tym czasie?

Co ciekawe poszukałam w grafice google i znalazłam kilka tych zdjęć, na temat co to może być, na tej stronie http://brussellsprout.blogspot.ch/ktoś napisał że jest to jakaś planeta X haha jak mi wiadomo to ten serwis jest chory, z kolei na tym serwisie http://www.starfiretor.com/CoreMatrix/2015TSAs/07_July_TSAs.html to już coś innego piszę że niby UFO ale poprawiają się później.

W ogóle nie znam się na Astronomii, ale mnie to coraz bardziej wciąga.

Dziękuję za zrozumiem.

 

... a te "spajki" to blooming kamery.

 

Aha, ciekawy ten kosmos.

 

Edytowane przez Darianow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Aha czyli to był jednak Merkury, powiedz mi bo nie jestem jeszcze w temacie, jeżeli to był Merkury to z skąd to wiesz?

Może jest jakaś strona co opisuje każdy obiekt który znajdował się w tym czasie?

To proste. Są strony internetowe, na których można sprawdzić wygląd nieba z dowolnego miejsca na kuli ziemskiej w dość dużym zakresie czasowym. Najpopularniejsza z nich, to chyba Heavens Above (trzeba potem kliknąć w "Sky chart", lub "Mapa nieba" - jeśli korzysta się z polskojęzycznej wersji), zdarzało mi się też korzystać z appletu w javie na stronie amerykańskiego czasopisma Sky and Telescope (trzeba wejść w zakładkę "Interactive observing tools", a potem wybrać "Interactive sky chart"). Mogę również polecić stronę CalSky, na której również można znaleźć sporo wiadomości o tym, co widać na niebie i nie tylko. Na pewno jest wiele innych.

 

Są też darmowe i płatne programy, tak samo symulujące wygląd nieba nad dowolnym miejscem kuli ziemskiej w szerokim zakresie czasowym. Dwa darmowe, które mogę polecić, to Stellarium i Nocny Obserwator. Z płatnych mogę polecić program Starry Night. Ale na pewno znajdzie się sporo innych, choćby Guide, który też warto mieć zainstalowany, choć tutaj nie wiem, czy jest on płatny, czy nie, zdaje się, że tak.

 

Oczywiście w każdym przypadku trzeba wybrać miejsce, z którego się obserwuje, a potem po ustawieniu żądanego czasu można sprawdzać, co wtedy było widać na niebie. I ja tak właśnie zrobiłem.

 

Co ciekawe poszukałam w grafice google i znalazłam kilka tych zdjęć, na temat co to może być, na tej stronie http://brussellsprout.blogspot.ch/ktoś napisał że jest to jakaś planeta X haha jak mi wiadomo to ten serwis jest chory, z kolei na tym serwisie http://www.starfiretor.com/CoreMatrix/2015TSAs/07_July_TSAs.html to już coś innego piszę że niby UFO ale poprawiają się później.

Na temat UFO nie będę się wypowiadał, a co do planety X, to gdyby była ona tak jasna, jak na tym zdjęciu, to już dawno byłaby wykryta i to w starożytności, choćby podczas całkowitego zaćmienia Słońca, bo bez problemu byłaby widoczna gołym okiem. Dodam jeszcze, że na zdjęciu z 29 lipca br., które jest na drugiej z zalinkowanych stron, też jest Merkury, co łatwo sprawdzić na wymienionych przeze mnie wyżej stronach.

 

Swoją drogą te dwa zdjęcia pokazują, jak szybko Merkury przesuwa się po niebie. Nie chce mi się tego sprawdzać, ale tak na oko pole widzenia tego zdjęcia ma średnicę jakieś 20 stopni i w ciągu 10 dni Merkury przesunął się o mniej więcej 10 stopni, mimo że 23 lipca był za Słońcem i poruszał się powoli, jak na niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.